kondansatör için kontaktör ve sigorta seçimi

Merhaba Arkadaşlar,
Kompanzasyon panosu tasarımında kondansatörleri devreye alacak kontaktör ve sigortalarının hesabını nasıl yapıyoruz. Örneğin 30 kVar lık kondansatör için kullanılacak kontaktör ve sigortaların akımları kaç amper olmalıdır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teşekkür mesajları silinmiştir.Teşekkür mesajı yerine mesajın sağ köşesndeki ' Teşekkür Et ' butonunu kullanınız.

Merhaba Arkadaşlar,
Kompanzasyon panosu tasarımında kondansatörleri devreye alacak kontaktör ve sigortalarının hesabını nasıl yapıyoruz. Örneğin 30 kVar lık kondansatör için kullanılacak kontaktör ve sigortaların akımları kaç amper olmalıdır.
arif yüksel arkadaşım benim kompanzasyon da pratik malzeme seçim şöyledir.
kontaktör seçim:kondansatör gücü x1.5
sigorta seçim:kondansatör gücüx2.5
örneğin 5kvar için kontaktör seçelim:5x1.5=7.5 (9 amperlik yeterlidir )
" " " sigorta " :5x2.5=12.5 (16 amperlik yeterlidir)

arkadaşlarımızın bilgi ve paylaşımlaarı çok güzel
30 kvar lık bir kondansatör yaklaşık (markaya kaliteye göre ) 43.2 A çeker buna göre sigortan 50 A kontaktörün marka vermiş olacam ama 3 rt 1647 gibi kondansatör kontaktörü seçilmelidir

sistem ihtiyacına göre kontaktör kapasitörü devreye alıp devreden çıkarcak değilmi amaç hesaplama için tskler

kondansatör için sigorta seçimi yaparken çekilen akımın 1.7 katı kadar seçildiğini biliyorum.yanlışmıyım?........

Doğrudur. 1,6 katı veya 1,7 katı seçebilirsiniz..

arkadaşlar bildiğiniz gibi kondansatörler devreye girip çıktıkları zaman yüksek akım çekerler bu yüzden kontaktör seçerken kondansatör gücünü değilde kondansatörün çektiği akımı 1.5 ile çarpıp ona göre kontaktör almamız lazım

pardon arkadaşlar 1.5 katı demek istemiştim örnek kondansatör 10 A çekiyorsa 25 amperlik kontaktör kullanmak lazım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri