kondansatör kademesi

sinan__

Üye
Meslektaşlar,trafosunun kurulu gücünü bilmediğim bir işletmeye yeni başladım ve burası tam olarakta faaliyete başlamış degıl.kompanzasyonda daha devrede degıl henuz inşaat bitmediği için.ama bende şöyle bir sıkıntı var.büyük bir işletme ve cezaya girme durumunda cezasıda büyük olacak illaki.kompanzasyon panosu ihtiyaca göre hazır kurulu kabinli olarak geldi ve montajı yapıldı.entes rg 12 röle mevcut.ve sabit gurubta 20 kvar.şimdi asıl mevzuu,rölenin ilk kademesi 20 kvar,geriye kalan 11 kademe 40 kvar.ben bu sıralamanın ıyı olmadıgını dusunuyorum. en azından 5 ve 10 kvarlık birer kademe yapılsaydı ıyı olmazmıydı daha hassas olması acısından.bu sıralamayla röle cosfi,yı tam olarak tutturamadıgı için ha bire kondansatorleri devreye alıp alıp verecek.sık devreye alıp cıkarma ıstenmeyen bır durum bıldıgım kadarıyla.sadece yukde degısme olursa röle devreye alma veya cıkarma işlemi yapmalı.Ne diyorsunuz,acaba ılk ikiye 5 ve 10 kvar lık kondansator takıp son gurubu yukseltmelımıyım??görüşlerinizi bekliyorum.saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Meslektaşlar,trafosunun kurulu gücünü bilmediğim bir işletmeye yeni başladım ve burası tam olarakta faaliyete başlamış degıl.kompanzasyonda daha devrede degıl henuz inşaat bitmediği için.ama bende şöyle bir sıkıntı var.büyük bir işletme ve cezaya girme durumunda cezasıda büyük olacak illaki.kompanzasyon panosu ihtiyaca göre hazır kurulu kabinli olarak geldi ve montajı yapıldı.entes rg 12 röle mevcut.ve sabit gurubta 20 kvar.şimdi asıl mevzuu,rölenin ilk kademesi 20 kvar,geriye kalan 11 kademe 40 kvar.ben bu sıralamanın ıyı olmadıgını dusunuyorum. en azından 5 ve 10 kvarlık birer kademe yapılsaydı ıyı olmazmıydı daha hassas olması acısından.bu sıralamayla röle cosfi,yı tam olarak tutturamadıgı için ha bire kondansatorleri devreye alıp alıp verecek.sık devreye alıp cıkarma ıstenmeyen bır durum bıldıgım kadarıyla.sadece yukde degısme olursa röle devreye alma veya cıkarma işlemi yapmalı.Ne diyorsunuz,acaba ılk ikiye 5 ve 10 kvar lık kondansator takıp son gurubu yukseltmelımıyım??görüşlerinizi bekliyorum.saygılar

netür bir işletmedesiniz makinalarınız agırlıklı çalışma şekli nedir bunları bize yazarsanız düşünceniz dogru dur ancak sisteminizi tanrsanız ona göre müdahale edersiniz

Düşünceniz doğru.Röleniz,referansını tek fazdan alan bir röle.Sisteminiz,dengeli yüklü de-
ğil ise,rölenizi de,3 fazdan akım referansı alan ve monfaze kondansatör de alabilen röle ile
değiştirmeniz gerekebilir.Monofaze gerekebilir ise,18 kademeli bir röle seçmeniz daha uygun
olabilir.

Selam, eğer çekilen güç min. ve max. çok değişiyorsa ilk guruba 5 veya 10 kVAR kondansatör bağlamanızda yarar var. Yükte küçük değişiklikler oluyorsa yapılmış düzeni bozmanı tavsiye etmem. Ayrıca çalışma esnasında Aktif , Kapasitif, Endüktif sayaçları okuyarak bir grafik çıkarıp, Tedaş değerlerine göre 1/3 veya 1/2 gibi değerleri kontrol edersen ay sonu ceza yemeyi önleyebilirsin. Kolay gelsin

Akım trafosundan yada ana şalter üzerindeki amper değerinden kurulu gücü bulabilirsiniz.Bahsettiğiniz kontrolcü 20 mA hassasiyetle çalışıyor.Basit hesaplarla kademelerinizi en hassas noktaya çekebilirsiniz.

Selam, eğer çekilen güç min. ve max. çok değişiyorsa ilk guruba 5 veya 10 kVAR kondansatör bağlamanızda yarar var. Yükte küçük değişiklikler oluyorsa yapılmış düzeni bozmanı tavsiye etmem. Ayrıca çalışma esnasında Aktif , Kapasitif, Endüktif sayaçları okuyarak bir grafik çıkarıp, Tedaş değerlerine göre 1/3 veya 1/2 gibi değerleri kontrol edersen ay sonu ceza yemeyi önleyebilirsin. Kolay gelsin

Zannımca minimum cekılen akımla maximum arasında baya fark olacak.Şöyle birşey sorabilirmiyim.Ne kadarlık yük devreye girerse ne kadarlık kondansatör ihtiyacı duyulur.bunun bir standartı varmı?

Sinan arkadaş, kompanzasyonda öyle bir kalıp kullanamazsın, çünki artma veya eksilmesi ile devreye girecek veya çıkacak kapasiteyi röle zaman koyarak ayarlar. Öyle olmazsa kontaktörler saniye içerisinde çalışırlarki hiçbir röle veya kontaktör öyle hızlı çalışmaya uzun süre dayanamaz. Ancak kaba bir hesap çekilen gücün 1/3 ü kadar kondansatör gerekir. Sana tavsiyem toplam gücünü hesap et 1/3 kadar kondansatör gurubunu kompanze panosuna koy. Sistem olarak 5+20+20+20 .... veya 10+20+20+20 .....veya 20+20+20 .... veya 10+30+30.... veya 30+30+30 gibi bağlanır.Röle daha rahat çalışır. Kolay gelsin.

Yaklaşık 500 kvarlık bir sisteminiz olduğuna göre (440+20+20) Kurulu gücünüz 1000 kva civarında olacak demektir. Gelecek yükleriniz toplamda 600-800 kva arası gibi olacağı düşünülebilir. Şayet bu yüklere eerişecekseniz, hızlı değişen yada dengesiz yükleriniz olmayacaksa kontaktörlü sistemin getirdiği dezavantajlar dışında bir sorun yaşamazsınız. Ancak yükleriniz düşük seyrederse, en azından başlangıçta 100-200 kva gibi başlarsanız, yük miktarı artana kadar sıkıntı yaşayabilirisniz. Bu sıkıntı gerek trafo sabitinden, gerekse kademe hassasiyetinden (ve yük dengesizliğinden) olabilir. 5-10 kvar ilavesi düşük yüklerin hassas kompanzasyonu için faydalı olabilir.

yükne bağlı bakarsın tahmin ettiğinden daha başarılı bi kompanzze olur tabi ıvır zıvır yüklerin yok ise

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri