Kesit hesaplanırken...

phase

Üye
Kablo kesit hesabı yapılırken;
-cosfi 0.97 mi 0.80 mi alınmalıdır? Hattın kompanzasyonsuz durumu düşünülerek seçim yapmak mantıklı olan değilmidir?
-Kabloların %25 daha fazla akım taşıma kapasitesi olduğunu duymuştum doğrumudur?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kompanzasyon hattın sonundaysa ve kompanzasyonun her zaman devrede olacağı kesinse, kompanzasyonlu cos fi ye göre hesap yapılabilir.

Kompanzasyon hattın başındaysa tabiiki kompanzasyonsuz cos fi ye göre hesap yapılmalıdır.

Kablo konusunda da, kablolar belli bir süre çok büyük akımlara, daha kısa süre de daha küçük akımlara dayanabilir. Fakat devamlı olarak bir yük beslenecekse mutlaka kataloğunda geçen nominal akım seviyesine göre seçilmelidir. Katalog değerinin üzerindeki akımlarda bir süre sonra sıkıntı çıkması muhtemeldir.

Kablo kesit hesabı yapılırken;
-cosfi 0.97 mi 0.80 mi alınmalıdır? Hattın kompanzasyonsuz durumu düşünülerek seçim yapmak mantıklı olan değilmidir?
-Kabloların %25 daha fazla akım taşıma kapasitesi olduğunu duymuştum doğrumudur?

Kesit hesabı yapılırken lokal (münferit) kompanzasyon yapılıyor olsa dahi yük cosfi değeri referans alınır cosfi:1 alınıp hesap yapılmaz. Kondansatör arızalanabilir,kısadevre olabilir sigortası atar ama sistem normal şartlarda çalışmasına devam etmelidir bunun farkına varılıp müdahale edilme süresi geç olabilir. Bu risk göz önüne alınarak kesit belirlerken yükün cosfi değeri alınır.

Kablolarda termik dayanım akımı (Ith) vardır bunu üretici firma kataloglarında görebilirsiniz.
Kablonun belirlenen kısa devre akım değeri, bir saniyelik zaman içinde iletkeni normal, devamlı yüklemede belirlenen enyüksek sıcaklıktan kablo tesisi için belirlenmiş sıcaklık değerine yükselten kısa devre akımının efektif değeridir.
Kısa devre durumunda 1 sn içinde kablo iletkeninin sıcaklık değeri 150 °C değerini aşmamalıdır.
Teorik olarak iletkenler akkor haline gelene kadar akım taşıma kabiliyetine sahiptir. Ancak pratikte 75 °C üstündeki sıcaklıklarda bakır tavlanmaya uğramakta mekanik dayanımını kaybetmektedir.
Akım taşıma kapasitesi tablolarında belirtilen akımların üzerinde yüklenmeye mahal vermeyecek şekilde kesit tayini yapılmalıdır(demeraj akımı gibi geçici kısa süreli yüksek akımlar hariç(Bu tip durumlarda gerilim düşümü değerine dikkat edilmelidir)).

-Kesit hesabı derken (iletkenin kesit alanını hesaplamak gibii algıladım) kesit seçimdenmi bahsediyorsun? bunun için birçok değişken var. sistemin özellikleri;
1. monofaze/trifaze sistem
2. çalışma gerilimi
3. kullanılacak güç yada çekilen akım(cosfi burada gerekli)
4. yükün cinsi (aydınlatma, motor, vs..)
5. taşıma mesafesi

-kabloların NŞA da akım taşıma kapasiteleri (birçok kaynakta bulabilirsin) sabittir. lakin bunu etkileyen birçok faktör vardır yine
1. bakırın iletkenliği
2. ortam sıcaklığı (bakırın direncini etkiler)
3. taşıma mesafesi

Kabloların akım taşıma kapasiteleri belirlenirken mesafe nasıl bir etkiye sahiptir? Mesafe arttıkça akım taşıma kapasitesi azalır mı azalırsa neden?

-Kesit hesabı derken (iletkenin kesit alanını hesaplamak gibii algıladım) kesit seçimdenmi bahsediyorsun? bunun için birçok değişken var. sistemin özellikleri;
1. monofaze/trifaze sistem
2. çalışma gerilimi
3. kullanılacak güç yada çekilen akım(cosfi burada gerekli)
4. yükün cinsi (aydınlatma, motor, vs..)
5. taşıma mesafesi

-kabloların NŞA da akım taşıma kapasiteleri (birçok kaynakta bulabilirsin) sabittir. lakin bunu etkileyen birçok faktör vardır yine
1. bakırın iletkenliği
2. ortam sıcaklığı (bakırın direncini etkiler)
3. taşıma mesafesi

kablo kesit tayininde 2 tür hesap vardır, birisi gerilim düşümü, ikincisi akım hesabı, uzun mesafelerde gerilim düşümü hesabı önemlidir, hat uzadıkça hattın iki ucu arasında gerilim düşümü olmaktadır, aydınlatma için %1,5 motorlar için %3 vb.. toleranslar vardır.
akım hesabı ise sistem akımının kablonun çekeceği sürekli akımın değerine uygun olması gerekir. Kısa mesafelerde bu hesap ön plana çıkar ama en doğrusu iki hesabında uygunluğunu hesaplamaktır. Kablolar taşıyabilecekleri akımlar kablo kataloglarında mevcut, bu değerlerin üzerinde akımı belli bir süre taşıyabilirler bu bir toleranstır mesela demeraj akımında kablo bu akıma dayanabilir ama sürekli bu akımla çalışması sakıncalıdır. hatta ben bazı kataloglarda kabloların aşırı akıma ne kadar süre dayanabildiğini gösteren tablolarda gördüm.. bu tolerans kablo markasına göre değişebilir biz teknik elemanlar kabloların sürekli taşıyabilecekleri akımı göz önüne almalıyız.

Kabloların akım taşıma kapasiteleri belirlenirken mesafe nasıl bir etkiye sahiptir? Mesafe arttıkça akım taşıma kapasitesi azalır mı azalırsa neden?

kabloların akım taşıma kapasitesi belirlenirken 2 unsura bakılır.
1.gerilim düşümü hesabı 2. akım(ısınma) kontrolü

şimdi, mesafe nasıl bir etkiye sahiptir. Şöyle trafo çıkışım 380 volt ise trafo yanındaki bir alıcıya gelen voltaj 380 volttur ama trafonun atıyorum 300 metre uzağındaki alıcıya gelen voltaj 369 volttur...bu durumda P=U.I ilkesi gereği gerilim azaldıkça aynı oranda akım artacak.sen o alıcının akımını hesaplarken v yi 380 volt alıyorsun halbuki gelen volt 369 ..işte bunun için gerilim düşümü önemli...
özetle trafonun yanındaki alıcı 50 kw 380v 3x70 kablo yeterli iken
trafonun 300 metre ilerisinde alıcı 50kw 369v 3x95 kablo gerekebilir..(bunu anlatmak için yazdım...tabi bunun hesabını yapmak lazım)
yani mesafe arttıkıça gerilim düşeceğinden kablodan geçen akım miktarı daha fazla olur.dolaylı olarak, düşündüğün kablo o akımı karşılamayabilir.

cok uğrastım fakat buldum benımde şöyle sorunum war 50hp motorum war 3tf47 3tf47
3tf46 kontaktör koydum yıldız üçgen çalısıyor.pana içi kabloları 10 luk yaptım. motorla pano arası çok kısa mesafe olduğu için onuda 10 luk yaptım gelelım asıl meseleye panayo gelen kablo kesıtım en az 16mm olacak farkındayım ama ben elımde olmadığım için 4* 10 luk yaptım en kısa surede değiştireceğim tabı bırkaç gun idare edermı onun sıkıntıssındayım .....

unalozgan kardeşim bahsettiğiniz motor tam yükte en kötü şartlarda yaklaşık 74 A çeker.
Ama adı geçen motor tam yükle yüklenecek diye bir şart yoktur.Eğer tahrik ettiği yük küçükse motor tam yükte çalışmaz.En iyisi motor yüklü halde çalışırken pens ampermetre ile akımını ölçmeniz.Eğer ölçtüğünüz akım 60 A den küçük ise kablonuz idare eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri