kompanzasyonla ilgili sorunu olanlara yardım

Kompanzasyon ile ilgili olarak, bizde su motorları var. Bunlara faydalı olur mu ? Ne yapmam gerekir, devre mi alayım, kendim mi yapayım ? Nasıl hesaplayayım ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
su motorlarına kompanzasyonmu yapmak istiyorsunuz kaç kw bunları belirtirseniz iyi olur kendiniz yapmasını biliyorsanız tabiki iyi olur

Kubilay Bey merhaba,
geçen yıl bir başlık açtıydım ,bazı arkadaşlar da yardımcı olmuşlardı sağolsunlar ama geçen yıl yaptırmaya durumumuz olmadı panoyu ama geçen yıl da ödediğimiz cezalardan sonra zaten 4 yılda kendini amorte edecek pano;o yüzden yaptıracağım.Ama bulunduğum yerde bu komp. panosu işini yapacak ssadece 2 elektrikçi var ve ikisi de biraz muğlak konuşuyor ,o yüzden sizlerin başını ağrıtıyorum burada,kendime bir fikir olur çıkış olur diye.

Tesis: 14 odalı bir pansiyon .14 klima(aynı anda çalışma ihtimali çok düşük)
trifaze arıtma motoru (0,75 hp) günde 6-7 saat çalışıyor
arıtma blowerı (3kw) bu da 6-7 saat
havuz sirkülasyon pompaları (2 tane) biri 1,5 kw diğeri 1,9 kw günde 5-6 saat
dalgıç motor (1,2 hp) günde 1-2 saat
kuyudan su çeken 11 kademeli dalgıç motor (şamandıralı,depoda su bittikçe çekiyor,günde belki 100 belki 200 defa)
hidrofor
7-8 tv
2-3 meşrubat dolabı
yarısı tasarruf ampulü yarısı normal aydınlatmalar
yükümüz bu.

her 2 elektrikçi arkadaşta
12 kademeli entes röle
9 adet 3tf4310 siemens kontaktör
3 adet 50/5 akım trafosu --- diğeri 75/5 akım trafosu dedi
6 adet 50 mf entes kondanatör --- diğeri 9 adet dedi
3 adet 30 mf kondansatör
(bu üstteki kondansötorler anladığım kadarıyla monofaze yükler için )
birinin 6 diğerinin 9 tane 50mf istemesini anlamadım.ve entes marka dediler ikisi de.
ama bir yerde okudum ki entes çin de üretiliyormuş,kondaş dan şaşmamak lazım diye,sizce hangisi doğru.
1' er tane
1,5 KVA kond.
2.5 KVA kond.
5 KVA kond.

bu arada yüzde 20 -33 oranlarına tabiyiz.beni düşündüren arkadaşların malzeme listeleri arasındaki ufak farklar ve ikisinin de cezaya girmeyeceğimize garanti vermemesi.
Yardımlarınız beni sevindirecektir.Saygılarımla

slm arkadaşlar ben elektrik teknikeriyim yeni muzun oldun kompanzosyon hakkında bir kaç sorun olacak sizlere yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 250kva trofolu bir bendinlik var kompasozyonda entesin 3 fazlı 8 kademeli rolesi kullanılmış endiktif güç yazıyor yüde 20 olacağına yüzde 28 oluyur kapasitif ise yüzde 14 lerde benzinlik daha önce büyüktü restorantı falan vardı şimdi yaklaşık 6 adet pompa calışıyor ve aktif güç çok az sadece gedeleri tasarruf ampulleri çalışıyor oda 3000 e falan yapıyor ben cezaya girmesini aktife buluyorum fazla yazmadığı için röleye bağlı akım trafosu 100/5 rölenin ayarlarınıda düzledim ama hala düzeltemedim yardımcı olursanaız sevinirim

monofaze kondansatör kullanman uygun olacak tabi tam röle t serisimi c mi onuda tam belirtirsen kondansatörleri de bir kontrol et akım trafonu da 50/5 gibi degiştire bilirsen gözlemlerini bize bildir yardımcı olalım

mutlaka 3 fazdan kontrollü röle ve monofaze kademeler kullan ayrıca ilk kademelerini 1kvar 1,5 kvar 2,5kvar diye küçük güçlü kondansatörlerle başlat o zaman cezaya girmessin kondansatörleride kondaş, entes veya sayport kullanabilirsin kontaktörleri simens kullan ve rölede tavsiyem entes kullanman.en az sorun hatta yok denecek kadar sorun yaşadığım bir röle oldu ayrıca teknik servisi de çok iyi çok hızlı
eğer bu olmazsa krk kullan ama dediğim gibi mutlaka trifaze kontrollü kullan
kararını ver bi problem olursa forumda yardımcı olacak çok üstadlar var zaten

schiba arkadaşım.Alron ürünlerini de düşünebilirsiniz.Bağlar unutursunuz.

sitesinden inceleyebilirsiniz.

Çeşitli noktalarda tesis var hepsindede kapasitif ceza geliyor.
AG ölçüm yapılıyor (Geneli direkt kombi sayaç Akım trafosuz)
kapasitif olayını Nasıl çözeriz?
Güç analizi en kolay nasıl yapılır?
Yandık yandık acil çözüm önerisi olan varmı ?

Bu tür işletmelerde sorunsuz bir şekilde sizi ceza oranların çok altına indirecek SMART SVC sistemini kullanmanızı tavsiye ederim.SVC sistemi bir adet R.G.K.R+1 adet dinamik yük sürücüsü+3 adet her biri monafaze 1,5 kVAR şönt reaktörden oluşmaktadır.Ayrıca sistemde kullandığınız smart rölenin aynı zamanda analizör ve güç ölçümü kayıtlarını saklama özellikleride vardır.

Ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kubilay Bey merhaba,
geçen yıl bir başlık açtıydım ,bazı arkadaşlar da yardımcı olmuşlardı sağolsunlar ama geçen yıl yaptırmaya durumumuz olmadı panoyu ama geçen yıl da ödediğimiz cezalardan sonra zaten 4 yılda kendini amorte edecek pano;o yüzden yaptıracağım.Ama bulunduğum yerde bu komp. panosu işini yapacak ssadece 2 elektrikçi var ve ikisi de biraz muğlak konuşuyor ,o yüzden sizlerin başını ağrıtıyorum burada,kendime bir fikir olur çıkış olur diye.

Tesis: 14 odalı bir pansiyon .14 klima(aynı anda çalışma ihtimali çok düşük)
trifaze arıtma motoru (0,75 hp) günde 6-7 saat çalışıyor
arıtma blowerı (3kw) bu da 6-7 saat
havuz sirkülasyon pompaları (2 tane) biri 1,5 kw diğeri 1,9 kw günde 5-6 saat
dalgıç motor (1,2 hp) günde 1-2 saat
kuyudan su çeken 11 kademeli dalgıç motor (şamandıralı,depoda su bittikçe çekiyor,günde belki 100 belki 200 defa)
hidrofor
7-8 tv
2-3 meşrubat dolabı
yarısı tasarruf ampulü yarısı normal aydınlatmalar
yükümüz bu.

her 2 elektrikçi arkadaşta
12 kademeli entes röle
9 adet 3tf4310 siemens kontaktör
3 adet 50/5 akım trafosu --- diğeri 75/5 akım trafosu dedi
6 adet 50 mf entes kondanatör --- diğeri 9 adet dedi
3 adet 30 mf kondansatör
(bu üstteki kondansötorler anladığım kadarıyla monofaze yükler için )
birinin 6 diğerinin 9 tane 50mf istemesini anlamadım.ve entes marka dediler ikisi de.
ama bir yerde okudum ki entes çin de üretiliyormuş,kondaş dan şaşmamak lazım diye,sizce hangisi doğru.
1' er tane
1,5 KVA kond.
2.5 KVA kond.
5 KVA kond.

bu arada yüzde 20 -33 oranlarına tabiyiz.beni düşündüren arkadaşların malzeme listeleri arasındaki ufak farklar ve ikisinin de cezaya girmeyeceğimize garanti vermemesi.
Yardımlarınız beni sevindirecektir.Saygılarımla

entesin çinde üretildiğini sanmıyorum.üretilseydi bile, büyük markaların çoğu çinde üretim yaptırıyor. Çin Türkiye'den çok daha ileri teknolojiye sahip. Kaliteli ürünleri bizi cezbetmediğinden, ucuz olanlar ithal ediliyor ve, biz de alıyoruz. Çin'de işçilik ucuz olduğundan, hammadde ucuz olduğundan, sağlam projesi olanlar, çinde üretim yaptırırsa sorun olmaz.
Entes gerçekten iyi röledir. Kondaş kondansatör kullanmadım , fakat, merlin gerin, siemens, frako gibi markalardan daha kaliteli olacağı izlenimine de sahip değilim.
Son olarak ta, garantili sonuç istiyorsanız, Sayın Fahri Yetiş'in tavsiye ettiği gibi, alron deneyebilirsiniz. Eksi yönleri az da olsa var. Fakat , kurulum masrafı dert değil, yeter ki ceza yememe garantimiz olsun derseniz, alron kullanabilirsiniz. Fakat sizin aslında alrona ihtiyacınız var mı, yok mu? Bunu söylemem zor. Uğraşırsınız, yaparsınız alrona gerek kalmaz. Ya da , gençliğimi kompanzasyon panosunda mı çürüteyim, alayım bir alron, ben de rahat edeyim, torunlarım da rahat etsin diyebilirsiniz. Karar sizin.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri