kompanze hesaplamasi

i.sinaplı

Katılımcı Üye
merhaba arkadaşlar trafosuz bir tesiste motorlar var aydınlatma vardır bir kusmı @ led yarısı tasarruf lambası tesisin kurulu gücü 40 kwat bu tesise kompanzasyon yapılmış 8kademe var ama yetmiyor.
Sormak istediğim şu bir işletmede kompanzasyon hesaplamasi nasıl yapilsa daha guzel net sonuc çıkaratabilirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
KULLANDIGINIZ REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLESİ, yenı nesıl ıse ekranında mevcut elektrıksel degerleri anlık olarakda görebılırsınız. Me3vcut cosfi, , enduktıf degerler, capasıtıf degeri görüp, ona göra karar verebılırsınız.
Ayrıca, kombı elektrık sayacınızda, aktif, reaktif kapasitif degerler ialın, 1 saat sonra tekrar alın, rektıf ve capasitif endeks farkı (çarpan varsa onunlada carparak) size gerekli kondansatör degerlerını verır. Bu ölçü, farklı zamanlarda 3-4 defa dahada yaparsanız sıze daha saglıklı sonuc verir.

KULLANDIGINIZ REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLESİ, yenı nesıl ıse ekranında mevcut elektrıksel degerleri anlık olarakda görebılırsınız. Me3vcut cosfi, , enduktıf degerler, capasıtıf degeri görüp, ona göra karar verebılırsınız.
Ayrıca, kombı elektrık sayacınızda, aktif, reaktif kapasitif degerler ialın, 1 saat sonra tekrar alın, rektıf ve capasitif endeks farkı (çarpan varsa onunlada carparak) size gerekli kondansatör degerlerını verır. Bu ölçü, farklı zamanlarda 3-4 defa dahada yaparsanız sıze daha saglıklı sonuc verir.
Zeybek ustam role ENTES rg3 12c role ile çalışıyoruz senelerdir dediğiniz yöntem sakat deneme yanılma dedikle rinizi önceden biliyordum proje çizilirken kurulu güç ::::kwat talep gücü;::::: kwat olarak yaziyirlar bunun bir mühendislik hesaplamasi oluyor ona göre @ kac kvar kapasite ye ihtiyaç var hesapla çıkıyor.
Proje yi çizen mühendis sizin ykurada bana anlattığımız seyeri uygulamaz siz bana diyebilirsiniz ki 40 kw lik bir tesiste 30 kvar lik bir kapasite gerekir.

Şu anda, ulaşabildiğiniz max. değeri röle-
de görebiliyor olmanız gerekir.Bu değer-
den yararlanarak, ihtiyaç kond. gücünü
hesaplayabilirsiniz.Normal şartlarda, 30
kvardan başlayabilirsiniz.Kademe sayısınıda
12 ye çıkarmanızda yarar var.Dizilimi,bu du-
ruma göre yeniden düzenlemeniz gerekir.

merhaba arkadaşlar trafosuz bir tesiste motorlar var aydınlatma vardır bir kusmı @ led yarısı tasarruf lambası tesisin kurulu gücü 40 kwat bu tesise kompanzasyon yapılmış 8kademe var ama yetmiyor.
Sormak istediğim şu bir işletmede kompanzasyon hesaplamasi nasıl yapilsa daha guzel net sonuc çıkaratabilirim.

En sağlıklı sonuç sayaç yada Şebeke analizörü kullanılarak ihtiyacın belirlenmesidir.Zaten röle ekranında var kısmında gerekli ihtiyacı gösteriyor röle.Fakat bu röle sadece endüktif yönde kompanzasyon yapar bilginiz olsun ,ağırlıklı reaktif yükünüz kapasitif yönde ise bu röle ile çözüm üretemezsiniz.Kademeleri daha küçükten başlayarak dizmeniz daha faydalı olabilir.Reaktif gücünüzü bilemediğimiz için net bir şey söyleyemiyorum.

Ek olarak sayaç ekranındaki cosfiden de hesaplayabilirsiniz reaktifinizi

Son yazdığınız paragrafta sayaç ekranındaki cos fiden hesaplayabilirsiniz demissiniz sayaç ekranında cos fi varmı?

Son yazdığınız paragrafta sayaç ekranındaki cos fiden hesaplayabilirsiniz demissiniz sayaç ekranında cos fi varmı?

Emın olmak için, MAKEL sayac kılavuzunu ındırıp bır daha okudum. Ekde de okuyacagınız gibi, her fazın cosfisini ayrı ayrı okuyabiliyorsunuz.

Ekli dosyalar

• C500 KOMBİ.pdf
    3.4 MB · Görüntüleme: 18
Zeybek ustam role ENTES rg3 12c role ile çalışıyoruz senelerdir dediğiniz yöntem sakat deneme yanılma dedikle rinizi önceden biliyordum proje çizilirken kurulu güç ::::kwat talep gücü;::::: kwat olarak yaziyirlar bunun bir mühendislik hesaplamasi oluyor ona göre @ kac kvar kapasite ye ihtiyaç var hesapla çıkıyor.
Proje yi çizen mühendis sizin ykurada bana anlattığımız seyeri uygulamaz siz bana diyebilirsiniz ki 40 kw lik bir tesiste 30 kvar lik bir kapasite gerekir.
40 kw lık tesiste şu kadar kvar kondansatör gerekli diye bir şey yok artık!Çünkü sizde demişsinizsiniz devrede LED aydınlatmalar da var tasarruflu lambada LED aydınlatmalar kapasitif üretir.Ayrıca 40kw gücün ne kadarı endüktif reaktif ne kadarı kapasitif reaktif ne kadarı aktif güç?Bunu bilmek gerekli bunun yoluda sayaç değerlerine veya röle üzerinden cosfi değerine bakarak bulabilirisiniz!Unutmadan devrede LED aydınlatma varsa kompanzasyona şönt reaktör de bağlamak gerekebilir!Bunu devreye alacak bir reaktif güç rölesiyle röleyi değiştirmek gerekebilir!

Yeni sayaçların çoğunda var ve bazılarında okuma tuşuna 5-10 saniye basınca çıkıyor ve bu sayaçlar hemen hemen şebeke analizörü kadar detay bilgiyi veriyor

ÖRNEK
MAKEL KOMBİ SAYAÇ ÖZELLİKLERİ

MENÜ BUTONU İLE BİLGİ OKUMA
C500 tipi sayaçlarımızda 2 adet buton bulunmaktadır.
1-Demand Sıfırlama Butonu (alttaki buton)
Demand her ayın sonunda otomatik olarak sıfırlanır. İstendiği takdirde
mühür açılıp buton yardımıyla sıfırlama işlemi yapılabilir. (Bu işlem sadece
Tedaş yetkililerince yapılabilir)
2-Okuma Butonu (üstteki buton)
a) Okuma butonuna 1 kez basıldığında LCD ekran otomatik değişme
modundan elle değişme moduna geçer. Butona her basıldığında ‘Ana
Menüdeki’ sıraya göre bir sonraki bilgi gösterilir.
b) Okuma butonu 5 saniye ( t > 5 s) basılı tutulduğunda, LCD ekran Alt
Menüye geçer. Butona her basıldığında aşağıdaki listeye göre ‘Alt Menüdeki’
bir sonraki bilgi gösterilir.
ANA MENÜ
0.9.2 Tarih
0.9.1 Zaman
T 1.8.0 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKTİF ENERJİ TOPLAM
T1 1.8.1 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 1
T2 1.8.2 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 2
T3 1.8.3 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 3
T4 1.8.4 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 4
T 2.8.0 ŞEBEKEYE VERİLEN AKTİF ENERJİ TOPLAM (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
T1 2.8.1 ŞEBEKEYE VERİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 1 (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
T2 2.8.2 ŞEBEKEYE VERİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 2 (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
T3 2.8.3 ŞEBEKEYE VERİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 3 (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
T4 2.8.4 ŞEBEKEYE VERİLEN AKTİF ENERJİ TARİFE 4 (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
Ri 5.8.0 ENDÜKTİF REAKTİF TÜKETİM
Rc 6.8.0 KAPASİTİF REAKTİF TÜKETİM (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
Ri 7.8.0 ENDÜKTİF REAKTİF TÜKETİM (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
Rc 8.8.0 KAPASİTİF REAKTİF TÜKETİM
P 1.6.0 ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN MAKSİMUM DEMAND
P 2.6.0 ŞEBEKEYE VERİLEN MAKSİMUM DEMAND (Sadece Çift Yönlü Sayaçlarda)
31.7.0 R Fazı Akım Değeri *
51.7.0 S Fazı Akım Değeri *
71.7.0 T Fazı Akım Değeri *
32.7.0 R Fazı Gerilim Değeri *
52.7.0 S Fazı Gerilim Değeri *
72.7.0 T Fazı Gerilim Değeri *
9.7.0 Toplam Görünür Güç *
29.7.0 R Fazına Ait Görünür Güç *
49.7.0 S Fazına Ait Görünür Güç *
69.7.0 T Fazına Ait Görünür Güç *
7
33.7.0 R Fazına Ait CosØ Değeri *
53.7.0 S Fazına Ait CosØ Değeri *
73.7.0 T Fazına Ait CosØ Değeri *
* : (Sadece elektrik varken butonla okumada gösterilir.)
ALT MENÜ
LCD KONTROL
0.0.0 SAYAÇ SERİ NO
1.6.0 Şebekeden Çekilen Max. DEMAND
1.6.0 Şebekeden Çekilen Max. DEMAND TARİHİ
1.6.0 Şebekeden Çekilen Max. DEMAND SAATİ
0.8.0 Şebekeden Çekilen Max. DEMAND ÖLÇME SÜRESİ
0.1.2 DEMAND RESETLEME TARİHİ
0.1.2 DEMAND RESETLEME SAAT
0.1.0 DEMAND RESETLEME SAYISI
h01 Şebekeden Çekilen GEÇMİŞ AY Max. DEMAND
h01 Şebekeden Çekilen GEÇMİŞ AY Max. DEMAND TARİHİ