Kaynak makinesi Çıkış voltaj ayarı

kasapoglu

Üye
Arkadaşlar merhaba Ben Makine Mühendisiyim Geliştirmeyi düşündüğüm bir sistem ile alakalı görüşlerinize ihtiyacım var.

Piyasada Elektro füzyon kaynak makinesi adı altında Polietilen boruların kaynağında kullanılan kaynak makineleri var mantık olarak elektrik ark kaynak makineleri ile aynı ,fakat Elekto füzyon kaynak makinelerinin farkı belirli bir süre sabit gerilim uygulamasıdır (genelde 40V) Elektro füzyon kaynak fittingslerinin iç yüzeyine sarılı bir rezistansa fittings üreticisinin belirlediği bir sürede sabit gerilim ve akım uygulandığında rezistans ısınıyor sıcaklık 250-300 derece civarı çıkıyor ve birleştirme yapıyor.Genelde Elektro füzyon kaynak makinesi üreticisi kataloğunda makinenin gücü ile alakalı bilgiler veriyor örneğin 2000 W,4000W gibi.
Gelelim asıl soruma Ben Elekto Füzyon kaynak makinesinin yaptığı bu işi Elektrik ark kaynak makinesi ile yapmak istiyorum epey bi deneme yaptık ciddi manada başarılıda olduk Örneğin kendi elimdeki inverter çanta kaynak motoru ile yaptım kaynak anında ölçümler aldım kaynak anında sabit 46 V Ölçüm aldım , Akım değeri ne olursa olsun Voltaj değişmedi mesela amperi 30 yaptım kaynak anında ölçüm yaptım yine 46 V ,Amperi 160 yaptım yine ölçüm yaptım yine 46V Fakat kaynak anında amper ile oynadığımda rezistansı patlattı.Sormak istediğim şu Kaynak makinesi çıkış gerilimini istediğim değere sabitleyebilirmiyim mesela kendi kaynak makinemdeki 46V luk gerilimi 40 V sabit Yapabilirmiyim yapabilirsem ne gibi kompanetler kullanmam gerekiyor.Şimdiden herkese teşekkürler.Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
makina çalışırken yani yükteyken mesela kaynak yaparken amper ayarı oynanmaz diye biliyorum yanlışım olabilir öncelikle anlattığınız sistem için devrede çok ciddi değişiklik gerektirir (değermi bakmak lazım)ama bu iş için bu kaynak makinasını kullanmak ne derece sağlıklı öncelikle onu araştırmakk gerekir...kolay gelsin başarılar dilerim...

Ark kaynagi makinasi ile elektrofuzyon makinasi bambaska cihazlar. Bu ikisini birnirine benzetmek olmaz.

Fuzyon kaynak makinasi ayarli bir guc kaynagi mantigi ile calisiyor.

Benim gordugum cihazda kaynatilacak parca cihaza tanitiliyor cihaz dis hava sicakligini hesapliyor ve kaynatilacak parcayi kac saniye kac volt ve amperle kaynatacagini hesapliyor.

Voltajı fazla versen yada az versen ne olur kaynak o kadar iyi olmaz.

Ârk kaynak makinasi ilk an voltaj verir sonra kisa devre akimi ceker. Voltaj duser akim yukselir.

Ark kaynagi makinasi ile elektrofuzyon makinasi bambaska cihazlar. Bu ikisini birnirine benzetmek olmaz.

Fuzyon kaynak makinasi ayarli bir guc kaynagi mantigi ile calisiyor.

Benim gordugum cihazda kaynatilacak parca cihaza tanitiliyor cihaz dis hava sicakligini hesapliyor ve kaynatilacak parcayi kac saniye kac volt ve amperle kaynatacagini hesapliyor.

Voltajı fazla versen yada az versen ne olur kaynak o kadar iyi olmaz.

Ârk kaynak makinasi ilk an voltaj verir sonra kisa devre akimi ceker. Voltaj duser akim yukselir.
Üstad Elektro füzyon kaynak makinesi fittings üreticisinin belirtmiş olduğu voltaj ve süre ile hareket eder makinede bir barkod okuyucusu vardır o barkod okuyucu ile fittings üzerinden değerleri alır ve ona göre kaynak yapar dış ortam sıcaklığını falan ölçmüyor (dış ortam sıcaklığı kaynak edilebilirliğe etki eder o başka konu).Ark kaynak makinesinin + ve - uçlarını aynı füzyon makinesindeki gibi bağlayıp enerji verdiğim zaman sizin belirttiğiniz gibi bir voltaj düşümü falan olmuyor sabit olarak 46 V gerilim uyguluyor.(Sizin dediğiniz olayı elektrod ile kaynakta yapıyor evet) zaten elektro füzyon kaynak makinesindeki amaç örneğin kaynak işlemi sırasında 2000W lık bir ısı enerjisi elde etmek olduğundan ark kaynak makinelerinde bu sonuca rahatlıkla ulaşacağıma inanıyorum.Benim burda öğrenmek istediğim kaynak makinesinin çıkış uçlarındaki DC 46 Voltluk bu gerilimi nasıl düşüreceğimdir

Mesela,

Asagida ekte bir dokuman ve bu dokumanin 10. Sayfasindaki bilgi ektedir. Diyorki !

Mavi ile isaretledigim bilgide "(mümkünse sıcaklık düzeltmesi ile)" diyor. Bu ne anlama geliyor siz bu kaynak makinasini +40 °C Antalya sicaginda da kullanabilirsiniz -25°C Erzurum sogugunda da kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Burada kaliteli bir kaynak makinasi kaynak esnasinda dis hava duzeltme faktorude yapar.

Yapmazsaniz ne olur? Cok sogukta tahmin edebileceginiz gibi kaynak makinasi kaynatilacak parcayi cok isitamaz ve kacaklara neden olabilir. Yada tam tersi cok sicak yerlerde boru fazla isinip deforme olabilir ice eriyebilir.

Bu yuzden kaynak suresi kaynak rezistansina uygulanan gerilim ve dolayisi ile akim degiskendir.

Sunu soyleyeyim bir ark kaynagini inceleyip uygun sekilde belki modifiye eder ve akim kontrolu yerine gerilim kontrolu yapacak sekilde duzenleyebilirsiniz. Ama ne kadar saglikli olur bilemiyorum.

Kolay gelsin.

Screenshot_20190307-204859.jpg

Ekli dosyalar

• Tiny_Data_M_USB_-_TÜRKÇE3.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 7
trafodan değiştirebilirsin, bu da marka ve modele göre değişir.

Arkadaşlar merhaba Ben Makine Mühendisiyim Geliştirmeyi düşündüğüm bir sistem ile alakalı görüşlerinize ihtiyacım var.

Piyasada Elektro füzyon kaynak makinesi adı altında Polietilen boruların kaynağında kullanılan kaynak makineleri var mantık olarak elektrik ark kaynak makineleri ile aynı ,fakat Elekto füzyon kaynak makinelerinin farkı belirli bir süre sabit gerilim uygulamasıdır (genelde 40V) Elektro füzyon kaynak fittingslerinin iç yüzeyine sarılı bir rezistansa fittings üreticisinin belirlediği bir sürede sabit gerilim ve akım uygulandığında rezistans ısınıyor sıcaklık 250-300 derece civarı çıkıyor ve birleştirme yapıyor.Genelde Elektro füzyon kaynak makinesi üreticisi kataloğunda makinenin gücü ile alakalı bilgiler veriyor örneğin 2000 W,4000W gibi.
Gelelim asıl soruma Ben Elekto Füzyon kaynak makinesinin yaptığı bu işi Elektrik ark kaynak makinesi ile yapmak istiyorum epey bi deneme yaptık ciddi manada başarılıda olduk Örneğin kendi elimdeki inverter çanta kaynak motoru ile yaptım kaynak anında ölçümler aldım kaynak anında sabit 46 V Ölçüm aldım , Akım değeri ne olursa olsun Voltaj değişmedi mesela amperi 30 yaptım kaynak anında ölçüm yaptım yine 46 V ,Amperi 160 yaptım yine ölçüm yaptım yine 46V Fakat kaynak anında amper ile oynadığımda rezistansı patlattı.Sormak istediğim şu Kaynak makinesi çıkış gerilimini istediğim değere sabitleyebilirmiyim mesela kendi kaynak makinemdeki 46V luk gerilimi 40 V sabit Yapabilirmiyim yapabilirsem ne gibi kompanetler kullanmam gerekiyor.Şimdiden herkese teşekkürler.Değerli bilgilerinizi

Son düzenleme:
İnverter kaynak kaynak makinesinde bunu yapmanız çok zor. Çünkü igbt ler üzerinden sürülüyor, çıkış akım ve gerilimini değiştirmeniz için tüm devre yapısını değişmeniz gerekir. Yapmaya çalıştığınız şey bakır sargili kaynak makinelerinde olurmu bilmem ama eğer olursa onunda sekonder sargı sayısıyını değiştirerek çıkış gerilimini ayarlayabilirsiniz
Konu 3 sene önce konuşulmuş. Mesaj tarihlerine bakarak cevap yazarsanız kendinizi boşuna yormazsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri