Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Ben o patlayan kondansatörü dün araştırmıştım. Türkiye'de yoktu sadece ebay de bulabildim. Belki çarşıda vardır ama çok düşük ihtimal.
https://www.ebay.com/itm/124656738790

Uzun yıllar kullanabileceğim bir kart olması daha iyi olur benim için. Zamanla özelliğini kaybederse seste de değişiklikler olabilir.

PCB hazırlayabilirim, bobin sarımı için araştırma yapacağım.
Bu arada kalın telli bobin ile sarım yapacaksak omaj yükselmez mi? Omajın yükselmemesi için manyetik özellikli bobinler kullanılıyordu diye biliyorum. Yanlışım olabilir bu arada :)

Ben o patlayan kondansatörü dün araştırmıştım. Türkiye'de yoktu sadece ebay de bulabildim. Belki çarşıda vardır ama çok düşük ihtimal.
https://www.ebay.com/itm/124656738790

Uzun yıllar kullanabileceğim bir kart olması daha iyi olur benim için. Zamanla özelliğini kaybederse seste de değişiklikler olabilir.

PCB hazırlayabilirim, bobin sarımı için araştırma yapacağım.
Bu arada kalın telli bobin ile sarım yapacaksak omaj yükselmez mi? Omajın yükselmemesi için manyetik özellikli bobinler kullanılıyordu diye biliyorum. Yanlışım olabilir bu arada :)
O gondansatörler olmaz.
Bass için yaklaşık 10-15uF arası polyproplen PP bulunamazsa 10uF 100V kutupsuz elektrolitik.
Mid için 33uF 160 V PP. ve 2.2uF PP. 33uF PP bulunamazsa BP elektrolitik.2.2 PP şarttır.
Tiz için de 2.2uF PP şarttır. Elektrolitik kondansatör kullanılamaz.
Dirençleri adamdan saymıyorum.
İki bass hoparlör kullanacağın için empedansın 4 ohm'a düşecektir. 4 ohm hop için sargıların hem direncinin düşük olması hem de bobinin endüktansının düşük olması gereklidir.

Onu zaten eğer kullanacaksak diye bakmıştım.
Modifiye ederek bişeyler yapacağım o halde.
Bu arada bendeki hopların modeli şu. 4 Ohm versiyonundan çıktı kabinlerden :D 4ü de KW 200 1314 4 Ohm olan modellerden.
İlk söylemem gerekeni en son söylüyorum :)

Ekli dosyalar

• 5289a1fa-7fa4-40a6-9075-d83308ccd801.jpg
    5289a1fa-7fa4-40a6-9075-d83308ccd801.jpg
    340.1 KB · Görüntüleme: 29
Onu zaten eğer kullanacaksak diye bakmıştım.
Modifiye ederek bişeyler yapacağım o halde.
Bu arada bendeki hopların modeli şu. 4 Ohm versiyonundan çıktı kabinlerden :D 4ü de KW 200 1314 4 Ohm olan modellerden.
İlk söylemem gerekeni en son söylüyorum :)
Hoppalaaa ve de cuppalaaa.
İşler değişti. 4 ohmdan iki tane kullanamazsın bir kabinde Vaziyet kel.
2 ohm olur ve anfileri fazla yükler.
Şimdi tek yol kalıyor.
Tek basslı iki adet kabin yaparız.
Eğer istersen diğer iki tanesi için özel subwoofer yaparız.
Ancak subwoofer için özel tasarım yapmak gerekir. Olmazsa farklı bir yol deneriz.
Bu durumda filtre bobinlerini modifiye etmeye gerek yok.

KÖTEK yemeyeceksem bir şey sormak istiyorum :D Bunlar seri bağlayamaz mıyız?
Paralel olunca 2 ohm seviyesine ineceğiz dediğin gibi. Yada kabin içerisine omajı bile isteye yükseltecek başka bir devre elemanı kullansak? Aslında kullanmak isterim tüm sürücüleri.

Not: Diğer konudaki ilandaki model de 4 ohm idi onu da bu sisteme entegre olacak şekilde 3lü bass sistem kuracaktım. Cahallık işte :D

Seri bağlantıda faz farkları oluşur.
Tüm sürücüleri kullanmak istersen trafo sardırmak zorundasın.
Giriş (Primer) 4 ohm olacak. İki tane 4 ohm çıkışı olacak.
Empedans değişmeyecektir ama trafoya uyguladığın güç iki hoparlöre paylaştırılacaktır.
Tabii ki trafo kayıplarını da hesaba katman lazım. Üstelik her bir trafo en az 100W olmalıdır.
Bazı kişiler bu uygulamayı pahalı sistemlerde kullanıyor. Neymiş trafolu imiş :)

@Yunusgr ü gudurttuk.
@ozgurece35 yi zaten çok önce şınayderleri aldırttığımda gudurtmuştum :D
Bir de @sasen1 i ve @confickerbelasi nı da gudurtabilirsem çok iyi olacak konumuz.
Gudurmak için westra hoparlör bulmanız yeterlidir.
Aslında bu hoparlörler o yıllarda çok kaliteli sınıfında değildi.
En kaliteli olarak regüle piyasada AUDAX hoparlörler var idi. Ki bu westraları 4 e katlar diyebilirim.
2 inci kalitede olanlar ise Türk malı olan SİNEVOX hoparlörlerdi.
Şimdi bu hoparlörleri bulabilmek hayal olduğu gibi westraları bulabilen guduruyo :D

Açıkçası kafam epey karıştı bu ohm sorunundan sonra. Muhtemelen o iki trafo 1000TL'den fazla paraya sarılır, buralarda yapan var mı onu da bilmiyorum. Hoparlörler için sarılacak olan trafoyu nasıl sipariş etmemiz gerekli onu da bilmiyorum. Bu konuda pek bilgim yok.

Kabindeki devreyi bi inceleyeyim bakalım hopları nası bağlamışlar :)
kondansatörleri İstanbul'da bulabilirsin hepsiburada.com'a bak kutupsuz olsun eski çalıştığım kabinci de kullanıyordu.
Bir bakayım ben, genelde bu tarz devre elemanları gittigidiyorda çok oluyordu diye ilk oraya bakmıştım. Hepsiburadaya da bakayım.

Hoparlörler için sarılacak olan trafoyu nasıl sipariş etmemiz gerekli onu da bilmiyorum. Bu konuda pek bilgim yok.
Primer 4 ohm
sekonder 2 adet 4 ohm.
AC 20V 50Hz giriş 4A Primer
2X 20V 50Hz çıkış 2A sekonder
2 tane 24V sargısı olan 100W lık trafo bulunur.
220V sargısı sökülür. 24V sargısının iki katı kalınlığında aynı spir sarılır.