Kompanzasyon Sıstemı ıcın yardım

-0vertake-

Üye
Selam arkadaslar Bende bı elektrıkcıyım fakat ılk kez kompanzasyon yapacagım.daha once bu sekılde ısletmelerın elektrık tesısatlarını yaptık fakat hazır kom. sıstemlerı sıparıs verıyoruz getırıyorlrdı.burda ıse bız yapmak zorunda kaldık.
sımdı ısletme 6 katlı mobılya magzası.bır tane asansor var yuk asansoru

her katta 2500 watlık e 27 duylu tasarrfulu ampuller var
6.2500 wat : 15000 kw oluyor...
terasta daıre var 5 kw lık
5 kw lık klıma var
asansor var 5 kw lık
toplam guc yaklasık 30 kw
sabıt kond secımı ve ayrıntılarını ....
Bunun ıcın ayrıntılı acık semayı vede kullanılacak devre elemanlarını rıca edıyorum
Lutfen gereksız yere yonlendırme yapmayın arkadaslarm.Bu konuda bılgısı olan dostlarımdan rıca edıyorum umarım yardımlarınızı eksık etmıyecegıne ınanıyorum Cok tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
P=30kw , cosØ1:0,7 cosØ2:0,98 kabulü  ile ;

k= (tanØ1-tanØ2)  cetveldende bakılabilir.
k= 0,82
Q=Px k 
Q=30x0,82
Q= 24,5 kVAr 

12 kademeli röle kullan ideal kademe güçlerin; 1kVAr-2,5kVAr-2,5kVAr-2,5kVAr-............. = 28,5 kVAr
Sabit grup trafo sargılarını kompanze etmek amaçlı kullanılır. Röle arızası durumunda sabir grup kifayetsiz kalacağından sabit grup kullanmanıza gerek yok. Kumanda bağlantı şemasını ve kompanzasyon devre elemanları seçim cetvelini daha önce siteye koymuştum bulamazsanız o konudada yardımcı olurum. Saygılarımla...
Not: Eklememi rica ettiğiniz msn adresinizi ekledim kapalısınız ?

hocam ınsaattadaydım bu yuzden msn kapalı dukkanda hemen actım sızı beklıyorum tskler.fakat msnde konussak dıyorum bu malzemelerı cızelge ıcın tskler tekrar

teknikadam_41 banada bu konuda yardımcı olursan sevinirim hemmen heen eynı sorunda benm başımda yardımını bekliyorum [email protected] msn adresi

DEĞERLİ MESLEKTAŞIM
yakalaşık olarak görünen gücün %70ini kapasitörlerle beslersen bu yeterli bir kompanzasyon
olmuş olur ama %70i değilde %100 ü koymak istersen bu da senin bilecğin bişi röleni 12 kad.
3fazokuyucu röle kullan sorun yaşamayacağından emin olabilirsin.birde kademe aralıklarını bir
birine yakın tut saygılarımla.VarolKANBUR

İntertİme rkr 5 reaktİf rÖle kullanma kilavuzu olan varmi ?

entes rg12c role 3ad.50/5 akım trafası kademeler 1:trfaze 1.5kvar 2:monofaze 1kvar 3:1.67kvarmonofaze 4:1kvar monofaze 5:1.67kvar monofaze 6:1kvar monofaze 7:1.67kvar monofaze 8:2.5kvar trifaze 9:2.5kvar trifaze 10:2.5kvar trifaze 11:5kvar trifaze 12:5kvar trifaze olarak seçebilirsin

İntertİmr rkr 5 kullanma kilavuz

turbo arkadaşın yazdıgı msj duzeltme entes rg12c kullanacaksan ılk kademenı en buyuk trıfaz grubu yapman gerekıyor ondan sonrakıler o kadar önemli degıl ama ben yaptıgım panolarda son 6 kademneyı veya son 3 kademeyı monefaze baglıyorum role baglantılarında dıkkat edecegın akım trafolarınla baglı oldukları fazı denk getır akım trafo oranını gır cosQ 0,99 ayarla bırkagun takıp et ınce ayarı ona gore yaparsın

Selam arkadaslar Bende bı elektrıkcıyım fakat ılk kez kompanzasyon yapacagım.daha once bu sekılde ısletmelerın elektrık tesısatlarını yaptık fakat hazır kom. sıstemlerı sıparıs verıyoruz getırıyorlrdı.burda ıse bız yapmak zorunda kaldık.
sımdı ısletme 6 katlı mobılya magzası.bır tane asansor var yuk asansoru

her katta 2500 watlık e 27 duylu tasarrfulu ampuller var
6.2500 wat : 15000 kw oluyor...
terasta daıre var 5 kw lık
5 kw lık klıma var
asansor var 5 kw lık
toplam guc yaklasık 30 kw
sabıt kond secımı ve ayrıntılarını ....
Bunun ıcın ayrıntılı acık semayı vede kullanılacak devre elemanlarını rıca edıyorum
Lutfen gereksız yere yonlendırme yapmayın arkadaslarm.Bu konuda bılgısı olan dostlarımdan rıca edıyorum umarım yardımlarınızı eksık etmıyecegıne ınanıyorum Cok tesekkurler
overtake bey 12 kademeli 3 akımtrafolu röle kullanacksın .kondansatör güçlerini 1 2 4 8 ....şeklinde dizilim yapacaksın böylebir dizilimde röle aradığı kondansatörü daha çabuk yakalar yani anahtarlama dahaazolur.
kondansatör dizilimi:
0.50 r monofaze\0.50 s monofaze\0.50 t monofaze 3kademe tamam
1.0 r monofaze \1.o s monofaze \1.0 t monofaze 6 kademe tamam
2.0 r monofaze \2.0 s monofaze \2.0 t monofaze 9 kademe tamam
2.5 trifaze 10 kademe tamam
5.0 trifaze 11 kademe tamam
10 trifaze 12 kademe tamam
toplam 28 kvar olur

not: kondansatörlerle ilgili detaylı bilgileri msn adresinizi verirseniz e-mail atabilirim.birde kompanzasyonda kullanacağınz röleyide bildirmeniz gerekir
saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,069
Son üye
Qamar Hussain

Yeni konular

Geri