Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

https://www.hepsiburada.com/waldman-gsg500-bk-elektro-gitar-tasima-cantasi-p-HBCV00000XS3GH
hedefim bu ama ne kredi kartı nede nakit yok bunu almaya ki yeni sistem için de bütçe yok Mikado MD3012 de bile son ses açamıyorum rahatsız oluyorlar Metallica 7/24 çalınca rahatsız olmuyorlar Lenovo-IdeaPad-S145-15AST buna bağlayınca rahatsız oluyorlar...
WhatsApp Image 2021-06-24 at 01.43.03.jpeg
WhatsApp Image 2020-07-08 at 22.57.26.jpeg
Screenshot_2022-02-14-00-44-40.png

ekolayzer böyle olunca şikayet yok ama metal çalmak gerekiyor.
WhatsApp Image 2021-11-25 at 23.20.10.jpeg

Cem Karaca hariç.

@Yunusgr ü gudurttuk.
@ozgurece35 yi zaten çok önce şınayderleri aldırttığımda gudurtmuştum :D
Bir de @sasen1 i ve @confickerbelasi nı da gudurtabilirsem çok iyi olacak konumuz.
Gudurmak için westra hoparlör bulmanız yeterlidir.
Aslında bu hoparlörler o yıllarda çok kaliteli sınıfında değildi.
En kaliteli olarak regüle piyasada AUDAX hoparlörler var idi. Ki bu westraları 4 e katlar diyebilirim.
2 inci kalitede olanlar ise Türk malı olan SİNEVOX hoparlörlerdi.
Şimdi bu hoparlörleri bulabilmek hayal olduğu gibi westraları bulabilen guduruyo :D
Abi tam guduracaktık ama ohm meselesi çıktı ya :D
Seri bağlantıda faz farkları oluşur.

Mevcut filtre devresinde de bass hoparlörler seri bağlanmış görünüyor. Faz farklılıklarından kastın tam olarak nedir? Trafo eğer çok masraflı olursa diğer seçenek seri bağlayarak kullandığımızda ne tarz sorunla karşılaşırız?
Veya trafoda sürekli kullanımda sorun çıkaracak kadar ısınma olur mu?

Trafolu sistemi benim anladığım kadarıyla önermiyorsun. Bunun sebebi kayıpların olacak olması mı?

Yani aslında ikili bass sistemi kullanmak için inat etmemin nedeni biraz daha SPL değerini yükseltebilmek ve şiddetli ses duyabilmek. Şu yarım yamalak çalışan filtre devresiyle bile sesi çok hoşuma gitti bass ünitesinin, zehri aldım yani kısacası :D

Sitemdeki anfinin çıkışında empedans 8 ohm olarak verilmiş bu arada. Diğer kabindeki filtre devresinin durumu daha vahimmiş. Oradaki kondansatörlerin biri daha patlak görünüyor. Bu yüzden westra mid ve tizleri de bozmuş sanırım. Onlardan ses yok.

Fazla soru sordum kusura bakma abi :)

@Yunusgr ü gudurttuk.
@ozgurece35 yi zaten çok önce şınayderleri aldırttığımda gudurtmuştum :D
Bir de @sasen1 i ve @confickerbelasi nı da gudurtabilirsem çok iyi olacak konumuz.
Gudurmak için westra hoparlör bulmanız yeterlidir.
Aslında bu hoparlörler o yıllarda çok kaliteli sınıfında değildi.
En kaliteli olarak regüle piyasada AUDAX hoparlörler var idi. Ki bu westraları 4 e katlar diyebilirim.
2 inci kalitede olanlar ise Türk malı olan SİNEVOX hoparlörlerdi.
Şimdi bu hoparlörleri bulabilmek hayal olduğu gibi westraları bulabilen guduruyo :D
Sinevox lar westra lardan daha mı iyiydi?

Mevcut filtre devresinde de bass hoparlörler seri bağlanmış görünüyor. Faz farklılıklarından kastın tam olarak nedir? Trafo eğer çok masraflı olursa diğer seçenek seri bağlayarak kullandığımızda ne tarz sorunla karşılaşırız?
Veya trafoda sürekli kullanımda sorun çıkaracak kadar ısınma olur mu?

Trafolu sistemi benim anladığım kadarıyla önermiyorsun. Bunun sebebi kayıpların olacak olması mı?

Yani aslında ikili bass sistemi kullanmak için inat etmemin nedeni biraz daha SPL değerini yükseltebilmek ve şiddetli ses duyabilmek. Şu yarım yamalak çalışan filtre devresiyle bile sesi çok hoşuma gitti bass ünitesinin, zehri aldım yani kısacas
Senin gudurman ses kalitesi ile ilgili.
Daha önceleri bass duyduğunu sanıyordun. ama westraların basını duyunca gudurdun.
Hopları seri de bağlayabilirsin. Oluşabilecek faz farkı fazla olmaz sanırım.
Ancak ben çok değerli bir kabin yapabilmen için önermiştim. Dolayısı ile artık ileriye bakarız.
Sinevox lar westra lardan daha mı iyiydi?
Hemi de 2 katı iyi diyebilirim.

Daha önceleri bass duyduğunu sanıyordun. ama westraların basını duyunca gudurdun.
Ancak ben çok değerli bir kabin yapabilmen için önermiştim. Dolayısı ile artık ileriye bakarız.

Hemi de 2 katı iyi diyebilirim.
Öğrenci iken cep harçlığı ile bir çift almıştım. Sonra bir arkadaşa hediye ettim. Desene bedavaya gitti... :)

Trafoyu sardırabileceğim bir yer bakacağım hafta sonu. Eğer bulamazsam hopları mecburen seri bağlayarak kullanacağım. Bu arada tüm her şeyi tamamladıktan sonra trafo eklemek istersem ekleyemem heralde. Crossover devresini buna göre sipariş edeceğiz değil mi ?

Şuan odamda tam olarak kapı gibi duran hazır sistemin kabinlerini dıştan ölçtüm iç hacmi yaklaşık 76.6L çıktı. (Tahta kalınlığını 15mm olarak hesapladığımda)

Fakat alttaki linkte tek westra için 68L hacim önerilmiş. Bu site örnek bu arada. Diğer sayfalara da baktım hepsinde aynı değerler var.

http://www.hifi-forum.de/viewthread-104-4785.html

Kendim önerilen hacmi dikkate alarak bir ölçü çıkarttım. Üzerinde konuşabiliriz, değiştirebiliriz tabii @Mr_YAMYAM

Ölçüler: 300x420x1000 mm
Bu ölçüleri önerilen hacme göre ayarladım ve bu yüzden fazla büyük bir ölçü çıkıyor. Bu arada bu gabini portsuz olarak hesapladım. Port eklersek belki daha az hacim daha da düşebilir emin değilim.

WinISD programında kabin için ölçü almaya çalıştım 706L gibi absürt bi rakam çıktı. :eek:
Oradan ölçüleri alıp atacaktım ama o hacmi görünce vaz geçtim açıkçası.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    44.6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Ölçüler: 300x420x1000 mm
Bu ölçüleri önerilen hacme göre ayarladım ve bu yüzden fazla büyük bir ölçü çıkıyor. Bu arada bu gabini portsuz olarak hesapladım. Port eklersek belki daha az hacim daha da düşebilir emin değilim.
KÖTEK ve de SUMSUK 👊
Kulağını kuyruğunu iyi aç.
Kapalı kabinler TSP hesaplarına göre daha az hacimde olur.
Yani minumum iç hacme göre hesap yapılır.
Aynı hesapları bass reflex yani portlu yapacak olursak kabin iç hacminin büyütülmesi gerekmektedir.
Aksi takdirde hoparlörün rezonans frekansı artar ve bass frekans bölgesi yükselir.
Bunlar temel kurallar olup, son yıllarda üretilen hoparlörler özel üretilmektedir. Daha küçük hacimde bass reflex kabinler için.
Örneğin ELECTROVOICE SENTRY 100L
electro-voice-sentry-100 .jpg

https://products.electrovoice.com/binary/Sentry_100A_Engineering_Data_Sheet.PDF
Tabii ki bunun için hoparlörün free air rezonance frekansından fedakarlık edilmiş ve 45Hz ten itibaren lineer bölge tespit edilmiş.
Bu hoparlör büyük ve her tarafı kapalı kabinde 30Hz lere inebiliyor.
Aynı kabinlere bir zamanlar westra takmıştık. Alt frekansımız 55Hz e yükselmişti :)

Hoparlör için verilen hacim değerine göre böyle bir ölçü çıkartmıştım. Oradaki ölçü neye göre verilmiş belli değil tabi. Diğer tsp bilgilerini bulabilmemiz bile bir mucize bence :D

Bu durumda tek hoparlör için iç hacmi minimum kaç L baz alarak ölçü çıkartacağız? Anlaşılan şuan hopların takılı olduğu kabindekinden küçük olacak..

Hoparlör için verilen hacim değerine göre böyle bir ölçü çıkartmıştım. Oradaki ölçü neye göre verilmiş belli değil tabi. Diğer tsp bilgilerini bulabilmemiz bile bir mucize bence :D

Bu durumda tek hoparlör için iç hacmi minimum kaç L baz alarak ölçü çıkartacağız? Anlaşılan şuan hopların takılı olduğu kabindekinden küçük olacak..
Eğer kabinin kenarları titreşmeyen bir malzemeden yapılırsa, Örneğin mermer.
İç kısmı iyi izole edilirse...
Hava almayacak kaçırmayacak şekilde yapılabilirse. Ve içerisindeki havanın hoparlörün geri çekilme anındaki max titreşimi kadar havası boşaltılabilirse.
Westra hoparlör için 35Hz i elde edebilmek için takribi kabin iç ebatları 25X25X25 cm bile olabilir.
Bu koşulların yerine getirilmesi zor olduğu için genel olarak sunta kullanılmak koşulu ile en az 40 litre iç hacme sahip bir kabin, yeterli bass frekansta çalışacaktır.
Bu hacim genelleme olarak ele alınmış olup, hoparlör büyüklüğü etkendir.
Ama böyle bir hoparlör için iç hacmi 100 litre yapabilirsek daha iyi sonuç alacağımız gerçektir.
Yani büyük kabin yapabilmek mümkünse hiç hesaplara bile gerek kalmaz.
Trafoyu sardırabileceğim bir yer bakacağım hafta sonu.
100-120W civarı trafo karkasları ve sacları hemen hemen her yerde bulunur.
Senin tek söyleyeceğin şey şudur.
Primer 24V en az 4A lik tel çapı ile.
Seconder 2 ayrı (Ayrı ayrı olacak haa) 24V en az 2A lik tel çapı ile.
Sarılabilirse dadından yinmez.
Eğer trafonun ankuşları yeterli ise 4A lik sargı yerine daha kalın olabiliyorsa en kalın tel ile sarılmalıdır.
Yani normal 100W lık trafonun tek 24V sargısı için 1mm2 tel kullanılıyor, ama daha kalın tel ile sarılabiliyorsa örneğin 1.5mm2 daha kalın tel kullanılması daha iyidir.
Çünkü kalın tel kullanımı bakır kayıplarını en aza indirir.

Son düzenleme:
Bu durumda iç ölçüleri şu şekilde tekrar ele aldım. Toplamda 113L hacim oluşuyor bu iki hoparlör için. Yani aslında yine iki hop için önerilen toplam hacime biraz olsun yaklaşıyoruz.

Ölçüler mm cinsinden 300x410x920 olarak yaparsak 113L hacim oluşuyor ve ekte gönderdiğim büyüklükte bir kabin ortaya çıkıyor :D 410mm derinlikte istenmeyen rezonansa da girer miyiz diye düşünmekteyim.

Sormak istediğim bunun derinliğini 300mm gibi bir değere düşürsek rezonansımız ne kadar değişir acaba? 🤔 Kabin çok büyük olacak gibi bu şekilde.

Trafo için bikaç yer buldum Antalya'da gidip bakacağım. Dediklerini not aldım.

Edit: yarın normal bir saatte kabin ölçülerine tekrar bakacağım, gece gece tam kafayı veremedim :D

Ekli dosyalar

• 0001.png
    0001.png
    869.8 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme: