Kondansatör Karşılığı

Arkadaşlar; Bir sorum olacak.

Aşağıdaki malzemeden 3 adet üçgen bağlayarak şebekeye bağlıyoruz.
12kV
300kVAR
1 faz

Yukarıdaki malzemenin, üçgen bağlı 3 faz karşılığı nedir?

12kV
???kVAR
3 faz

Yani tek faz 3 adet bağlayacağıma 3 faz bir adet bağlamak istediğimde ki karşılığını soruyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
900kVAR ın mantıklı bir hesaplaması olsa gerek sn testcimurat.

Burada yanlış bir tespit var ; üç adet bir fazlı kondansatörü ancak paralel bağlarsanız 900 kVAR elde edilir ; bu kondansatörleri üçgen bağlarsanız hesabı biraz uzar :)

Sevgili arkadaşlar lütfen kavramları karıştırmayın. Elektrikli cihazların bağlantı şekli işletme gerilimini değiştirir. Gücü değil. 3 adet cihazı nasıl bağlarsanız bağlayın güç üçünün toplamına eşittir.

Örneğin 12 kV işletme gerilimi olan biryerde 3 kondansatör bağlayarak 900 kVAr elde etmek istiyorsanız. Üçgen bağlayacaksanız 12kV 300kVAr , Yıldız bağlayacaksanız 6,9kV 300kVAr , paralel bağlayacaksanız 12kV 300kVAr , seri bağlayacaksanız 4kV 300kVAr kondansatör seçmeniz gerekir.

Kısacası karışık hesaplara ihtiyaç yok. Gözünüzü korkutmayın. Ama ben 12kV işletme gerilimi olan bir yerde 12kV 300kVAr 3 kondansatörü yıldız bağlayacağım derseniz küçük bir hesap gerekir. Böyle bir bağlantıda 12kV luk bir ürüne 6,9kV uygulamış olursunuz doğal olarak artık 300kVAr değildir. Peki kaçtır. Basit bir işlem yaparsınız . Değeri kök 3 e bölersiniz. 300/1,73=173 . Artık ürünümüzün cihazımızın gücünü biliyoruz. Toplam gücü bulmak için o üründen 3 adet kullandığımıza göre 3 le çarparız 173X3=520kVAr olur.

Kısacası kafanızı hiç karıştırmayın cihazlara uygulanan gerilim o cihazların işletme gerilimine eşitse. O cihazlar üstünde yazılan kadar güç üretir. Toplam gücü bulabilmek için cihazların bağlantı şeklini hiç kafaya takmadan hepsini birbiriyle toplayın.

Kolay gelsin...

...Ama ben 12kV işletme gerilimi olan bir yerde 12kV 300kVAr 3 kondansatörü yıldız bağlayacağım derseniz küçük bir hesap gerekir. Böyle bir bağlantıda 12kV luk bir ürüne 6,9kV uygulamış olursunuz doğal olarak artık 300kVAr değildir. Peki kaçtır. Basit bir işlem yaparsınız . Değeri kök 3 e bölersiniz. 300/1,73=173 . Artık ürünümüzün cihazımızın gücünü biliyoruz. Toplam gücü bulmak için o üründen 3 adet kullandığımıza göre 3 le çarparız 173X3=520kVAr olur.

Kolay gelsin...

Sn testcimurat; Yukarıda güç hesabınızda hata olmuş. Düzeltmek istedim. Yıldız bağlantı durumunda, 12 kV kondansatöre düşen gerilim sizinde hesapladığınız üzere 12/1,732=6,9 kV tur. Bir kondansatörün gücü U*U/Xc dir.

Nominal gerilim için 12*12/Xc= 300 kVAr ise
Uygulanan gerilim için 6,9*6,9/Xc= 100 kVAr olur. Bu güç yıldız bağlantıda bir faza bağlı olan güçtür.

3 faz için 3x100=300 kVAr olur.

Sn testcimurat; Yukarıda güç hesabınızda hata olmuş. Düzeltmek istedim. Yıldız bağlantı durumunda, 12 kV kondansatöre düşen gerilim sizinde hesapladığınız üzere 12/1,732=6,9 kV tur. Bir kondansatörün gücü U*U/Xc dir.

Nominal gerilim için 12*12/Xc= 300 kVAr ise
Uygulanan gerilim için 6,9*6,9/Xc= 100 kVAr olur. Bu güç yıldız bağlantıda bir faza bağlı olan güçtür.

3 faz için 3x100=300 kVAr olur.

Sayın hemmuhhemtek uyarınız için teşekkürler. Değeri 3 e bölmem gerekirken kök 3 e bölmüşüm. Dediğiniz doğru. Yazımla yanılttığım arkadaşlardanda özür diliyorum.

Kolay gelsin...

arkadaşlar;
Basit bir soru sordum. Yıldız bağlarsanız seri paralel bağlarsanızlara gitmiş olay :)

Sorum net.

Aşağıdaki malzemeden 3 adet üçgen bağlayarak şebekeye bağlıyoruz.
12kV
300kVAR
1 faz

Yukarıdaki malzemenin, üçgen bağlı 3 faz karşılığı nedir? (TEK BİR KONDANSATÖR OLARAK)

12kV
???kVAR
3 faz

Yani tek faz 3 adet bağlayacağıma 3 faz bir adet bağlamak istediğimde ki karşılığını soruyorum.

3x300= 900 kVAr dır. Zaten sorunun yanıtı da sn testcimurat tarafından yukarıda verilmişti.

tek faz 300kVAR kondansatörleri üçgen bağlayıp 3 fazlı şebekeye verdiğimizde, 3x300=900kVAR nasıl oluyor?
Üçgen bağlı sistemin Xc empedansını nasıl seri olarak düşünüp topluyorsunuz? 3 tane tek fazlı kondansatörü üçgen bağlarsak sistemin gücü 900kVAR olur diyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri