kompakt şalter düşüyor. kompanzasyon devredışı

Kompanzasyon besleme şalteri,kompazasyon akımının asgari 1,3 katı büyük olmadığı sürece,bu tip
problemler hep yaşanabilir.Bu şalterlerin görevi,daha ziyade,Bakım esnasında ana devreyi ayırmak ol-duğundan,kompakt şalter yerine ( yine 1,3 katı değerinde ) sigortalı yük ayırıcısı kullanmak ( ekonomik
yönden de uygun olacağı için ) bence en uygun çözümdür.Eğer devrede harmonik var ise,bu akımlar da-
ha yüksek olacağından,kompanzasyon sürekli sorunlu çalışacaktır.

Fahri Bey bahsetmiş olduğunuz kompakt akım değerini hesaplayacağımız formül nedir, kVAR çektiği akım değerlerini nasıl elde ediyoruz, kompanzasyon ünitesinin çektiği akım hesabında açıyı ne kabul ediyoruz, biraz kafa karıştırdı bende...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kondansatörler, imalat olarak 1,3 In akıma uygun olarak üretilirler.Bu akımın oluşması !
halinde, şalterin açmaması için, şalter açma
akımınında 1,3 In den küçük olmaması gere-
kir.1,3 uygulaması buradan kaynaklanır.Aynı
mantık, sigortalar içinde geçerlidir.

Kondansatörler, imalat olarak 1,3 In akıma uygun olarak üretilirler.Bu akımın oluşması !
halinde, şalterin açmaması için, şalter açma
akımınında 1,3 In den küçük olmaması gere-
kir.1,3 uygulaması buradan kaynaklanır.Aynı
mantık, sigortalar içinde geçerlidir.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Ben katsayı kabul yaparak hesap yapmayı sevmiyorum, yanlış anlamayın lütfen. Kondansatörlerin çektiği akımda kVAR'ın 1,44 katsayısı ile çarpılmasında katsayının çıkarımını biliyorum Q=1,73*400*I*sinØ formülünden çıkıyor. Yalnız burada Ø açısı 90°kabul ediliyor diye biliyorum. Kapasitörlerde açı bu şekilde mi ifade ediliyor benim dediğim katsayı 90° çıkarılıyor bu durumu açıkalayabilir misiniz ?

Bu katsayı,başka ! katsayıdır.Üretici kataloglarını incelerseniz,ne söylediğimi anlamış olursunuz.1,3 katsayısı,kondansatör imalatı ile ilgili bir katsayıdır ve üretici ( aynı zamanda şartname ) verisidir.Bahsettiğiniz 1,44 le ilgisi yoktur.

Ekli dosyalar

• Harmoniklerin değerlendirilmesi ve filtre seçimi.docx
    12 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,257
Son üye
Ali Mert Esendemir

Yeni konular

Geri