Kompanzasyon Sorunu

Sayın davemurray82 trafon C1 mi C2 tipi trafo mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
öncelikle trafonun beslediği tesisin ölçüm ve analizi yapılmadan sadece fatura/tüketim bilgileriyle bir yargıya varmanın doğru ve hatta mümkün olmadığını söylemek lazım. örneğin 600 kW lık 0,8 cos phi ye sahip bir motor günde 1 saat çalışırsa 100 kW yine 0,80 cos phiye sahip bir motorun 6 saatte tükettiği kadar enerji tüketecektir. fakat 600 kW'ı kompanze etmek için 360 kVAr lık reaktif güç gerekirken 100 kW için 60 kVAr yeterli olacaktır.

yine de genel geçer hesaplama yöntemleri kullanılırsa 1250 kVA lık bir trafoya bağlı kompanzasyon yükünün 0,8 cos phi tesis güç faktörünü iyileştirmek için 750 kVAr olması gerektiği düşünülebilir.

burada bu güç hesabını etkileyecek etkenler şunlardır:

trafonun yüklenme oranı,
cos phi'nin en düşük değeri...

bunların yanı sıra yapılacak olan kompanzasyon panelinin teknik özelliklerinin seçimini etkileyecek kriterler şunlardır:

tesisin THDi ve THDu değerleri, (Filtreli/Filtresiz)
Harmonik bileşenler, (detuned filtre Odak frekansı)
Yüklerin devreye giriş çıkış hızları (Elektromekanik/Yarıiletken)
Yüklerin trafoya olan uzaklıkları, (Merkezi/Lokal)

Selam
Benim bir sorunum var.
Sistemimi düzgün kompanze edemiyorum. Kombi sayac bağladığımdan beri sistem hem indüktiften heöde kapasitiften cezaya giriyor. CosinüsF 60 lardayken indüktif yazıyor kapasitif yazmıyor ancak daha decreye küçücük bir kondansatör soktuğumda indüktif ile birlikte kapasitif de yazmaya başlıyor. CocF 90lara yaklaştığında indüktifin yazmasıyavaşlıyor ama bu seferde kapasitif almış başını gidiyor. Kurulu gücüm 29 Kw sistem 25 kVar lık kompanzasyona sahip. 8 kademeli reaktif güç kontrol rölesi ile takip ediliyor (Tek fazdan) Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim Şimdiden teşekkürler

arramis arkadaşım.Küçük ve dengesiz yüklü sistemlerde,tek faz referanslı röleler ile etkili bir kompanzasyon yapmak
tesadüfe bağlıdır.O nedenle,öncelikle rölenizi, 3 fazdan beslenen ve monofaze kondansatörde devreye alabilen tip
röle ile değiştirmeniz gerekiyor.KAEL varkombi,TENSE,ELEKTROPAN,ENTES RG3-12C/CS ( set etmesi biaz sorunlu ) vs
tip röleler bu iş için en uygun röleler.Eğer devrenizde,reaktif akım üreten alıcılar ( mesela UPS ) var ise bunlar içinde
reaktör bağlamanız gerekebilir.Sağlıklı bir çözüme ulaşabilmeniz için,sisteminize bir analizör koyarak ona göre karar
vereblirsiniz veya bahsettiğim rölelerdeki analizör özelliklerini kullanabilirsiniz.Sayaç bağlantılarının doğru olduğundan
emin olmanız da gerekiyor

slm dostum öncelikle kompazizasyondaki kullandığınız role 3 fazlı olmak zorunda olmazsa bu bağsettiğiniz problemler devam eder nede nin açıklardım ama çok uzun birde güçlerin monafazemi yok sa trafezemi düketim var kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri