Kompanzasyon

KaraD

Üye
Analizör ve reaktif güç rolesi üzerinden kompanzasyon takibi bilgi paylaşımı ve düsünceleriniz...

3 adet ana dağıtım panosu olan ve bu panolara ait kompanzasyon panoları var.
Her panonun kendine ait analizörü üzerinden aktif güç, reaktif güç ve reaktif güç değerlerini ekkliyorum ve R.G.K.R

öncelikle dp1 (+ indüktif - capasitif anlamında belirtmek istedim)
kompanzasyon devre dışı iken Enerji analizörü değerleri 593 kVA ,567 kW ,+163 kvar
R.G.K.R değerleri +145kvar
kompanze devrede iken Enerji analizörü değerleri 543kVA ,539kW , +29kvar
R.G.K.R değerleri +11kvar

buraya kadar sorun yok akım gerilimden ileri fazda yani indüktif tüketimdeyiz kompanze devreye girip bire bir olmasada karşılıyor. ( diye düşünüyorum bu değerler aynı odada yürüme mesafesinde olan panolardan alınmıştır aynı anda iki panodaki değerleri alamadığım için fark olabilir)

sorun olduğunu düşündüğüm yada tam anlayamadığım kısmı ise dp 2 de ve dp3 dedir ben sadece dp2 deki anlayamadığım kısmı yazacağım yani dp3 de aynıdır.

dp2
kompanzasyon devre dışı iken Enerji analizörü değerleri 509 kVA ,280 kW ,+412 kvar
R.G.K.R değerleri -52kvar(capasitif)
kompanze devrede iken Enerji analizörü değerleri 513kVA ,299kW , +402kvar
R.G.K.R değerleri -68kvar

Yani kompanzasyon kapalı iken enerji analizöründen 412 kvar indüktif tüketim gözükürken rgkr üzerinden 52 kvar capasitif gözükmesi aklınıza akım trafolarının yerleri gelmesin aynı baradadır. yani analizör indüktif derken rgkr capasitifdesin diyor ve devreye alınca zaten kapasitif tüketimi gören rgkr devreye kondansatör sokuyor bir veya iki kademe yani 52 kvardan 68 kvara çıkarıyor .

sonuç olarak kompanzasyonun dp1 dek duruma anlam verirken dp2 deki olaya anlam veremedim . fikir ve yorumlarınızı bekliyorum.

rektif tüketim değerleri = indüktif %1 iken capasitif %7 civarında sorun yok ama çelişki var?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kompanzasyon takibinin en doğru yolu, sayaç endekslerinden yapılan takiptir.

Son düzenleme:
konuyu açtım ama iletiyi geç yazdım kusura bakma
sayaçtan takip ediyorum fakat bu çelişkiyi anlayamadım nasıl bir olaydır rgkr capasitif tüketimde iken kademe sokar devreye ama analizörde indüktiftesin diyor

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri