Kompanzasyon Yeni Tebliğ

01.01.2010 tarihinden itibaren oranlarda bir değişim oldumu yeni bir oran var mo

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bahsettiğiniz şekilde bir değişiklik yoktur.Eski oranlar,aynen geçerlidir.

Merhaba , Tesise bağlı kompanzasyon panosu devre dışı kaldığında çekilen akım ( amper ) i ampermetre ile ölçtüm , kompanzasyon panosunu ( kondansatörleri ) devreye aldığımda akım ( amper ) ın düştüğünü gördüm , Bu amper düşmesi aktif sayacın dönüşünüde yavaşlatırmı yani kısacası aktif sayaç çekilen akım ( amper ) e göre mi döner , yoksa amper in düşmesi şebekeden çekilen reaktif enerji farkı olup aktif sayacın dönüşünü etkilemezmi ? veya bunların dışında bir açıklama yapabilecek arkadaşlar konu ile ilgili bilgi tecrübesi olanlardan cevap bekliyorum ,
Cevap yazacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür ederim.

Güç üçgenine bakmanız yeterli olucaktır.
Açıkçası sisteminizde bir görünür gücünüz var. Bu görünür gücünüzün büyük bir kısmı aktif gücünüz oluştururken diğer parçalarıda endüktif gücünüz oluşturmakta. Sizde biliyorsunuz ki endüktif yüklerde akımla gerim aarasında Q (fi) kadar bir faz farkı var bu da akımınızın artmasına neden oluyor. Siz bunu kompanzasyon panonuzdaki kondansatörlerle endüktif akının tersi yönde bir kafasitif akımla dengelediğinizde sisteminizde sadece aktif akımınız kalacaktır. dolayısıyla akımda düşecektir.

Merhabalar. AYEDAS in uyguladığı reaktif ceza oranı uygulaması hakkında bilgisi olan varmı. Telefon açıp sordum. 30kw ve üstü gucler için %20 reaktif %15 kapasitif, altı değerler için %33 reaktif %20 kapasitif olduğunu söylediler. Fakat güç sınırı değeri 50kVA değilmi. Bilgi verirseniz sevinirim. Ayedas ta calisan olupta yardımcı olan olursa daha çok sevinirim :) . Teşekkürler.

Reaktif enerji tarifesi,EPDK mevzuatına göre belirlenir ve tüm Türkiye için tek tiptir.Uygu-
lama rakamı " kurulu güç " esasına dayanır ve 50 kva ( istenilen ceza sınırına göre de 50
kw ) dır.Bu uygulama,kurumların keyfine göre olmaz.Özetlersek,KURULU GÜCÜ 50 kva (da-
hil ) olan tüketiciler için 33-20,üstü rakamlar için 20-15 tir.50 kw kurulu gücü olan tesisler
için,sözleşme gücü 30 kw olarak belirlenmektedir.Yanılmıyorsam,sözleşme gücü ile kurulu
güç ifadelerini karıştırıyoruz.Kompanzasyon için " KURULU GÜÇ " ifadesi geçerlidir.

Reaktif enerji tarifesi,EPDK mevzuatına göre belirlenir ve tüm Türkiye için tek tiptir.Uygu-
lama rakamı " kurulu güç " esasına dayanır ve 50 kva ( istenilen ceza sınırına göre de 50
kw ) dır.Bu uygulama,kurumların keyfine göre olmaz.Özetlersek,KURULU GÜCÜ 50 kva (da-
hil ) olan tüketiciler için 33-20,üstü rakamlar için 20-15 tir.50 kw kurulu gücü olan tesisler
için,sözleşme gücü 30 kw olarak belirlenmektedir.Yanılmıyorsam,sözleşme gücü ile kurulu
güç ifadelerini karıştırıyoruz.Kompanzasyon için " KURULU GÜÇ " ifadesi geçerlidir.

evet fahri bey ne derse odur.

Değerli arkadaşlar,
01.12.2009 tarihi itibari ile bir depo kiraladık. Depoda elektrik gücü 60kva olarak gözüküyor ve bugün itibari ile 15 KW tüketim bedeli olarak 107 TL elektrik bedeli geldi. Ve çarpan olarak 30 görünüyor. depomuzda sadece 3 eksenli 5 tonluk vinç ve floresan aydınlatması kullanmaktayız. Bu haliyle kullanmışolduğumuz elektrik çok pahalıya gelmekte. Bu durumu düzeltmemiz mümkün mü? Eğer mümkün ise bize kaça mal olur. (Çarpanı 1'e düşürmek yada kurulu gücü 60KW'dan 15 KW ya düşürmek gibi). Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1 adet faturanızı buraya eklerseniz problem olup olmadığına ilişkin fikir yürütebiliriz.

Faturada görünen 377 tl yönetim aidatıdır. 513-377=136 lira toplam elektrik tutarı. İlk okuma 261.013 son okuma 276.970 toplam tüketim, 15.96 KW

Merhaba, Ben bir şirkette çalışan Makine mühendisiyim. Konunun bana çok uzak olmasına karşın elektrik mühendisimiz olmadığından konuyu araştırmak bana kaldı.
Konu şu;
Elektrik faturası her aykinden daha fazla geldi diye bir şikayet var. Sonra tesadüfen gördükki birisi kompanzasyon panosunun şarterini indirmiş, devre dışı bırakmış. Elektrik faturasında sanırım ceza yok. (Bilgilerini yine yollayacağım)
Kompanzasyon takibi aylık yapılabilir mi?
Linkini gönderdiğim program ne kadar işe yarar???
Kompanzasyon takibi gün gün mü yapılır???
Kompanzasyon takibini aylık yapabilir miyiz???
Fatura üzerinden şuanda kompanse edilmiş enerjinin durumunu bu programdaki "iyi gidiyor" kısmı ile anlayabilir miyim???
Cevaplarınızı bekliyorum, Acilen yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri