Kompanzasyon da cezanin faturaya yansıması?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Selam abiler..isyerimizde kompanzasyon panosunda son donemlerde mesai bitiminden sonra ozellikle kapasitif reaktifin arttığını görüyorum..hafta sonları %25 mesai saati bitiminde kapasitip %13 lerde geziyor..bunun ceza olarak faturaya yansıması nasil oluyor tam olarak bunu ogrenmek istiyorum..yani atiyorum bir ayin 4 pazarinda ceza sinirini geçmişim.diger günler de %10 da olsun..bunu xedas 1 ayin ortalamasina gore mi hesapliyor..?..yani örneğin 4 gün %25 26 gün %13 ise bunlarin ortalamasimi baz alınıyor?kabaca 4x25 26x13 =438/30= 15 gibi mi??yani bu ay kapasitif %15 ortalama da kalmış mi oluyor.?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafolu sistemse yük azaldığında trafo sabit kondansatörü fazla gelir kontaklı ampermetre ile sabiti iki kademe yapabilirsiniz. Böyle bir durum varsa şönt reaktör eklemek haybeye ilave aktif güç kaybı demektir.

Faturadan faturaya ilk okuma - son okuma tarihi arasındaki aylık toplam endekslere göre. Sitede konuyla ilgili tonlarca bilgi + takip programı bulunmakta.

Kaplumbağa ile tavşanın yarış hikayesini bilirmisiniz. Sonuçta finiş çizgisini ilk geçen kaplumbağadır tavşan tembellik eder. Fatura işindede durum aynıdır fatura okumaya gelindiği gün,saat,dakika,saniye finiş çizgisi çekilir.

Son düzenleme:
Sayın Çaylakelektrik

sayaçlardan aktif, kapasitif ve reaktif değerlerinizi ölçmeniz gerekmektedir. ölçülen değerleri Kapasitif / aktif ve reaktif / Aktif şekliden bularak oranları bulabilirsiniz.eğer sisteminizde kapasitif yüksek ise sisteminize şöt reaktör ekleyebilir veya sabit grup varsa değerlerini düşürebilirsiniz. eğer sisteminizde reaktif fazla isede kondansatör eklemeniz gerekebilir. umarım yardımcı olmuşumdur.
kolay gelsin.

Sayın Çaylakelektrik

sayaçlardan aktif, kapasitif ve reaktif değerlerinizi ölçmeniz gerekmektedir. ölçülen değerleri Kapasitif / aktif ve reaktif / Aktif şekliden bularak oranları bulabilirsiniz.eğer sisteminizde kapasitif yüksek ise sisteminize şöt reaktör ekleyebilir veya sabit grup varsa değerlerini düşürebilirsiniz. eğer sisteminizde reaktif fazla isede kondansatör eklemeniz gerekebilir. umarım yardımcı olmuşumdur.
kolay gelsin.
Tesekkurler..

Trafolu sistemse yük azaldığında trafo sabit kondansatörü fazla gelir kontaklı ampermetre ile sabiti iki kademe yapabilirsiniz. Böyle bir durum varsa şönt reaktör eklemek haybeye ilave aktif güç kaybı demektir.

Faturadan faturaya ilk okuma - son okuma tarihi arasındaki aylık toplam endekslere göre. Sitede konuyla ilgili tonlarca bilgi + takip programı bulunmakta.

Kaplumbağa ile tavşanın yarış hikayesini bilirmisiniz. Sonuçta finiş çizgisini ilk geçen kaplumbağadır tavşan tembellik eder. Fatura işindede durum aynıdır fatura okumaya gelindiği gün,saat,dakika,saniye finiş çizgisi çekilir.
Abi faturaya ulasamiyorum muhasebeye gidiyor fatura..ay basi ay sonu aktif deger ile yine ay basi ay sonu toplam kapasitifin ortalamasina gore hesapliyoruz o zaman.teşekkür abim

Abi faturaya ulasamiyorum muhasebeye gidiyor fatura..ay basi ay sonu aktif deger ile yine ay basi ay sonu toplam kapasitifin ortalamasina gore hesapliyoruz o zaman.teşekkür abim

Ortalama falan yok günlük takip yapacaksın.
2.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
3.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
4.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
...
Bakacaksın toplam iyiye mi gidiyor kötüyemi arada ufak tefek fireler sıkıntılar olabilir son durumu referans alacaksın. 30. günüde yine bir önceki ayın son endeksi ile hesaplayacaksın. Dağıtım şirketinin 30.gün gelip yaptığı işlemde budur.
Bazı teknik adamlar günlüğü ayrı, ilk okumaya göre gidişatı ayrı hesaplayıp kontrol yapar(Ekteki programda olduğu gibi). Asıl önemli olan bir önceki son okuma yani bulunduğun ayın ilk okuması ile endeks okuduğun günün farkıdır.

Ekte edremit rumuzlu üyenin takip programı var ben buna birde grafik eklemiştim. Programı inceleyin sağ taraftaki 2 nolu notu okuyun. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ekli dosyalar

• Kompanzasyontakip.xls
    68 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Selam abiler..isyerimizde kompanzasyon panosunda son donemlerde mesai bitiminden sonra ozellikle kapasitif reaktifin arttığını görüyorum..hafta sonları %25 mesai saati bitiminde kapasitip %13 lerde geziyor..bunun ceza olarak faturaya yansıması nasil oluyor tam olarak bunu ogrenmek istiyorum..yani atiyorum bir ayin 4 pazarinda ceza sinirini geçmişim.diger günler de %10 da olsun..bunu xedas 1 ayin ortalamasina gore mi hesapliyor..?..yani örneğin 4 gün %25 26 gün %13 ise bunlarin ortalamasimi baz alınıyor?kabaca 4x25 26x13 =438/30= 15 gibi mi??yani bu ay kapasitif %15 ortalama da kalmış mi oluyor.?

Bir önceki ayın endeksine göre fatura çıkarır ilgili dağıtım şirketi bağlı bulunduğun tarife ceza oranına göre fatura eder %33-20 yada %15-20 gibi.Osus okuma şifreniz varsa önceki endeksi oranları günlük ne kadar reaktif olduğunu görebilirsiniz.

Kompanzasyon takip işi yapan arkadaşlarım var (4-5 farklı tesisi) Sn @emodiyator 'un dediği gibi programdan takip edip verileri copy/paste ile excel'e aktarıp takip yapmaktalar. Arıza durumu ve müdahale için günlük takip şarttır.

Bir önceki ayın endeksine göre fatura çıkarır ilgili dağıtım şirketi bağlı bulunduğun tarife ceza oranına göre fatura eder %33-20 yada %15-20 gibi.Osus okuma şifreniz varsa önceki endeksi oranları günlük ne kadar reaktif olduğunu görebilirsiniz.
Abi 15-20 ye tabiyiz..faturada toplam tüketimin ilk ve son endeksi yazmiyor.gündüz puant gece değerlerinin ilk ve son endeksi yazıyor..ben bunların farklarini toplayip( endeks farklarını) kapasitif endeks farkına bolsem de istedigime ulasamiyor muyum?ay sonunda % de kacta olduğumu ogrenmis olmuyormuyum?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri