Karbon fiber ısıtıcı

Mustafa KABADAYI

Profesyonel Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar.
Camiye halı altı 30 metre karbon fiber ısıtıcı aldım.
4 safa serip her safı birbirinden bağımsız çalıştıracağım.
Kablo kesiti ne olmalı.
Kaç amper çektiğini bilmiyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selamün aleyküm arkadaşlar.
Camiye halı altı 30 metre karbon fiber ısıtıcı aldım.
4 safa serip her safı birbirinden bağımsız çalıştıracağım.
Kablo kesiti ne olmalı.
Kaç amper çektiğini bilmiyorum

firmaya sorun ?
diğer
her safın karbon fiber ısıtıcısını amper metre ile öiçün çıkan ampere göre kablo kesiti belirleyin .

Sn.Mustafa Kabadayı,metresi 250 W gücündedir. Bir metresi 1,1A akım çeker. bir saf için kaç metre kullanıyorsunuz ve besleme noktası ile en uzak bağlantı noktası arası kaç metre kablo gider ona göre gerilim düşümü hesabı yapmalısınız. 1,5-2,5 mm2 kesitler bile yeterli olabilir. Nötr hatlarınıda ayrı ayrı çekmelisiniz. yani ortak nötr hattı olmamalıdır. Karbon film kablo irtibatını mutlaka lehim ile yapmalısınız. Sakın tel zımba perçin vs. yöntemler kullanmayınız.

Sn.Mustafa Kabadayı,metresi 250 W gücündedir. Bir metresi 1,1A akım çeker. bir saf için kaç metre kullanıyorsunuz ve besleme noktası ile en uzak bağlantı noktası arası kaç metre kablo gider ona göre gerilim düşümü hesabı yapmalısınız. 1,5-2,5 mm2 kesitler bile yeterli olabilir. Nötr hatlarınıda ayrı ayrı çekmelisiniz. yani ortak nötr hattı olmamalıdır. Karbon film kablo irtibatını mutlaka lehim ile yapmalısınız. Sakın tel zımba perçin vs. yöntemler kullanmayınız.
Ustam 8 metre saflar.
4 saf olarak yapıyorum.
Herşeyi anladım çok teşekkür ederim ama nötr ayrı ayrı çekilmeli dediniz bu şart mı.
4 safın nötr hattını birleştirip kontrol panosuna girecektim

http://rexva.com.tr/tr/sss
http://rexva.com.tr/tr/cami_alti_hali_isitma

lehimleyin sabitleme iyi olsun yerinden çıkmasın .
kablo ( yanmaz ) çok telli kırılmayan ve çok telli kablo olacağından kablo uçlarını lehimleyin
ve
yanmaz kablo kılıfı makaronu , daralan makaron gibi ürünlerle destekleyin .
öyle bir şey yapın ki oldu yerinden çıkarsa kablo koruma içinde kalsın extra su bantı vs gibi .

ek kablo vs gibi yerleri su almayan koruma , siğorta ( her hat için iyidir ) , uyarı ışıkları açık kapalı olabilir ( her hat için olabilir )
diğer özellikler varsa bilinmeli ?
zaman saati ( amper desteği + kontaktör ) de konulabilir . zaman saatti normal veya dur kalk ( 15 dk çalıştır 5 dk dur gibi )
2 saf dur 2 çalışır gibi amperi azalmak gibi . ( diğer dur kalk zaman uyğulaması )
termostat dimmer kullanılmalı .

uyarı koruma önlemi !!!
bizim milletimiz karıştırmayı sever, gözü veya hissetmesi kablodan elini uzak tutmaz çekiştirir çakı batılır vs gibi . uyarı levhası asmanız ( 220 volt ? ) bilinçlendirilme diyelim .

diğer karbon ıstıcı öncesi kablolar , siğorta ,kaçak akım değerleri vs gibi sistemi kaldırması gerekmektedir .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Sn.Mustafa Kabadayı, nötrleri birleştirip tek bir kablo ile panoya taşıyacaksanız kesiti birleştirdiğiniz kabloların kesitleri toplamından az olmamalıdır. Faz kesitinde bir kablo ile nötrü taşımaya kalkarsanız çok ısınacaktır.

Dediğiniz gibi oldu ustam.
4 saf aynı anda çalışınca çok ısınıyor ama sorun teşkil edermi.
Zaten fazla çalışmayacak camide

az da çalışşa bir zaman sonra ısıdan kavrulur kararır arızalara çalışmamaya sebep olur, içerde kimse yokken yangın bile çıkabilir hocam

Tamam ustam ne yapmam lazım o zaman.
Mihrap tarafında birtane priz var o prizden verdim elektriği.
2.5 mm antigron kablo çekilmiş prize.
Ben 4 safın ısıtıcılarının nötr uçlarını birbirinden atlama yaptım.
2,5 mm ttr kablo ile.
Aynı şekilde 2.5 mm ttr kablo ile prize geldim.
4 saftanda 1.5 mm ttr kablo ile 4 adet faz için çıkış aldım.
4 lü ışıklı anahtar dan 4 çıkış alıp bu uçlara verdim.
Sorunsuz şekilde nasıl yapmam lazım

arkadaşın dediği 1,1 amper, saf 8 metre ise 9 amper yapar. 2,5mm kablo taşır.
Fakat 4 saf birleşince 4x9= 36 amper yapar, bunu 6mm kablo taşır.
fişin pirizin bu yüzden çok ısınıyor. piriz erir yanar sağlam olmaz zaten kombi gibi buvattan kablo çekip sigortadan beslemek lazım bence.

arkadaşın dediği gibi her ısıtıcıdan duvardaki buvata kadar kabloların hepsinin ayrı gelmesi lazım, tabi duvardaki kablolarına kalın olması lazım, ama sanmıyorum oda 2,5 yada 4mm dir.
en güzeli elektrik saatinden bu ısıtıcılara kadar ayrı bir kalın kablo çekmek ve yanlarına gelince hepsine dağıtmak en sağlıklısı bence.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri