kompansazyon soru ?

abbabe

Üye
arkadaşlar merhabalar.80 kw lık bir panomuz var ve kompanzasyon yaptık. Bunun için KAel Varkombi reaktif güç rölesi kullandık.Ancak Mod 2 ye gecmiyor ve alarm göstergesi yanıyor.kondansatör dgerleri sunlar

3 adet monofaze 1kvar
1 adet trifaze 1kvar
1 adet trifaze 2.5kvar
2 adet trifaze 5kvar
2 adet trifaze 7.5 kvar
2 adet trifaze 10kvar
1 adet trifaze 15kvar lik kondansatöleri 12 kademe olarak bagladık.ve degerlerini manuel olarak girdik.Acaba kondansatörlerin baglantı sıralaması Mod 2 ye gecmesinde bir sorun olusturur mu.Monofaze kondansatörleri 10-11-12 ci kademeye bagladık . Ayrıca bu kondansatör degerleri dogrumudur?Sıralaması nasıl olmalıdır.

Akım trafo oranımız 150/5

şimdiden tesekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Röle hangi alarmı veriyor?

Röle kataloğunda şu bilgi var:
NOT4:
Kondansatör güçlerini girerken:
Monofaze bağlantıda; hangi faza bağlı ise güç değeri o fazda iken girilir. Diğer fazlara bağlantısı olmadığı için mutlaka 000.0 iken SET'e basarak o fazlarda gücün 0 KVAr olduğu cihaza öğretilmelidir.
(R fazı 1kVAr, S fazı 000.0, T fazı 000.0 gibi)
Eğer 000.0 girilmez ise kondansatör o fazlardaki gücü öğrenmemiş gibi işlem yapar.
Trifaze bağlantıda; kondansatörün toplam gücü 3'e bölünür ve bu değer her faza ayrı ayrı girilir.
--------------------------------------------
Monofaze kondansatörler hariç toplam kondansatörünüz 63,5kVAr.
İşletmenizin kompanzasyon yapılmadan önceki cos-fi'si 0,78'den küçük ise 63,5kVAr yetmeyebilir (Eksik kompanzasyon)

cos fi1:0,78.......tan fi1:0,802
cos fi2:0,99.......tan fi2:0,142

Qc=P.(tan fi1 - tan fi2)
Qc=80.(0,802 - 0,142)
Qc=52,8kVAR
%20 tolerans eklenince:
QTOPLAM=52,8 . 1,20
QTOPLAM=63,36kVAr

abbabe ' Alıntı:
arkadaşlar merhabalar.80 kw lık bir panomuz var ve kompanzasyon yaptık. Bunun için KAel Varkombi reaktif güç rölesi kullandık.Ancak Mod 2 ye gecmiyor ve alarm göstergesi yanıyor.kondansatör dgerleri sunlar

3 adet monofaze 1kvar
1 adet trifaze 1kvar
1 adet trifaze 2.5kvar
2 adet trifaze 5kvar
2 adet trifaze 7.5 kvar
2 adet trifaze 10kvar
1 adet trifaze 15kvar lik kondansatöleri 12 kademe olarak bagladık.ve degerlerini manuel olarak girdik.Acaba kondansatörlerin baglantı sıralaması Mod 2 ye gecmesinde bir sorun olusturur mu.Monofaze kondansatörleri 10-11-12 ci kademeye bagladık . Ayrıca bu kondansatör degerleri dogrumudur?Sıralaması nasıl olmalıdır.

Akım trafo oranımız 150/5

şimdiden tesekkür ederim.

akım trafosu 150/5 oldugu için 1kvar trifaze kondanstörün 1.45 amper yüklenecek
dogal olarakta görmiyecek 2,5 kvar bile sınır kalıyor nerdeyse kolay gele.......
birde varkombi 12 röle tak caliştır mantıgıyla calışan başarılı röledir sadece akım trafo bilgilerini
girmen yeter (cos:yok) tan:fi var dır reaktifini tan: fi yi artırarak düşürebilirsin
işletmende kullanmış oldugun min.akım ve max: a uygun akım trafosu seçmek cok önemlidir.

arkadaşlar cözümleriniz için tesekkür ederim.Şu an için sorun çözüldü.Sıralamada hata oldugunu fark ettik .Mod 2 ye gecti.Ama rölede Alarm 04 ve 05 göstersi var .....kapasitif olarak degerlerimiz bazı fazlarda 1 degerinin üzerinde ...oluyor bunun için ne gibi bi çözüm üretebiliriz...

Birfazlı kondansatörlerle dengeleyebilirsiniz.
Ya da dengesiz çalışan bir fazlı yüklerden, aynı anda çalışanları fazlara eşit dağıtabilirsiniz (Biraz zahmetli olur.)

Sayaçtan endeks takibi yaptığınızda (ceza oranlarına düşükse, ihmal edilebilir durumdaysa) birşey yapmak gerekmeyebilir.

Kolay gelsin...

1000 kva lık trafomuz var.şu an için kurulu gücümüz yaklaşık 100 kw.reaktif/aktif %25 lerde, kap/aktif
%1 lerde dolaşıyor cezaya giriyoruz.özellikle pazar günleri üretim olmadığı için reaktif/aktif %65 lere çıkıyor.öğrenmek istediğim trafo yüksüzken neden böyle oluyor.ne yapmak lazım.yardımlarınızı bekliyorum.kolay gelsin.

cuneytsezmis ' Alıntı:
1000 kva lık trafomuz var...özellikle pazar günleri üretim olmadığı için reaktif/aktif %65 lere çıkıyor...

Yük az olduğu için röle (akım trafosu dönüştürme oranı sebebiyle) yükleri görememektedir (sağır kalmakta).

cuneytsezmis ' Alıntı:
1000 kva lık trafomuz var.şu an için kurulu gücümüz yaklaşık 100 kw.reaktif/aktif %25 lerde, kap/aktif
%1 lerde dolaşıyor cezaya giriyoruz.

Kondansatör dizilimlerinde düzenleme yaparak, röle alma gecikme süresini düşürerek, cos-fi'yi yükselterek %25'i düşürebilirsiniz...

Akım trafosu, röle marka model, kondansatör kademe bilgisi hakkında bilgi verirseniz birşeyler yapabiliriz...

dostum akım trafo oranın çok yüksek reaktif güç rolesinin yükleri daha rahat görebilmesi için bunu 50\5 yapabilirsin.

dostum akımtrafo değerini yazmamışsın ?? tesiste nekadar sabit kondansatör kullandığını bilmiyoruz ??hangi reaktif güç kontrol rölesi ni kullanıyorsun??tesisin aktif gücü ve nominal akımını bilmiyoruz?? son olarak busorun pano kurulumundan bu yana mı devam ediyor yoksa daha sonra olan bişeymi?? bunların cevaplarınıyazarsan yardımcı oluruz....

1000 kva trafosu olan 100kw güç kullanan bir sistemi 50/5 akım trafosu ile kontrol edilemez imkansız

herhalde gözünüzden kaçmıştır.

cuneytsezmis ' Alıntı:
%1 lerde dolaşıyor cezaya giriyoruz.özellikle pazar günleri üretim olmadığı için reaktif/aktif %65 lere çıkıyor.öğrenmek istediğim trafo yüksüzken neden böyle oluyor.ne yapmak lazım.yardımlarınızı bekliyorum.kolay gelsin.
zefiran ' Alıntı:
dostum akım trafo oranın çok yüksek reaktif güç rolesinin yükleri daha rahat görebilmesi için bunu 50\5 yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri