kompanzasyon reaktif ceza

arkadaşlar bir abonemiz % 70 kapasitiften cezaya girmiş, endüktif oranı ise % 30
kapasitiften cezaya giren bir abonenin endüktif oranın % 30 olması bana normal gelmedi?
ben % 70 kapasitiften cezaya giren bir yerin endüktif oranı % 0 a yakın olmalı diye düşünüyorum.

bu neden kaynaklanıyor olabilir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kompanzasyon panosundaki reaktif güç kontrol rölesindeki akım trafo bağlantılarını kontrol edin,
eğer ters bağlandı ise kapasitif yemesi normaldir.
Genellikle eski tek trafolu reaktif güç kontrol rölelerde
bunlar olabiliyor.

sabit kondansitor gruplarına bakın kontaktorlerden yapışık olan varmı kontrol et devrede ups varmı bak bunların her biri normalse sistemi gozden geçir

aslında benim merak ettiğim şu kapasitfiten % 70 oranlarında ise endüktiften % 0 yakın olması gerekmez mi
yani kapasitiften % 70 lerdeyken endüktiftende % 30 larda olması anormal birşey değil mi ? bu nasıl oluyor ?

şimdiki elektrik sayaçları 3 fazın reaktif güçlerini ayrı ayrı yazdığından, 1 faz end. 1 faz kap. olursa hem end. hem kap. hanesi ilerler,
eski sayaçlar (mekanik) üç fazın reaktif bileşkesini topladığı için eski sayaçlar olsa idi bahsettiğiniz olay olabilirdir

Dengesizlikten olabileceği gibi, bir süre kapasitif bir süre endüktif kalmış da olabilir sisteminiz. Özellikle dengesiz hızlı yüklerin olduğu yada dengeli de olsa hızlı değişen yüklerin olduğu tesislerde röle giriş çıkış zamanlarına bağlı olarak hem endüktif hem kapasitif yazabiliyor. Sistem hakkında bilgi verirseniz daha doğru yorumlar yapılabilir..

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri