kaynak makinasından gelen maksimum 800 amper akımı pic ile kullanarak

DC akımda kullanılmayacağı konusunda doğru demiş. Aynı uyarı daha önce de yapılmıştı.

Adı üzerinde akım trafosu.. Yani bildiğiniz trafo ile aynı mantık. Primer torch kablosu, sekonder de akım trafosu.
Sargıda gerilim endüklenebilmesi için değişken manyetik alan gerekli. Manyetik alanı sağlayan kablodan geçen akım. Yani akımın ilk geçmeye başladığı an dışında değişken manyetik alan yok.. Ki sizde buna uygun olarak trafo çıkışında ilk anda bir gerilim görüyorsunuz.
Ayrıca DC akımda değişiklik bile olsa sargı bir yönde geçen akımdan dolayı doymuş olacağından o da trafo ile okunamaz.

800A için gerekli direnç gücü konusu ilk mesajda var. Yok sonradan dediğiniz gibi 800 değilde max 200A ise 1miliohm direnç için 40W güç gerekir.

Ne tür bir kaynaktır. Gerilimi nedir belli değil. Ama çok yüksek de değildir sanırım. Buna göre @by lent 'in önerisi de uygulanabilir. lm3940 ın uygun bacaklarından röleler için çıkış alırsınız. Aynı mantıkla gerilimi uygun bir bölücü veya opamp üzerinden PIC in ADC sine de girebilirsiniz.

Bana göre kaynak gerilimi üzerinden pic veya lm3914 ile çalışmak yada kaynak akımını lineer hall sensör ile algılayıp pic ile çalışmak mantıklı. Ki hall ile hem izolasyon da sağlamış hemde pic'in girişine hall in besleme voltajından daha büyük bir gerlim gelmeyeceğini de garantilemiş olursunuz.

Lineer hall sensör çıkışı da lm3914 bs ye girilebilir. Pic yazılımı ile uğraşmak istemezseniz aklınız da bulunsun.
Şönt seçeneği ise yüksek güçlü direnç gereksiniminden dolayı itici.

teşekkür ederim öncelikle ben elektroniğe meraklıyım ama bu merakım çok eski olmadığından kavrayamıyorum yani bilgim sınırlı ilginiz için sağolun gaz altı kaynak makinası 800 ampere kadar çıkabiliyor bu devre konusunda lineer hall sensörünü nereden ne ölçü ile temin edebilirim ve pic kullanmadan lm3914 ile değişik değerlerle roleleri start stop yaptırmamızda yeterli aslında siz bunları hep söylediniz böyle bir devre konusunda yardım gerekli :))

3914 akım aktıkça çıkış verecek. Yani akım kesildikten sonra 20sn daha çalışsın demek için ek birşeylere ihtiyacınız olur. 3914 ile tetiklenen, on süresi bir potla ayarlanan 555 gibi birşey.
pic kullanırsanız da yine süre ayarı bir pot ile yapılabilir. Program yazmak + programlayıcı gerekir. Programlayıcınız yoksa bir kerelik bir ihtiyaç ise gereksiz masraf.

Eğer sadece akım aktığı süre boyunca, akımın şiddetine göre farklı fanlar devreye girsin yeterli ise 3914 + hall sizin için en uygunu.
Akım kesildikten sonra da bir süre çalışsın istiyorsanız pic + hall tercih ederdim ben.

Daha önce dediğim gibi program gayet basit. Yardımcı olurum.

ss49e daha önce kullandığım bir eleman. 5V besleme ile 0.8 - 4 V arası çıkış verir. 200-800A aralığındaki akım ne kadar manyetik alan oluşturur kestiremiyorum ama sensörün kabloya olan uzaklığı ve mekanik yerleşimi ile uygun aralıkta çalışması sağlanabilir.
Bi bakayım, elimde varmı, yoksa ss49e olmasa da lineer bir hall dorukanstore, direnc.net vs. olmadı farnell bir yerlerden bulunur.

3914 akım aktıkça çıkış verecek. Yani akım kesildikten sonra 20sn daha çalışsın demek için ek birşeylere ihtiyacınız olur. 3914 ile tetiklenen, on süresi bir potla ayarlanan 555 gibi birşey.
pic kullanırsanız da yine süre ayarı bir pot ile yapılabilir. Program yazmak + programlayıcı gerekir. Programlayıcınız yoksa bir kerelik bir ihtiyaç ise gereksiz masraf.

Eğer sadece akım aktığı süre boyunca, akımın şiddetine göre farklı fanlar devreye girsin yeterli ise 3914 + hall sizin için en uygunu.
Akım kesildikten sonra da bir süre çalışsın istiyorsanız pic + hall tercih ederdim ben.

Daha önce dediğim gibi program gayet basit. Yardımcı olurum.

ss49e daha önce kullandığım bir eleman. 5V besleme ile 0.8 - 4 V arası çıkış verir. 200-800A aralığındaki akım ne kadar manyetik alan oluşturur kestiremiyorum ama sensörün kabloya olan uzaklığı ve mekanik yerleşimi ile uygun aralıkta çalışması sağlanabilir.
Bi bakayım, elimde varmı, yoksa ss49e olmasa da lineer bir hall dorukanstore, direnc.net vs. olmadı farnell bir yerlerden bulunur.

akım kesildiğinde fan duracak şekilde bir denemek iyi olur yardımınız çok makbule geçiyor :)

Sn. İsmaily KAynak sonrası fanın çalışması adına "delay off" yetmez mi illa PIC mi kullanılmalı?

Sn. İsmaily KAynak sonrası fanın çalışması adına "delay off" yetmez mi illa PIC mi kullanılmalı?

Yeter sanırım hocam..
Da arkadaşın elektronik bilgisi, devrenin basitliği, maliyeti açısından 8 bacak bir pic sınırlı bilgim dahilinde bana daha uygun göründü.
Bildiğin yol en iyi yol derler ya. Yazılımcı olunca böyle.

Gazaltı kaynak makinalarında şok bobini mevcutta olmazsa olmazlardandır. bu da şönt görevinde kullanılabilinir.

sadece bilginize şok bobin uçları kademe seçiminden dolayı dışa verilmiştir

Yeter sanırım hocam..
Da arkadaşın elektronik bilgisi, devrenin basitliği, maliyeti açısından 8 bacak bir pic sınırlı bilgim dahilinde bana daha uygun göründü.
Bildiğin yol en iyi yol derler ya. Yazılımcı olunca böyle.

ismail bey özel mesaj saklama sınırına gelmişsiniz mesaj atamıyorum size selamlar:)

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri