Karbon fiber ısıtıcı

arkadaşın dediği 1,1 amper, saf 8 metre ise 9 amper yapar. 2,5mm kablo taşır.
Fakat 4 saf birleşince 4x9= 36 amper yapar, bunu 6mm kablo taşır.
fişin pirizin bu yüzden çok ısınıyor. piriz erir yanar sağlam olmaz zaten kombi gibi buvattan kablo çekip sigortadan beslemek lazım bence.

arkadaşın dediği gibi her ısıtıcıdan duvardaki buvata kadar kabloların hepsinin ayrı gelmesi lazım, tabi duvardaki kablolarına kalın olması lazım, ama sanmıyorum oda 2,5 yada 4mm dir.
en güzeli elektrik saatinden bu ısıtıcılara kadar ayrı bir kalın kablo çekmek ve yanlarına gelince hepsine dağıtmak en sağlıklısı bence.
Sayın ustam anladım çok teşekkür ederim.
Benim şuanda yaptığım işin kabaca şemasını attım.
Ama dediğiniz gibi basit şekilde yaparım demiştim ama kalın kablo falan derken maliyet yine uçup gidecek.
Prizi iptal edip kablolara direk bağlantı yapacağım.
Biraz kullanırız sonra kalın kablo ile değişim yaparım artık.

Ekli dosyalar

• 15495544931278560860129543660425.jpg
    15495544931278560860129543660425.jpg
    527.2 KB · Görüntüleme: 28
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ayrı ayrı 1.5mm ve nötr için 2.5mm kablo. 2.5 mm kablo, 40ampere yaklaşan bir akım için çok ince değilmi? Bu ısıtıcıların üstünde halıda olacak.
Bizim buralarda cami sistemleri çok daha düşük güçte olur ve otomat kullanır. Örneğin otomat, sabah 4 te çalıştırır ve 6 da kapatır diye duydum. Gerçi sizin bu güce otomat da zor. Röle triyak dayanmaz.
Bunlar sadece duyduğum.

Ayrı ayrı 1.5mm ve nötr için 2.5mm kablo. 2.5 mm kablo, 40ampere yaklaşan bir akım için çok ince değilmi? Bu ısıtıcıların üstünde halıda olacak.
Bizim buralarda cami sistemleri çok daha düşük güçte olur ve otomat kullanır. Örneğin otomat, sabah 4 te çalıştırır ve 6 da kapatır diye duydum. Gerçi sizin bu güce otomat da zor. Röle triyak dayanmaz.
Bunlar sadece duyduğum.
Tamam da ustam benim sadece 4 safta var ısıtıcı toplam 30 metre.
Tüm camiye yapanlar nasıl yapıyor.
Daha düşük güç derken nasıl oluyor anlamadım

Dediğiniz gibi oldu ustam.
4 saf aynı anda çalışınca çok ısınıyor ama sorun teşkil edermi.
Zaten fazla çalışmayacak camide

sn @hearthief zaten hesaplamayı yapmış .

Volt (V) 220
Watt (W) = 7920
Amper (A) 36

sayaç öncesi kablo mm ( Şebeke gelen ) ?
mono / trifaze sayaç ?
sayaç sonrası kablo mm ve siğortalar arası kablo mm

bağlantı yapman için sayaca kadar gitmeniz gerekir . 6 mm kabloyu bulman gerekir . ( mono ise )
trifaze ise her faz için 4 mm kabloyu görmen gerekir

Son düzenleme:
Tüm cami değil.
Sadece ön saf için yapıyorlar. Belki 2. saf . Sadece sabah namazı için kullanılıyor. Zamanlı otomat kullananı duydum babamdan.

Bir de alışveriş sitelerinde rastladım. karbon fiber yerine, elektrikli battaniye tarzı halı altı ısıtıcı bir sistem var sanırım daha düşük güç harcıyor. Tabiki ısıtmada ona göredir.
Belki de ondan kullanıyor bizim burdakiler. Bir iki saat önceden otomat la açtıklarına göre. Güç düşük olunca anahtarlama problemide olmaz. Uzun süre düşük güç. Bizdekiler sanırım böyle

Son düzenleme:
Tüm cami değil.
Sadece ön saf için yapıyorlar. Belki 2. saf . Sadece sabah namazı için kullanılıyor. Zamanlı otomat kullananı duydum babamdan.

Bir de alışveriş sitelerinde rastladım. karbon fiber yerine, elektrikli battaniye tarzı halı altı ısıtıcı bir sistem var sanırım daha düşük güç harcıyor. Tabiki ısıtmada ona göredir.
Belki de ondan kullanıyor bizim burdakiler. Bir iki saat önceden otomat la açtıklarına göre. Güç düşük olunca anahtarlama problemide olmaz. Uzun süre düşük güç. Bizdekiler sanırım böyle
Anladım ustam teşekkür ederim
sn @hearthief zaten hesaplamayı yapmış .

Volt (V) 220
Watt (W) = 7920
Amper (A) 36

sayaç öncesi kablo mm ( şebeke gelen ) ?
mono / trifaze sayaç ?
sayaç sonrası kablo mm ve siğortalar arası kablo mm

bağlantı yapman için sayaca kadar gitmeniz gerekir . 6 mm kabloyu bulman gerekir . ( mono ise )
trifaze ise her faz için 4 mm kabloyu görmen gerekir
Ustam cami aboneliği monofaze.
Sayaç öncesi ve sayaç sonrası Kablo 2x6 antigron.
Sayaç sonrası sigorta kutusuna 2x6 geliyor.
O zaman ben 2x6 ile sigorta kutusundan mihraba kadar kablo çekeyim.
Bu mihraba gelen yeni hatta kaç amper sigorta takmam gerekiyor.

Son düzenleme:
Anladım ustam teşekkür ederim

Ustam cami aboneliği monofaze.
Sayaç öncesi ve sayaç sonrası Kablo 2x6 antigron.
Sayaç sonrası sigorta kutusuna 2x6 geliyor.
O zaman ben 2x6 ile sigorta kutusundan mihraba kadar kablo çekeyim.
Bu mihraba gelen yeni hatta kaç amper sigorta takmam gerekiyor.

diğer enerji alan yerlerde amper çekiyor ( karbon ısıtıcı dahil etmeden hali hazır konun ( sistem )
kaç amper çekiyor ?
+ ilave amper
6 mm kablo şebeke kablosunu yükseltmen gerekir . 36 amper
toplam amper : ? kablo mm ?

10 mm / 16 mm kablo ? hesaplama ?

yükseltirsen sayaçtan sonra siğorta b tipi 40 amper siğorta eklersin ona bağlantı yaparsın
karbon ısıtıcı arası
1 linye ise 6 mm
4 linye ise 2.5 mm kablo
istersen ( iyi olur ) arası her saf için 4 adet b tipi 10 amper siğorta koyarsın
ana siğortan varsa yükseltmen gerekir .
kaçak akımıda yükseltmen gerekir .

Sayın ustalarım ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Kalın kablo kullanarak sorunu çözdüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri