kompanzasyon sorunu

ceryan23

Üye
oncelıkle selamın aleykum herkese.ve cok guzel bır sıtenız var yapımcılarına ıcten tesekkurlerımı ıletıyorum.

Mevcut ısletme yenı bır ısletme henuz falıyete gecmedı.2 bloktan olusuyor ıkısınınde ayrı panoları var.ayrı ısletmeler ve ıkız kardeslere aıtler.bundan dolayı ıkısıde yaklasık aynı malzemeyı kullandılar.ıkısındede yuk asansoru var fakat onu sısteme dahıl edemıyoruz henuz işi bıtmedı.motor 11kw cos 0.89(olcumlerde asansor devrede degıldır)

2 Sistemdede var kombi 12 kullanılmıstır...akım trafoları 75/5 dır

1. inşaat ta -99 ve -1.00 gosterıyor sureklı
akım trafolarının uclarını degıstırınce eksı ısaretı kalkıyor ve 99 oluyor ama bır kac dakıka sonra yıne -99 oluyor.Butun yuk kalblolarını kapasamda - deger gostermeye devam edıyor
İşletmede kullanılan lambalar

360 tane e27 duylu tasarruflu ampul

120 tane 100watlık holojen lamba(elektronık balanslı 220/12 V 100W

ölçmeden öncekı deger

1.8.0 2.223 kwh
8.8.0 0.262 kvarh
5.8.0 0.011
1.6.0 1.048 kw

olcumden sonrakı deger(son endeks-10 dakıka olculdu)

1.8.0 2.452
8.8.0 0.277
5.8.0 0.011 (degısmedı)
1.6.0 1.048 kw (degısmedı)

faz olcumlerı

R fazı 14 amper S fazı 13 amper T fazı 12.5 ampre butun lambaları yaktıgım halde.yıne kondansator almıyor sebeb nedır.kademeler 3X1-3x1.5-3x2.5-3X5-3 tane 1x1 - 3 tane 1x1.6 toplam 10 kademe

2.inşaat da role sureklı-94 ve -95 gosterıyor
akım trafolarının uclarını degıstırınce eksı ısaretı kalkıyor ve artı deger oluyor ama bır kac dakıka sonra yıne -95 oluyor.(yanı 2 ınsaattada role aynı durum gozledım)Butun yuk kalblolarını kapasamda - deger gostermeye devam edıyor

İşletmede kullanılan lambalar
500 tane e27 duylu tasarruflu ampul

ölçmeden öncekı deger

1.8.0 0.676
8.8.0 0.216
5.8.0 0.003
1.6.0 0.524

olcumden sonrakı deger(son endeks-10 dakıka olculdu)

1.8.0 0.768
8.8.0 0.247
5.8.0 0.003 degısmedı
1.6.0 0.524 degısmedı

faz olcumlerı

R fazı 8 amper S fazı 9 amper T fazı 7.5 ampre butun lambaları yaktıgım halde.yıne kondansator almıyor sebeb nedır.kademeler 3X1-3x1.5-3x2.5-3X5-3 tane 1x1 - 3 tane 1x1.6 toplam 10 kademe

Yardım eden edecek olan herkese ıcten tesekkurler.Suan sıteden ayrılmıyorum.Onemlı cevpalarını beklıyorum bılgısayarın basında tekrar sagol

her ıkısındede alo4 alarmı yanıyor

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Reaktif güç kontrol rölesi akım trafolarının polariteleri ters ise aşırı kapasitif uyarısı verir. Akım trafolarının polaritelerini düzeltin. Analog bir ampermetre ile pratik olarak belirleyebilirsiniz. Saygılar...

Kondansatör gruplarının devreye alınma ve çıkarılma süresi çoğu rölede 8 sn altında ayarlanmaz kondansatör üreticileride 8 sn altı pek tavsiye etmez. 

İşletme yeni kurulduysa armatürlerinde kondansatör olabilir. Netice olarak sayaç endeksine yada ayrı bir ölçüm cihazından sistemin cosfi değerini görmen en garantili çözüm yolu özel mesajımda belirttiğim gibi.

sayın hocam ! varkombi-12 de ters polerıteyı okuyabılıyor.bunun olma ımkanı yok.zaten duzgun polerıtede.baska ne gıbı bı sorun olabılır yardımlarınızı beklıyorum

Röle reaktif kapasitif yük var diyor da, sayaçtan endeks takibi yaptın mı?
Sayaç da reaktif kapasitif değeri yazıyorsa sistemde reaktif kapasitif özellikli bişey var demektir. Yok eğer yazmıyorsa röle ayar istiyordur.
Bazı asansörlerde Kata Getirme Sistemi var. Elektrik kesilince asansörü en yakın kata getiriyor. Bu sistemde de kesintisiz güç kaynağı var! Bir ihtimal sorun buradan olabilir.

asansor calısmıyor henuz.sayacta takıp yapmadım ne gıbı ayar ıster

Sayaç Reaktif kapasitif değer yazıyorsa;
http://www.kael.com.tr/turkce/pdf/varkombi.pdf
Sayfa11
"AL04 : Aşırı Kompanzasyon
Eğer sistemin kompanzasyonu ayarlanan yüzde kapasitif tüketim sınırını aşarsa, alarm ledi yanar ve alarm rölesi çeker. Tekrar bu sınırın altına düşene kadar alarm silinmez.
Neden : Kondansatörlerin güç değerleri ihtiyaç duyulandan büyük seçilmiş veya kondansatör güç dağılımı hatalı.
Çözüm : Kademe sayısı arttırılmalı ve ihtiyaç duyulan kondansatör güç değerleri tekrar hesaplanıp küçültülmeli.
Sistemdeki yükler mümkün olduğunca fazlara eşit olarak dağıtılmalı. Kademe çıkarma zamanı kısılmalı."
Yazıyor.

evet bendekı kıtapcıktada oyle arkadasım.fakat bu yazılanla alakası yok.kondansatorlerı zaten devreye almıyor.alsa tamam dıyecegım.lambaları yakmayıncada -1.00 gosterıyor yuklerı alsamda almasamda deger hep eksı.

kapasıtıf oranı yuzde 10 bundan dolayı yukseltmemmı gereklı acaba bu ayarların kac olması gerekıyor

Sayaçtan takip en iyisi. Sayaca bak eğer İndüktif kapasitif değer kaydediyorsa sistemde kapasitif yük vardır (Bazen sayaçtan sonsa besleme hattı uzun olursa bu bile kapasitif etki yaratır).
Sigortaları indirerek röleden ve sayaçtan takip et (Arıza arar gibi). Rölede 1.00 görünce hattı bulmuş olursun o hattı incele.
Röle ayarlarım iyi diyorsun. Kondansatör kademelerin de iyi.
Röledeki kapasitif %10 değeri erken müdahale için.
İstersen alarmı sıfırla sustur. Sonra tekrar %10'a getir. Sorun devam edecekmi bak.

aynı sekılde susturdum kapattım alo4 u sonra yıne actım yıne aynı sekılde bazen yanıyor bazen yanmıyor genelde yanık ama degerde -0.95 -96-97 gıbı gosterıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri