Kendi cnc router ımı yapmak istiyorum

hakki.kuyu

Üye
Çalışma alanı 500x350x50 civarlarında kendi cnc mi yapmak istiyorum 5 cm ye kadar işleme yapabileceğim rahatca kesebileceğim makine yapmak istiyorum.Ne özellikde motorlar ve kartlar önerirsiniz ve bu makineyi toplamak ortalama bana ne kadara mal olur

Çalışma alanı 500x350x50 civarlarında kendi cnc mi yapmak istiyorum 5 cm ye kadar işleme yapabileceğim rahatca kesebileceğim makine yapmak istiyorum.Ne özellikde motorlar ve kartlar önerirsiniz ve bu makineyi toplamak ortalama bana ne kadara mal olur
Bunları yazarken işleyeceğiniz malzemeyi de belirtseniz iyi olur. Hassas ve güçlü bir cnc için salam bir şasi, linear kızaklar, 25 üzeri vidalı miller olmadan epey zor

Bunları yazarken işleyeceğiniz malzemeyi de belirtseniz iyi olur. Hassas ve güçlü bir cnc için salam bir şasi, linear kızaklar, 25 üzeri vidalı miller olmadan epey zor

ahşap kesim yapmak için istiyorum.40x40x4 profilden tezgahı yapacağım gövde saçlarınıda 3 veya 4 mm saçdan yapmayı planlıyorum

Tahsis alanın nedir. Yani cnc yapabilmen için birkaç farklı branşta teknik eğitim almış olman gerekir. Yada burdan gelecek cevaplar ancak teoride kalır. Pratiğe dökemezsin.

Tahsis alanın nedir. Yani cnc yapabilmen için birkaç farklı branşta teknik eğitim almış olman gerekir. Yada burdan gelecek cevaplar ancak teoride kalır. Pratiğe dökemezsin.
Makina mezunutum ben 2 yil mekanikdrn az çok anlarim sadece elektronikle alakam onuda sora sora ögrenebilecegime inaniyorum

Merhaba.Bu söylediklerinize katılmıyorum.İnsanın isteyipte yapamayacağı bir şey yoktur bence.Burada Doktor arkadaşlarımızın bile cnc yaptığına şahit olmuşluğumuz var.

Makina mezunutum ben 2 yil mekanikdrn az çok anlarim sadece elektronikle alakam onuda sora sora ögrenebilecegime inaniyorum
Makina mezunu isen işin kolay. Burada tavsiye aramak yerine hesabına göre mekaniğin listesini çıkar. Arkasından mekaniğe göre motorları ve kontrol ünitelerini seçebilirsin.
Sana tavsiyem suat_korkmaz adlı üyenin açtığı konuları takip et. Adım adım planlayarak tartışmaya açarak cnc projelerini hayata geçiriyor.

Merhaba.Bu söylediklerinize katılmıyorum.İnsanın isteyipte yapamayacağı bir şey yoktur bence.Burada Doktor arkadaşlarımızın bile cnc yaptığına şahit olmuşluğumuz var.
İsteyipte yapamayacağımız çok şey var. Mesela hiç doktor olmak şstemedin mi. Yada doktorsan astronot olmak istemedin mi? Doktor birinin cnc yapması muhtemeldir. Çünkü ekonomik açıdan kısıtlı değil ve teknik olarak aldığı eğitim mühendis düzeyindedir. Planlama, ölçme, gibi konularda bir çok mühendis alanından daha üst düzeyde eğitim alırlar. Ben 6 yıl önce soğutmanın gaz çevrimi ile olduğunu bike bilmiyor iken daha elşme oksijen kaynağı almamış iken yalnızca otomasyon ve elektrik bilgi ve tecrübemle bugün soğutma konusunda her türlü makinaya ekipmana müdahalede bulunabiliyorum. Tabiki sora sora ve araştırarak öğrendim. Hiçbir zaman hiçkimseye ben şunu tamir edicem ne önerirsin masrafı ne olur gibi bir soru sormadım. Eminim ki cnc yapan doktor da bu soruyu sormamıştır. Önce araştırmış elindeki verileri birleştirmiş çözemediği konuları sormuştur.

Son düzenleme:
Arkadaşımın konusunu kirletmek istemiyorum ancak kendimi ifade edemedim sanırım.Kendi cnc roterini yapmak isteyen bir arkadaşın tamda olması gerektiği yerde olduğundan bahsediyorum.Bunu yapmak içinde bir eğitime ihtiyacı olduğuna gerek olmadığını düşünüyorum.Zaten nasıl yapacağım diye bir soru yok?Elektronik kısmında destek istiyor sadece.Orasıda bizler tarafından karşılanabilir zaten.

Arkadaşımın konusunu kirletmek istemiyorum ancak kendimi ifade edemedim sanırım.Kendi cnc roterini yapmak isteyen bir arkadaşın tamda olması gerektiği yerde olduğundan bahsediyorum.Bunu yapmak içinde bir eğitime ihtiyacı olduğuna gerek olmadığını düşünüyorum.Zaten nasıl yapacağım diye bir soru yok?Elektronik kısmında destek istiyor sadece.Orasıda bizler tarafından karşılanabilir zaten.
Tasarimini ben kendimce yaptim abi bu islerden anlayan birine benziyorsun abi özelden mesaj olarak sana bi kac resim atsam tasarimin yardim edebilirmisin

Ahşap kesim için Nema23 2.2nm motorlar rahatlıkla işinizi görür.Elimde fazladan 1set elektronik mevcut.Bunu sizin ile özelden paylaştım.
Step motor:Nema23 2.2Nm 3A ...3Aadet
Step motor sürücü Dm556D 5.6A....3 Adet
4 Eksen MAch3 Destekli Usb kontrol kartı...1 Adet
24Volt 20Amper Power supply..1 Adet
Elektronik olarak bu set işinizi fazlasıyla görecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri