Kael Kompanzasyon Endüktif

Hocalarım merhaba kael reaktif güç rölesi ve svc yük sürücü olan bir şantiyede geçmiş dönemlerde hiç bir endüktif veya kapasitif cezaya girme durumu olmamıştı. Ancak bu ay itibariyle şantiyede çalışma durduruldu ve sadece güvenlik görevlileri kalmakta ve L2 fazını kullanarak onlar sadece ufo vs şeyler çalıştırmaktadır. Şuan %ind 24,81-%kap 0,9 ve aktif tüketim 93,36 kwh olarak gözükmektedir. Endüktif yükselmeyi engellemek için nelere bakmam gerekir. Kompanzasyon sistemindeki kondansatörler, kontaktörler vs hangilerine bakamam gerekir. Tecrübelerinize dayanarak yorumlarınız nelerdir.
Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    182 KB · Görüntüleme: 25
  • 2.JPG
    2.JPG
    178.6 KB · Görüntüleme: 22
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocalarım merhaba kael reaktif güç rölesi ve svc yük sürücü olan bir şantiyede geçmiş dönemlerde hiç bir endüktif veya kapasitif cezaya girme durumu olmamıştı. Ancak bu ay itibariyle şantiyede çalışma durduruldu ve sadece güvenlik görevlileri kalmakta ve L2 fazını kullanarak onlar sadece ufo vs şeyler çalıştırmaktadır. Şuan %ind 24,81-%kap 0,9 ve aktif tüketim 93,36 kwh olarak gözükmektedir. Endüktif yükselmeyi engellemek için nelere bakmam gerekir. Kompanzasyon sistemindeki kondansatörler, kontaktörler vs hangilerine bakamam gerekir. Tecrübelerinize dayanarak yorumlarınız nelerdir.
Teşekkür ederim
Öncelikle fazları dengeli şekilde yüklemelisiniz. Fazları dengeli dağıtsanız bile muhtemelen çalışan bir tesis ve yük çok düştüğü için akım trafonuz kör kalacak ve kompanzasyon yapamayacaksınız. Sonuç olarak ben böyle bir durumda yeteri kadar kondansatörü sabit olarak devreye alırdım. Muhtemelen reaktif güç kontrol rölenizin bu özelliği vardır.

Teşekkür ederim
sisteminde monofaze kondansatör yok ise (fotolardan yok görülüyor) monofaze kondansatör ilave etmelisin. Eğer var ise L2 fazındaki kademeleri kontrol et. Yetersiz geliyorsa ilave et.Isıtıcılaınr indüktif yüke etkisi yoktur.

Yük sürücü dediğiniz Kael SVC ise,200 var
altındaki değerleri ! görmez.SVC ye güve-
nip !,monofaze kademe konmamışsa ve
akım trafonuz 100-150 / 5 ten büyük ise
rölenizde akımı görüp işlem başlatmaz.
Bu durum uzun sürecekse,akım trafosunu
küçültüp,monofaze kademelerde ilave et-
meniz gerekir.SVC devresinde 3 adet kon-
dansatör 3 adet reaktör varsa,devrede sü-
rekli kalacak şekilde SVC de bağlı reaktör
değerlerinin max. yarı değerinde sabit bir
kondansatör bağlıyarak,durumu belki kontrol altına alabilirsiniz.

Hocalarım merhaba fikir ve önerileriniz için teşekkür ederim ancak durumu kontrol altına alamadık malesef çok küçük tüketim olmasaından kaynaklı kompanzasyon ve kael svc sürücü tepki veremiyor. Şöyle bişi denedim ama oda bize çözüm olmadı svc sürücüdeki monofaze 3 kvar şönt reaktörler var bunu baz alarak 7,5 kvar trifaze kondansatörü direk sabit olarak bağladık ancak yinede çözüm üretemedik. Bu arada bişi saatlik bazda aktif ve indüktifi oranladığımızda cezada gözüküyoruz ancak o ayki aktif ve reaktif toplam tüketimleri hesapladığımızda cezada olmuyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin teşekkür ederim düşünceleriniz için

Günlük aktif tüketimi 8-10 kwh e çıkarabil-
diğinizde,SVC sürücüden kaynaklanan so-
runun ! çözülebiliyor olması lazım.Akım tr.
değeriniz nedir ?

Geçici olarak ! 100 / 5 yapabilirseniz,mü-
dahale şansınız olabilir.

Cihazın broşüründe minumum ölçme akımı yazmıyor, sorun ondan kaynaklı olma ihtimali yüksek.
Sami beyin dediği gibi geçici akım trafolarını değiştirebilirsiniz, yada cihazı başka markayla değiştirebilirsiniz ileride bu sorunlarla uğraşmamak için.

Teşekkür ederim
SAYAÇ ÇARPANI KAÇTIR? YAZABLİR MİSİNİZ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri