Kompanzasyon kapasitif ceza durumu

Ahmetgng

Üye
Katılım
17 May 2016
Mesajlar
13
Puanları
3
Yaş
29
Merhaba ; çalıştığım iş yerinde kompanzasyon panosu mart ve nisan aylarında kapasitiften cezaya giriyor. kompanzasyon takibini sürekli olarak yapıyoruz bir önceki yılda yine mart ve nisan aylarında aynı sorun yaşanmış. Ben ilk olarak fabrikada yer alan ges den kaynaklanabileceğini düşündüm ama diğer aylarda bu kapasitif etki olmadığı için emin olamadım. Ayrıca kompanzasyonun ges le bir bağlantısı var mı bilmiyorum?. Kompanzasyon panomuz 125 kvar lık ve 13 kademeden oluşuyor. Sorumlu ustayla konştuğumda kondansötör devreden çıkarmayı denemesine rağmen kapasitif etkinin hala devam ettiğini söyledi.Ayın geri kalan günlerinde firmanın kapasitiften ceza yememesi için nasıl bir yol izlemeleyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
1,490
Puanları
1,308
Konum
Kocaeli
Reaktif enerji üretilen ve yüke verilen bir enerji değildir. Reaktif yükten kaynaklı oluşur. Dolayısıyla GES,HES yada herhangi bir kaynaktan dolayı tesisiniz reaktif cezaya girmez. Kapasitif ceza; Trafolu(YG abone) tesislerde sabitin fazla gelmesi, YG abonede uzun xlpe hattı, yapışık kontaktör, hatalı röle ayarı, Kapasitif yükler (Led,Ups) 'den kaynaklanır.
 
Katılım
4 Nis 2008
Mesajlar
409
Puanları
3
En basit tarifiyle konpanzasyon; iki kefeli tereziye benzer. Bir tarafı reaktif, diğer tarafı kapasitiftir. Yükler devreye girdikçe reaktif ağır basar, karşılığında kondansatör devreye alarak teraziyi dengede tutmaya çalışırız.
Reaktif agır basarsa reaktiften, kapasitif agğır basarsa kapasitiften cezaya gireriz.

Sizdeki sorun kapasitiften, devrede fazla kondansatör var. röle ayarları, tepki süreleri, yapışan kontaktör felan kontrol et. rölede büyük, küçük yetri kadar kondansatör kademesi varmı, fazlar arası dengesizlik varsa, her faz için ayrı kademelerin varmı. Bunlar normalse, kral kobra nın dediği gibi sistemde kapasitif yükleriniz vardır. Önce endeksleri al, kompanzasyonu tamamen devreden çıkart, 2 saat bekle, tekrar endeksleri al. halen kapasitif artıyorsa şönt reaktörü kademeleride olan bir röle alıp kullanman gerekir.
 

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Katılım
6 Ağu 2007
Mesajlar
3,144
Puanları
1,308
Yaş
43
Konum
kocaeli
Sorumlu ustayla konştuğumda kondansötör devreden çıkarmayı denemesine rağmen kapasitif etkinin hala devam ettiğini söyledi
Sistemde kapasitif tüketim varken reaktif güç kontrol röleniz otomatik olarak kondansatörleri devreye almaması lazım ama endüktif reaktif tüketim arttı diye röleniz kondansatör devreye alıyorsa demek ki kondansatörün değeri olması gerekenden yüksektir!Artık kompanzasyon UPS ve Led aydınlatmalar dan dolayı sadece kondansatörle yapılamıyor şönt reaktör ve SVC sürücüler dediğimiz sistemler de eklemek gerekiyor SVC:Şönt reaktörlerde sistemin ihtiyacı kadar endüktif yükü devreye alır bu konuda profesyonel yardım alın derim.
 

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
1,490
Puanları
1,308
Konum
Kocaeli
Bazı terimlerin birçok yerde hatalı kullanıldığına şahit oldum. Teknik elemanlar olarak buna dikkat edelim.
Reaktif demek aktif olmayan demektir ve reaktif ikiye ayrılır birisi endüktif reaktif diğeri kapasitif reaktif.
 
Katılım
8 Şub 2018
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
38
slm arkadaşlar
aktif:10,518
endiktif:0,035
kapastif:15,000
NE GİBİ ARIZA OLMUŞTUR
 

sami inci

Profesyonel Üye
Katılım
24 Şub 2016
Mesajlar
4,017
Puanları
2,208
Konum
İstanbul
Bundan önceki endeksler ne ?
 

Sorun var

Üye
Katılım
21 Kas 2016
Mesajlar
32
Puanları
1
Yaş
29
Merhaba arkadaşlar ben bu olayı tam anlamadım?
benim iş yerinde hergün saat 10:00 da OSOStan uzaktan izleme sistemi ile sayaç değerleri okunuyor, önceleri kapasitif %0,6 iken şimdilerde tesis kapalı yani sadece az bir kısmı devrede olduğu için %7 seviyelerini gördük bu nasıl oluyor anlamıyorum?
yani benim işletmemde yük azken durduk yere neden kapasitif artışı oluyor? Ayrıca bu durumda ne yapmalıyım? Sistemde her daim kompanzasyon var bunu söyleyeyim.

Yardımlarınız için teşekkürler.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
108,695
Mesajlar
767,100
Kullanıcılar
403,294
Son üye
ristretto

Yeni konular

Üst