Kademe devredeyken export aktif güç

L2 fazına ait herhangi bir problem yok sıfır reaktif gözükmekte
Zaten reaktif güçlerle alakalı bir sorun yok ki. Sorun aktif güçlerde.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Özetle şunu mu demek istiyorsunuz yapılan kompanzasyonda sizin tabirinizle export yada import güç kavramını kullanarak kompanzasyondan kaynaklı güç tüketimi var buda 140 watt civarı bunu yok etmek istiyorum mu diyorsunuz ? yada ben mi sizi yanlış anlıyorum

Özetle şunu mu demek istiyorsunuz yapılan kompanzasyonda sizin tabirinizle export yada import güç kavramını kullanarak kompanzasyondan kaynaklı güç tüketimi var buda 140 watt civarı bunu yok etmek istiyorum mu diyorsunuz ? yada ben mi sizi yanlış anlıyorum
Evet. Şebekeye güç vermek istemiyorum. Kompanzasyon hem alıyor aldığını başka fazdan geri veriyor.

Evet. Şebekeye güç vermek istemiyorum. Kompanzasyon hem alıyor aldığını başka fazdan geri veriyor.

Bunu önleyemezsiniz ve yanıldığınız birkaç nokta var 140 watt neye göre tespit ediyor röle l2 fazında sıfır reaktif varken ve kademe devreye almamışken giren çıkan enerji neyin tüketimi kompanzasyon sistemlerinde ekstra tüketim sadece kontaktör ve kondansatör devreye girince çekilen minik değerlerdir.Budeğerlerde 140 watt hiç bir zaman olmaz.

Bunun kıyaslamasını ilgili fazı hem giriş kısmından hemde çıkış kısmından Şebeke analizörü ile ölçerek teyit edebilirsiniz aksi halde röle saçma değerler gösteriyordur.Bunu size yaptığım bir deneyle açıklayayım 1600 kva kompanzasyon panosunun röle değerleri 2-3 kvar faz başına kapasitif yönde olduğunu gösteriyordu.Fakat şebeke analizörü ile yaptığım ölçümde 3 faz da toplamda 20 kvar endüktif reaktif gördüm yani(tersi yönde reaktif) gerçek değerleri algılayamıyordu.Sistemde 2500/5 akım trafosu vardı.Yükte az olunca ölçümde hataya neden oluyordu.

Şimdi özetle kişisel görüşüm tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim kurulan kompanzasyon panolarının akım trafo oranlarının tam yük akımının % 10 'nun altına düştüğü zaman şuan piyasadaki hangi marka röleyi kullanırsanız kullanın ufak değerlerde (düşük yükte) röle ölçümü hatalı olacaktır yada algılamayacaktır.Bunun da iki nedeni var birincisi rölenin minimum algılama değeri birde akım trafosunun hata oranıdır. Piyasadaki akım trafolarının büyük çoğunluğu % 0,5 hata ile ölçüm yaparlar buna röle algılama oranını da eklersen hata oranı % 1 in üstüne çıkar bu nedenle ölçülen değerler sağlıklı değerler değildir.Kendini bu konuda boşuna uğraştırma çözüm bulamazsın ve ben o değerlerinde doğru olduğuna da inanmıyorum açıkçası rölenin algılama hatasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar
Röle setup yapılmamış.
Olduğu gibi takılmış,enerji akış yönünü tespit etmediği için bu sonuçlar çıkıyor.
İsterseniz nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olabilirim.
Kolay gelsin

Merhabalar
Röle setup yapılmamış.
Olduğu gibi takılmış,enerji akış yönünü tespit etmediği için bu sonuçlar çıkıyor.
İsterseniz nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olabilirim.
Kolay gelsin
Kademe devre dışıyken gayet mantıklı sonuçlar gösteriyor.
En son ayarları ben yapmıştım. Herhalde biri bozmamıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri