kompanzasyon sorunu

Evet genç arkadaş söylediğim ayar aynen buydu.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba,

bu tarz bir problem icin mevcut kompanzasyonun onune hassas ve uc fazdan olcum yapan komapnzasyon sistemi koyulabilir. iki sistem beraber calisir, ve yukun az oldugu durumlarda da sinir degerler saglanabilir. boyle bir urun mevcut...Factor.1 bkz. ******

Moderatör tarafında düzenlendi:
Fazlara göre mono faz kondasatör kullanın gkr nizide entes rg3 yapın ki her fazı ayrı ayrı kompanza edin

aydın kardeş nasıl oluyor faz faz arası monofaze dedigin anlayamadım yaa ? ?

bana kalırsa 6 kademe monofaze kullan 1-1-1 ve 2-2-2 geri kalan kademeleri de 1,5-2,5-5-5-10 yap sorunun büyük ölçüde çözülür.akım trafosu yönünden bence sıkıntın yok. 2 ampere kadar algılamada sorun olmayacaktır.

dizilim 10 5 2.5 2.5 1.5 1 kvar (trifaze)
0.5 (r) 0.5 (s) 0.5 (t)
1 r- 1s- 1t şeklinde deneyin sonra rölede varh kısmına giderek her fazın o anki varh değerlerini gözleyin buna göre düzenleme yapın sağ alt noktada nokta yanıyorsa sistem kapasiftir

en az 3 kademe monofaze ve 12 kademeyi kullan kondansatörleri alma bırakma zamanlarını ve akım trafosu oranını aşağı yukarı ayarla rg 12 cs iyi bir çözüm ben bütün panolara bundan taktım sorun çözüldü

Bir işletmede kompanzasyon panosu yapılmış,entes 12 cs röle kullanılmış ancak yapılan kompanzasyon çalışmıyor.Ceza ödeniyor.Sistemi tekrar gözden geçireceğiz,önce işletmedeki toplam kurulu gücü tek tek toplamak mı gerekir?yani lamba,motor,vb.Kısacası ilk olarak nereden başlamalıyım.İyi bir kompanzasyon panosu için ne gerekiyor?Hesap yapmak gerekir mi?

Arkadaşlar sorumlu olduğum tesiste (kamuya ait bir tesis olup ) kompanzasyon ile ilgili sorunlar yaşıyorum..
Şöyleki tesiste Entes 12c serisinden role, 200/5 akım trafosu mevcut. sistemim yazın %70 yük ile kışın da %5 veya daha az yük ile çalışmakta (kurulu güç 120 kva' ) yükler özellikle kışın monofaze ağırlıklı trifaze yüküm çok az. yüklerin dağılımı dengesiz (fazlar arası) GKR den okuduğum akımlar 8-11-22 Amp gibi farklılık gösteriyor tabi bu; gün içinde farklı saatlerde 35-40-48 Amp olabiliyor
GKR 10. programda . 8 Kademe uyguladım 1- 2,5- 2,5- 2,5- 5- 5- 10- 10 şeklinde hepsi trifaze uygulama.bu şekilde reaktif de %20 nin üzerine çıkmaktayım. (daha önce %15 lerde tutabiliyordum) arkadaşlar acilen önerilerinizi bekliyorum .ayrıca Entes 12C rolenin mevcut sistemimde olması gereken değerleri (trafo oranı, vesaire gibi bilgileri) teyit amaçlı yazarsanız sevinirim Acil yardım..
aydın1878 bey öncelikle sisteminizdeki yükü incelemeniz gerekir yani omik ağırlıklımı yoksa endüktif ağırlıklımı? bunu anlamanın enkolay yolu rölenizin var hanesine geleceksiniz oradaki okuduğunuz değerlere göre fazların ihtiyacı olan kondansatör güçlerini belirlemiş olacaksınız.
not: okumuş olduğunuz değerleri bildirirseniz kondansatör seçimi de önerebilirim
saygılarımla

cezaevinde çalışıyorum benim sorunum kapasitif yük yüzde 15 üzerinde geliyor reaktif güç düşük gündüz sadecce lambalar yanıyor gece yük aşırı artıyor fırın çevre aydınlatması vee yükler dengesiz akım trafosu 30\5 kodansitörler 2.5 5 5 5 10 10 1010 10 1010 üç fazın akım trofoları ayrı ayrı role mono ve trifaze çalışabiliyor ben monofazeyi ayarladım kapasitif yükten ceza yazmaması için ne yapmalıyım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri