Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

Orada bulunan kondansatorler belirli bir hesaba gore yapiliyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Orada bulunan kondansatorler belirli bir hesaba gore yapiliyor

Bak şimdi kondansatörün birisi arızalanır sigorta atarsa röle bu eksiği tamamlamak için gerekli güçte diğer kondansatörü devreye alır.
Tam yükte çalışma varsa ve arızalanan grubun yerine röle kondansatör devreye alamazsa Endüktiften ceza yemeye başlar kapasitiften değil.

Kontaktör yapışmış değilse; sayaçtan verilere bakarım. Trafolu bir işletme ise ve çok büyük metrajlarda kablo varsa, işletmenin çalışmadığı zamanlarda kabloların hepsi kondansatör görevi yapar, bu durumda kapasitiften cezaya girmek kaçınılmazdır bunu engellemenin en iyi yolu şönt reaktörlü trüstör sürücülü kompanzasyon yapmaktır.

Reaktif guc kontrol rolesi manuel moda alinir kondansatorler tek tek devreye alinip saglamliklari kontrol edilmeli sonucta daha onceden sorunsuz calisan sistem oldugundan kond. Bitme olasiligi yuksek akim trflari kucuk bir ihtimal arizali olabilir

Arkadaşlar kapasitiften cezaya giren bir işletmeye gidiyoruz ilk yapacağımız ne olmalıdır bu konu altında bunları yazalım İlk madde benden tek isteğim her kez 1 madde yazsın...
1- Yapışmış kontaktör varmı diye bakarım

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle bir tane HES'te çalışıyorum. Daha başlayalı iki hafta oldu. Fark ettim ki sürekli reaktife giripi ceza yiyoruz. Ayarlamaya çalıştım fakat başarılı olamadım.
Sıkıntım şu yönde 600/5 lik bir akım trafo oranım mevcut. İlk kademem 2,5kVAr. c/k oranını oradan ayarladım. Kademelerim şöyle; 2,5-5-10-10-20-20 kVAr. Röle ayarlarını yaptığım zaman 0.99'a ayarladığım cosq değeri rölede 0,97 olarak görülüyor. Çekilen reaktife bakıyorum -0,23 civarı. Çekilen aktif güç 3kw civarı. Şimdi bu kompanzasyon yanlış mı? Bence hayır. Fakat cosq değeri 0,97 görünüyor rölede. Ayrıca örnek veriyorum; röle 3. kademeyi çekiyor fakat bu sefer reaktife giriyorum. 2.kademeyide devreye soksa 0,23 leri görüyorum. Ama sokmuyor. Bir haftadır kafayı yedim. Çözümü bilen arkadaşlardan rica ediyorum yardımcı olsunlar. CT kısa devre köprüsü nedir? Röle de görünen Cır tdh ayarı nedir? Bu sıkıntıya sebep olabilir mi? Röleyi otomatik ayarladığım zaman kademeleri kendisi şöyle ayarıyor:0-2-5-4-9-9 olması gereken 1-2-4-4-8-8 değil mi?

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle bir tane HES'te çalışıyorum. Daha başlayalı iki hafta oldu. Fark ettim ki sürekli reaktife giripi ceza yiyoruz. Ayarlamaya çalıştım fakat başarılı olamadım.
Sıkıntım şu yönde 600/5 lik bir akım trafo oranım mevcut. İlk kademem 2,5kVAr. c/k oranını oradan ayarladım. Kademelerim şöyle; 2,5-5-10-10-20-20 kVAr. Röle ayarlarını yaptığım zaman 0.99'a ayarladığım cosq değeri rölede 0,97 olarak görülüyor. Çekilen reaktife bakıyorum -0,23 civarı. Çekilen aktif güç 3kw civarı. Şimdi bu kompanzasyon yanlış mı? Bence hayır. Fakat cosq değeri 0,97 görünüyor rölede. Ayrıca örnek veriyorum; röle 3. kademeyi çekiyor fakat bu sefer reaktife giriyorum. 2.kademeyide devreye soksa 0,23 leri görüyorum. Ama sokmuyor. Bir haftadır kafayı yedim. Çözümü bilen arkadaşlardan rica ediyorum yardımcı olsunlar. CT kısa devre köprüsü nedir? Röle de görünen Cır tdh ayarı nedir? Bu sıkıntıya sebep olabilir mi? Röleyi otomatik ayarladığım zaman kademeleri kendisi şöyle ayarıyor:0-2-5-4-9-9 olması gereken 1-2-4-4-8-8 değil mi?
Sayaç değerlerinizi yazarmısınız buraya bir sabah sayaç değeriniz aktif,endüktif reaktif ve kapasitif reaktif değerleriniz yazarsanız size daha iyi cevap verebiliriz.Sayacın yazdığı tüketimlere göre şönt reaktör mü gerekli yoksa kondansatör mü gerekli ona göre bir cevap verelim.

@c.berkan bey görüşünüzü katılıyorum fakat endeks alsın ordaki sorun sistem kapasitif ten ceza yabgiriyor kondansator un aksine devreye enduktif yük banki yani sönt reaktör hatta harmonik filtre bağlanması taraftarıyım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri