Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

arkadaşlar hepiniz güzel cevaplar yazmış var 12 röleyi kullanmak hata rg3 12c en iyi röle fakat şu an onun da eksikleri var ama genede 12 c yi bağlarken mutlaka 6 trifaze 6 monafaze kondansatör seçilmeli ki dengesiz fazlar arasındaki farklar kapansın ayrıca şu an artık tristörlü kompanzasyonlar mevcut kontaktör olayı yok yani ayrıca sisteme hem indiktör hem kapasitör bağlanabilyor yani kapasitif sorunu yaşayanlar için ilaç genelde kapasitif sorunu büro tipi yerlerde olur yani ups bilgisayar monitör gibi alıcıların bol olduğu yerde sisteme sadece kondansatör bağlamak yetmez ben kondansatörün haricinde monafaze balans da bağlıyorum kısa devre şeklinde bağlanırsa iş tamam dır ama bağlayacağın balans elektronik değilde eski tip sargılı olmalı ve kaç watt lık balans bağlayacağın önemli bide ısınmaması için 2 balansı seri bir şekilde bağlıyorum ama daha büyük kapasitif sorunu varsa bobin sardırmak gerek aslında harmonik filitrelede çare ama çok pahalı tristörlü sistemler 24 kademeye kadar çıkıyor ve 400/ml sn yede çalışıyor yani anlık alıp bırakıyor zaman kaybıda olmuyor yani

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sistemdeki kondansatörleri kaldırıp sisteme yük veririm kapasitifi durdururum yanlız endüktif degerinide gözden kaçırmadan

Reaktif röle ayarlarının kontrol edilmesi gerekir

sistemde monofaze kullanım fazla ise kondansatörler de trifaze ise kapasitif yazar

Arkadaşlar öncelikle sorun gündüzmü gecemi ona bakmalıyız sabah ve akşam endeks alırsanız otomatikmen ortaya çıkar.yani etkileyen şey sabitmi değilmi!!! Sabitse fazla kondansatör,kontak yapışması fazla ck ayarı v.s. Yok sadece geceyse bu işi endüktif bobin dışında bişey kurtarmaz oda masraflı olur diyenler için 2 tane 400 watt metal haliden özellikle pelsan vb gibi kaliteli olması önerilir her faz için 2 tane toplam 6 tane kullanmanızı önerirm ister yıldız ister nötürlü farketmez yanlız her faza 2 tane ve birbirine seri bağlamayı unutmayınki yanlışlıkla yanmasın çünkü bu tür trafolar zamanla çok ısınma yapar bunun için ısı termostatı taka bilirsiniz bu arada gece olduğunu dediğimiz için fazladan boş çalışıp ısınmasın diye zaman saati takarız yükün sıfıra düştüğü anlarada ayarladınmı zaman saatini bu iş olur hatta bir regulatör kutusuna taka biliriz bu kutuyada küçük aspiratör takılması önerile bilir bu işin başkada çözümü olmaz diye düşünüyorum vede varsa yanlışlıkla tabela kontaktörlerine takılan monofaz kondansatörlerede dikkat etmeliyiz zamanla tabela yenisiylen değişmiş kondansatör eskiye nazaren fazla gelmiş ola bilir veya yeni lambalar elektronik balanst olarak kullanılmış ola bilir.umarım azda olsa size bu bilğilerin faydası olmuştur.saygılarımla kolay gelsin

arkadaşlar çok güzel bilgi paylaşımı olmuş ama Röle Ayarlarını Unutmayalım Yalnış Ayar Olabilir

Ve aynı zamanda işletmenin üretiminde bir değişiklik olmuşmu ona bakarım. azalma var ise sabit kondansatörde kapasitife sokmuş olabilir.
2- diğer bir arkadaşımızın dediği gibi kondansatörleri kontrol ederim arızalı var ise kond. güçleri sıralı olduğundan cihaz değerleri dengeliyemez ve sürekli çek bırak yapar.

Arkadaşlar öncelikle sorun gündüzmü gecemi ona bakmalıyız sabah ve akşam endeks alırsanız otomatikmen ortaya çıkar.yani etkileyen şey sabitmi değilmi!!! Sabitse fazla kondansatör,kontak yapışması fazla ck ayarı v.s. Yok sadece geceyse bu işi endüktif bobin dışında bişey kurtarmaz oda masraflı olur diyenler için 2 tane 400 watt metal haliden özellikle pelsan vb gibi kaliteli olması önerilir her faz için 2 tane toplam 6 tane kullanmanızı önerirm ister yıldız ister nötürlü farketmez yanlız her faza 2 tane ve birbirine seri bağlamayı unutmayınki yanlışlıkla yanmasın çünkü bu tür trafolar zamanla çok ısınma yapar bunun için ısı termostatı taka bilirsiniz bu arada gece olduğunu dediğimiz için fazladan boş çalışıp ısınmasın diye zaman saati takarız yükün sıfıra düştüğü anlarada ayarladınmı zaman saatini bu iş olur hatta bir regulatör kutusuna taka biliriz bu kutuyada küçük aspiratör takılması önerile bilir bu işin başkada çözümü olmaz diye düşünüyorum vede varsa yanlışlıkla tabela kontaktörlerine takılan monofaz kondansatörlerede dikkat etmeliyiz zamanla tabela yenisiylen değişmiş kondansatör eskiye nazaren fazla gelmiş ola bilir veya yeni lambalar elektronik balanst olarak kullanılmış ola bilir.umarım azda olsa size bu bilğilerin faydası olmuştur.saygılarımla kolay gelsin

Merhaba, takip ettiğim bir tesiste gündüz bir problem yok, gece kompanzasyon panosu devreye girmediği halde kapasitif tüketim var ( tesiste 3 tane UPS ve bilgisayarlar var bunlardan şüpheleniyorum ) faz girişleri akım trafo bağlantıları doğru, yapışık kontaktör yok, sabit kondansatör yok Role RG3-12CS 6 Trifaze 6 Monofaze kondansatör bağlı herşey normal.
Bahsettiğiniz çözümde her faza 2 tane 400W.lık metal halide trafosunu seri bağlanmasını öneriyorsunuz yanlış anlamamak için sormak istedim,
seri bağlantı derken trafonun birine faz, diğer trafoya nötür, trafoların diğer bağlantılarıda birbirine mi bağlanacak?
bilgilendirebilirmisiniz?

Son düzenleme:
ck değeri ayarsız olabilir.ya da reaktif güç rölesi bozuk olabilir

Arkadaşlar bu arada akım trafosununda zamanla bozula bileceğini ve herşey normal göstermesine rağmen ceza gelebileceğinid unutmayalım

Forum istatistikleri

Konular
128,351
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri