Kameralarda ki Parazit Problemleri ve Çözümlerim

Konusu 'Güvenlik Sistemleri' forumundadır ve SaDeCe_SeN tarafından 30 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. SaDeCe_SeN

SaDeCe_SeN Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle herkes'e merhabalar;

Bende Bursa'da güvenlik firmasında kamera ve alarm işleri yapmaktayım. El elden üstündür düşüncesi ile kontrolkalemi sitesine bakmak istedim. Bende kurulumlarda en çok yaşadığım problem olan parazit olayından bahsetmek istiyorum. Kamera sistemini kuruyorum. Birşey yok aradan biraz zaman geçiyor müşteri kamera görüntülerinde sıkıntı var diyip çağırıyor gidiyorum görüntülerde parazit oluyor. Sırasıyla şu işlemleri yapıyorum;

1- Kameraları besleyen adaptörü çıkarıp takıyorum, bazen işe yarıyor bazen yaramıyor ki kesin çözüm değil.
    2- Parazit olan kameraların BNC uçlarını yeniliyorum.
    3- Kameraları besleyen adaptörü değiştiriyorum. Farklı bir marka adaptör kullanıyorum. İşe yaradığı zamanlarda oluyor.
    4- Kameranın kendisini kontrol ediyorum. Genellikle kameralar sağlam oluyor.
    5- Mesafe kısa ise kablo yenilemeyi deniyorum. Bazen etkili olabiliyor.
    6- Çözüm bulamayıp bırakıyorum.
    7- Bu işte yeni olduğum için pasif ve aktif BNC Balon'larının siparişlerini yeni verdim. Geldiklerinde onları da deneyeceğim.

Bu arada kullandığım kablo CCTV 2+1 ya da CCTV 4+1 oluyor. Cat6 kablo kullanmadım. Kablo metrajları en fazla 150 metre oluyor.

Sizde kullandığınız yöntemleri ekleyerek birbirimize yardımcı olabilir. Şimdiden teşekkürler.

by lent ve taydin bunu beğendi.
  2. SaDeCe_SeN

SaDeCe_SeN Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Konuyu düzenleyemediğim için cevap olarak ekliyorum.

Yukarıda 7.ci madde ki siparişim geldi. Ve geldiği gün kullanmak nasip oldu. Aliexpress'ten verdiğim "Koaksiyel Video İzolatör Balon"lar işe yaradı. Kamera tarafına ve DVR tarafına kullandım. Parazit %75 - 80 oranında azaldı. Bulunduğu ortamda ki makine parazit yapıyordu ve görüntü baya bi düzeldi. Kullanmanızı tavsiye ederim. 2 dolarlık bir ürün. İşinize yarayacaktır.

askıvuslat ve by lent bunu beğendi.
  3. by lent

by lent Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    5.408
    Ödül Puanları:
    2.508
    Merhabalar, balunlu ve balunsuz resim eklermisiniz, bir de aliexpress linki.

serkan_48 bunu beğendi.
  4. SaDeCe_SeN

SaDeCe_SeN Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    En kısa sürede ekleyeceğim, kurulum yaptığımız yere gidicem en kısa zaman da o zaman fotoğraf çeker eklerim. İlk yaptığımda fotoğraf çekmek aklıma gelmedi :)

Bu arada başka bir yerde 100nF Polyester Kondansatör'ünde işe yarayabileceği söylendi. Kondansatör'ün bir ucunu (+) bir ucunu (-) kısmına bağlayarak kullanabileceğimiz söylendi. Bunu da en kısa sürede deneyeceğim.

Son düzenleme: 10 Ocak 2018
    by lent bunu beğendi.
Yüklüyor...