Kompanzasyon Kondanatörlerinin Çektiği Akım

feliing

Üye
Arkadaşlar;
Endüktif Reaktif gücün olduğu bir yerde Kondansatörler devreye alınıp bu endüktif reaktfi güç devreden çekliyor ve sisteme nasıl bir güç olarak geri dönüyor?

Omik yüklü devrelerde devreye bağlanan kodansatörlerin çektiği akım nasıl bir akım ve depolan akım devreye geri verildiğinde nasıl bir akım olarak görünüyor.

Devrede bulunan endüktif reaktif güç ortadan kaldırmak için sisteme kondansatörler bağlandığında akımın düştüğünü görüyor. Bu düşen akım nasıl bir akımdır. Birde sadece rezist yüklerin buluduğu bir devrede sisteme bağlanan kondantörlerde neden akım düşmüyor, benim kafa iyicene karıştı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bobinli-yüklerin-çektiği-reaktif-güç.39987/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/kompanzasyon.11/

Forumda sorduğunuz soruyla ilgili oldukça fazla bilgi mevcut. Forum konularını biraz incelemenizi tavsiye ederim. Sorunuzun cevabı kompanzasyonun temel bilgilerini kapsar.

Not: Prensip gereği forumda cevabı defalarca verilmiş uzun uzun anlatımlar,dökümanlar paylaşılmış konulara cevap yazmıyorum.

Alternatif akımın temel esasları döküman;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/alternatif-akimin-temel-esaslari.196/

Son düzenleme:
Forumda sorduğunuz soruyla ilgili oldukça fazla bilgi mevcut. Forum konularını biraz incelemenizi tavsiye ederim. Sorunuzun cevabı kompanzasyonun temel bilgilerini kapsar.

Abicim ben sadece soru sordum cevap vereceksen ver onlarca konu var ben sadece iki soruma cevap arıyorum.

Abicim ben sadece soru sordum cevap vereceksen ver onlarca konu var ben sadece iki soruma cevap arıyorum.

syn fullas,sorunuza hem link paylaşarak,hemde size forum kurallarını hatırlatarak vermiş. Linkteki konuyu incelediğinizde fikir sahibi olacaksınız.

Saf Endüktif devrede Akım ile Gerilim arasında 90 derece faz farkı vardır. Akım gerilimden 90 derece geri fazdadır.

Saf Kapasitif devrede Akım ile Gerilim arasında 90 derece faz farkı vardır. Gerilim AKımdan 90 derece geri fazdadır.

Ben anlatmak istediğim sadece rezist devrede devredeki kondansatörün çektiği akım nasıl bir akım.

İkincisi Endüktif Reaktif devrede kondansatörün çektiği akım nasıl bir akım.

Yoksa bir çok teknik hesapla var ve ben 15 yıldır birçok kompanzasyon panosu kuruyorum benim hesplamalardan ziyade R -L- C devrelerinde akımın ilişkisi.

Endüktif Reaktif gücün olduğu bir yerde Kondansatörler devreye alınıp bu endüktif reaktfi güç devreden çekliyor ve sisteme nasıl bir güç olarak geri dönüyor?

Omik yüklü devrelerde devreye bağlanan kodansatörlerin çektiği akım nasıl bir akım ve depolan akım devreye geri verildiğinde nasıl bir akım olarak görünüyor.

Devrede bulunan endüktif reaktif güç ortadan kaldırmak için sisteme kondansatörler bağlandığında akımın düştüğünü görüyor. Bu düşen akım nasıl bir akımdır. Birde sadece rezist yüklerin buluduğu bir devrede sisteme bağlanan kondantörlerde neden akım düşmüyor, benim sorularım bundan ibaret.

Kondansatör depolayıp sisteme tekrar deşarz ettiği akımdan nasıl bir akım olduğunu, endüktif reaktif devrelerde devreye bağlanan kondansatör çektiği akım nasıl bir akım sisteme verdiği akım nasıl bir akım nasıl bir dönüşüm olur nasıl akım düşüyor,

Sadece rezist devrelerde niçin akım düşmüyor. Bunlar teknik konularda üstü kapalı veriliyor akım ve gelilim ilişkisinden ve birkaç förmül gösterilip konu ürtbas ediliyor. Umarım cevabımı alırım.

Saf Endüktif devrede Akım ile Gerilim arasında 90 derece faz farkı vardır. Akım gerilimden 90 derece geri fazdadır.

Saf Kapasitif devrede Akım ile Gerilim arasında 90 derece faz farkı vardır. Gerilim AKımdan 90 derece geri fazdadır.

Ben anlatmak istediğim sadece rezist devrede devredeki kondansatörün çektiği akım nasıl bir akım.

Yoksa bir çok teknik hesapla var ve ben 15 yıldır birçok kompanzasyon panosu kuruyorum benim hesplamalardan ziyade R -L- C devrelerinde akımın ilişkisi.

Devrede bulunan endüktif reaktif güç ortadan kaldırmak için sisteme kondansatörler bağlandığında akımın düştüğünü görüyor. Bu düşen akım nasıl bir akımdır. Birde sadece rezist yüklerin buluduğu bir devrede sisteme bağlanan kondantörlerde neden akım düşmüyor, benim sorularım bundan ibaret.

Kondansatör depolayıp sisteme tekrar deşarz ettiği akımdan nasıl bir akım olduğunu, endüktif reaktif devrelerde devreye bağlanan kondansatör çektiği akım nasıl bir akım sisteme verdiği akım nasıl bir akım nasıl bir dönüşüm olur nasıl akım düşüyor,

Sadece rezist devrelerde niçin akım düşmüyor. Bunlar teknik konularda üstü kapalı veriliyor akım ve gelilim ilişkisinden ve birkaç förmül gösterilip konu ürtbas ediliyor. Umarım cevabımı alırım.

Özellikle 2,3,4 ve 8 no'lu pdf dökümanları iyice okuyunuz sorduğunuz soruların tamamının cevabı çok net ve anlaşılır şekilde izah edilmiş. (Elektriğin temelleriyle ilgili eğitim almadıysanız(çıraklık,kalfalık,ustalık,mesleklisesi gibi) konuları anlamanız bir hayli zor olacaktır. Senelerin birikimiyle edilen bilgilerin izahatını 2 satırda beklemeyin,biraz kendinizi zorlayın öğrenin)

Niye siz kendiniz cevap yazamıyorsunuz. Sonuçta sizinde az çok bilginiz var yoksa siz zormu geldi.

Sn. feliing, siz işi temelinden (yanlış anlamayın) hiç bilmiyormuş gibi bir daha gözden geçirin. Çünkü söyledikleriniz içinde temelden yanlış kavramlar var.

Sadece rezistif bir devreye kondansatörde bağlandığında o devre sadece rezistif olmaktan çıkar.

Kapasitif akımla indüktif akım (vektörel olarak) birbirine ters yöndedir.
İki lokomotifi olan tren gibi düşünün. Güçler eşitse eğer tran hareket etmez (reaktif sarfiyat olmaz). Hangisinin güzü büyükse tren o yöne hareket eder (sayaç o yöne yazar). Akım o yöne doğru artar.

Endüktif gücün olduğu bir yerde devreye alınan kondansatörler, indüktif gücü sönümlüyor. Kondansatörler devrdeye indüktif güç basmıyor.

Omik yüklü devrelerdeki kondansatör ile indüktif yüklü devredeki kondansatör arasında herhengi bir fark yoktur. Çünkü ikiside aynı kondansatördür.

Devrede bulunan endüktif reaktif güç ortadan kaldırmak için sisteme kondansatörler bağlandığında akımın düştüğünü görüyor. Bu düşen akım nasıl bir akımdır.

Düşen akım, akımın görünür bileşenidir. Bir de indüktif bileşenle kapasitif bileşen vardır.
Birde sadece rezist yüklerin buluduğu bir devrede sisteme bağlanan kondantörlerde neden akım düşmüyor, benim sorularım bundan ibaret.

Sistemde indüktif akım olmadığı için, kondansatörün çektiği kapasitif akım, görünür akımı artırır. Ölçülen akım görünür akımdır çünkü.

Sn. edremit'in daha önceden forumda paylaşmış olduğu bir resim var. Kompanzasyonun temeli budur. İnceleyiniz:

kısaca kompanzasyon.jpg

Sayın Genç Arkadaş şimdi anladım ilginiz için teşekkür ederim.

Niye siz kendiniz cevap yazamıyorsunuz. Sonuçta sizinde az çok bilginiz var yoksa siz zormu geldi.

Sataşmalarda bulunmayalım lütfen (-pop)

Sayın Genç Arkadaş şimdi anladım ilginiz için teşekkür ederim.

Sn. feliing, forumda konu hakkında haddinden fazla döküman ve anlatım mevcuttur. Yeterince araştırma yapmadan foruma direkt olarak soru sorma olayları, foruma kirliliğe sebep olmaktadır ve de aynı türden konular defalarca tartışılmaktadır.
Bunun içindir ki üye ve yönetici arkadaşlardan bu şekidde cevaplar aldınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri