Güneş panelleri ile kaynak makinesi çalıştırdım

celikbilek

Üye
Slm arkadaşlar ustalar, üstadlar,
Daha önce de sormuştuk cvp alamadık,
Tekrar sormak istiyorum
300 amper akü, 3kw akıllı inverter 4 tane 320watt panel ile
160 amper kaynak makinesi çalıştırabilirmiyiz, çalıştırırsak kaç dk, kaç saat çalıştırabiliriz. Mesela 40x40 profil akynağı yapabilirimiyiz 2.5 luk elektrot ile?
Kaynak makinesi amper ayarı var, yani 10 amperden 160 ampere kadar, biz yukarıdaki kaynağı hangi amper değernde yapabiliriz, biliyorum ilk tavsiyeniz yapmayın olacak, ama yapmak istersek ne dersiniz?
Makine özellikleri
Sürekli yakma :3.25 mm elektrod

Maksimum çıkış gücü (KWA) : 3.5 / 10 A

Giriş voltajı (V) : 1 x 230

Boşta çalışma voltajı (V) : 85

Akım aralığı (A) :10 - 160

Ağırlık : 4.3 kg

Boyutlar :130 x 330 x 200 mm

Elektrod çapı (mm): 1.5 - 3.25

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Slm arkadaşlar ustalar, üstadlar,
Daha önce de sormuştuk cvp alamadık,
Tekrar sormak istiyorum
300 amper akü, 3kw akıllı inverter 4 tane 320watt panel ile
160 amper kaynak makinesi çalıştırabilirmiyiz, çalıştırırsak kaç dk, kaç saat çalıştırabiliriz. Mesela 40x40 profil akynağı yapabilirimiyiz 2.5 luk elektrot ile?
Kaynak makinesi amper ayarı var, yani 10 amperden 160 ampere kadar, biz yukarıdaki kaynağı hangi amper değernde yapabiliriz, biliyorum ilk tavsiyeniz yapmayın olacak, ama yapmak istersek ne dersiniz?
Makine özellikleri
Sürekli yakma :3.25 mm elektrod

Maksimum çıkış gücü (KWA) : 3.5 / 10 A

Giriş voltajı (V) : 1 x 230

Boşta çalışma voltajı (V) : 85

Akım aralığı (A) :10 - 160

Ağırlık : 4.3 kg

Boyutlar :130 x 330 x 200 mm

Elektrod çapı (mm): 1.5 - 3.25
şimdi ben yine sesli düşüneyim;
kaynak makinesi aç kurt 3,5 Kw, süper akıllı invertör 3,0 Kw, şimcik bu besleyen amca 3 Kw aç kurt 3,5 Kw, benim matematiğim burada takıldı kaldı. ( bu herhalde orta öğrenimimi 8 senede bitirmemden kaynaklanıyor) şimdi birileri dedi ki bana kaynak makinesi olmadan da kaynak yapabilirsin, nasıl yani diye sordum? dedi ki aküleri gurup yap 36 volt filan ama 24 voltta olur, masa ile şaseyi tak yani (+ -) olayı aküler bitene kadar kaynak yaparsın. demokrasilerde çareler tükenmez.
1-invertörün o işler için hem yetersiz hem de uygun değil.
2- kaynak yapmanın değişik bir yolunu öğrendin.
3- soru sorarken azıcık mantıklı ol, bir koyundan bir deri çıkar
4- demeraj akımı diye bir şey var oku ve araştır
5- hani o invertör dediğin araçların kullanma amaçlarını bir araştır, neleri çalıştırır, neleri çalıştırmaz bir öğren
6- o akülerle kaynak yapmaya kalkarsan 2 elektrot yakamazsın haberin olsun ve amper ayarı yapamazsın haberin olsun.
7- benim kafa durdu, gerisini sen doldur, yada forumdaş ustalar doldurur
8- ha bu arada güneş panelleri ne alaka onu anlayamadın

Kaynak makinesinin ilk temasta çektiği akımı (demeraj) bilmiyorum. 300Ah aküden o seviyede bir akım çekmek sağlıklı değil. 300'ü 160'dan büyük görseniz de sürekli beslemede iş öyle olmuyor. Akülerin maksimum deşarj akımlarına bakmak gerekir. Ayrıca bu kaynak işi ne kadar sürecek? @paskomya ustanın akülerle doğrudan kaynak yapma yöntemi de işe yarayabilir. Fakat kaynak süresine göre aküleri gözden çıkartmanız gerekiyor! Ben olsam uygun, kiralık bir jeneratör temin ederdim.

Kaynak makinesinin ilk temasta çektiği akımı (demeraj) bilmiyorum. 300Ah aküden o seviyede bir akım çekmek sağlıklı değil. 300'ü 160'dan büyük görseniz de sürekli beslemede iş öyle olmuyor. Akülerin maksimum deşarj akımlarına bakmak gerekir. Ayrıca bu kaynak işi ne kadar sürecek? @paskomya ustanın akülerle doğrudan kaynak yapma yöntemi de işe yarayabilir. Fakat kaynak süresine göre aküleri gözden çıkartmanız gerekiyor! Ben olsam uygun, kiralık bir jeneratör temin ederdim.
jeneratör kiralamak için de kaynak makinesinin kullanım kılavuzunu okumak gerekir, bir çok kaynak makinesi jeneratöre uygun değildir. elektriğin olmadığı yerde jeneratörle kaynak yaparken bozulup gelen çok makine tamir ettim.

Duzenegini kur kaynak makinanin amper ayarini en dusuk degere getir ve kaynak yapmayi dene. Sorun cikmiyorsa akimi yukselt, boyle boyle limit degeri bul.

Kaynak makinasinin uzerinde 3.5KW yazmasi onun her kaynak akimi degerinde hatta bosta bile bu gucte calisacagi anlamina gelmez.

Dene gor.

Duzenegini kur kaynak makinanin amper ayarini en dusuk degere getir ve kaynak yapmayi dene. Sorun cikmiyorsa akimi yukselt, boyle boyle limit degeri bul.

Kaynak makinasinin uzerinde 3.5KW yazmasi onun her kaynak akimi degerinde hatta bosta bile bu gucte calisacagi anlamina gelmez.

Dene gor.
sayın ustam, o invertörle kaynak yapamaz, güç sorun değil amper sorun, en düşük amper bile olsa olmaz, yanar gider.

sayın ustam, o invertörle kaynak yapamaz, güç sorun değil amper sorun, en düşük amper bile olsa olmaz, yanar gider.
Hocam inverter hiç bir şartta yanmaz, aşırı akım yada yük çekersenizn kendini kapatıyor, soğuyunca tekrar açıyor. Çatı saçak saç büken makineyi bağladım, boşta çalıştırdı, ama makine ağzına saç verince caart diye kapandı 10 dk sonra bişey olmamış gibi çalıştı. Çok sert yorumlarınız var, hani twitırda diyorlarya sert yorumlar bekliyor takipçimiz, yani o kadar sert yorumlarınız :))
Yinede teşekkürler verdiğiniz bilgi için.

1- önce hitap ederken dikkat et (kişinin imzasını)
2-sert değil gerçekçi yorum yaparım
3-" inverter hiç bir şartta yanmaz" mı? buna emin misiniz? kendi adınıza şanslı olabilirsiniz ama bana tamire gelen dünya markalarına ne demeli? (mastervolt-victron vs...)

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri