Kompanzasyon projesi olmadan kullanılabilecek azami enerji

Bütün forum üyelerine merhaba,

LED aydınlatma armatürü kullanarak topraksız tarım yapmayı planlıyorum. Evimde olumlu sonuçlar elde ettim ve apartman
altında yer alan bir depo kiralayarak burada daha büyük bir alanda ikinci bir deneme yapmayı planlıyorum. Olumlu
sonuç alırsam ticari olarak üretime devam edeceğim.

Elektrikçime konuyu ilettiğimde belirli bir miktarın üzerinde elektrik tüketimi olması durumunda kompanzasyon yapılması
zorunluluğundan bahsetti. Bu aşamada söz konusu kompanzasyon projesi maliyetine katlanmak istemediğimden dolayı
projemi yeniden gözden geçirerek sözleşme gücünü aşmayacak güçte aydınlatma armatürü kullanmak istiyorum. Aşağıda bir hesap yaptım, hesabın doğruluğu ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

Sözleşme gücü: 7400 watt (burada kastedilen sanırım, saatte tüketebileceğim azami elektrik yani bir günde 7400*24=177kW azami enerji tüketebilirim)

1. proje: her biri 35 watt gücünde 450 adet lamba günde 12 saat, her gün çalışacak. 35*450*12=189kW edeceği için
elektrik sağlayıcı benden proje isteyecektir.
2. proje: her biri 35 watt gücünde 200 adet lamba günde 12 saat, her gün çalışacak. 35*200*12=84 kW edeceği için sözleşme gücünü aşmayacağım için cezaya girmeyeceğim ve kompanzasyon projesi hazırlanmasına gerek kalmayacaktır.

Yukarıdaki hesabıma göre ikinci projedeki sayıda ve güçte lambayı her gün 12 saat açık tutmam durumunda cezai herhangi
bir işlemle karşılaşmayacağımı düşünüyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri