Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

İleride bu sisteme şuanki STK entegreyi kullanarak ampli yapma düşüncem var. :) Ama sonraki iş.

16 kHz ile test ederken tw çıkışına direkt multimetreyi bağlayıp denedim. 2V AC testinde ısınma olmuyor ama 5-6V ve yukarısında ısınmaya başlıyor.
16 kHzde 2V AC ölçmek için amplinin sesini %55 kadar açtım.

18 kHz ile de aynı. 2V AC için ısınma yok. Bunda da sesi %60a kadar açtım.

Switch ile değiştirerek denedim iki dirençte de de ısınma oluyor 5-6 volttan sonra.

TW çıkında alet bağlı iken müzik açıp denedim. Voltajlar 10v ve üzeri gelmeye başlayınca ısınma da artıyor mid direncinde. Ses yarıdayken.

O karttan gelen ses galiba kondansatörlerden geliyor. Ya mid kısımdaki kondansatörlerden yada tweeter kondansatöründen. Tam olarak hangisinden geldiğini arıyorum şuan.

Son düzenleme:
İyice emin olmak için kondansatörleri teker teker devreden söküp ampli çıkışına bağlayıp test edeceğim. Bu arada bu ses dirençten bile geliyor olabilir :D Karttan sökmeden anlaşılmıyor. Plaka yansıma yapıyor.

Tüm kondansatörler böyle ötüyor ise ne yapmamız gerekir? (Klasik çin malı olduğundan bunlar ötüyor olabilir.)
Yarın aynı testi diğer ampliyi bağlayıp deneyeceğim.

Test ettiğim ses ayarında yani %50lerdeyken müzik açtığım zaman multimetreden 10v ve üzeri gerilimler görebiliyorum. Tabii bu da direnci ısıtıyor.

Tüm kondansatörler böyle ötüyor ise ne yapmamız gerekir? (Klasik çin malı olduğundan bunlar ötüyor olabilir.)
Yarın aynı testi diğer ampliyi bağlayıp deneyeceğim.

Test ettiğim ses ayarında yani %50lerdeyken müzik açtığım zaman multimetreden 10v ve üzeri gerilimler görebiliyorum. Tabii bu da direnci ısıtıyor.
Kondansatörler titriyorsa çöp tür. Ne yazık ki başkasını almak zorundasın.
Test ederken gerilimi mid veya TW çıkışından ölçmeyeceksin haa.
AC voltmetren daima crossoverın girişinden yani ampliye bağladığın yerden yapılmalıdır.

Tüm kondansatörleri söküp ampli + çıkışına bağladığımda nasıl tepki veriyorlar bakacağım. Başka bir yöntem aklıma gelmedi.
Elimde arta kalan 3.3 uF kondansatörü boşta denedim bundan müzik sesi gelmiyor.

Mid 22uF kondansatöründen ve tweeter kondansatöründen şüphelenmekteyim bu arada.

Kartın çıkışına hoparlör bağlı değilken sanki cızırtılar daha yüksek ama yük bağlanınca biraz düşüyor sanırım.
Sonuçları yazacağım.

Evet diğer ampliye bağlayıp kondansatörleri tek tek denedim. Bu amplide sesi sonuna kadar açınca kondansatörlerdeki sesler anca duyulabilir seviyeye geliyor. Kondansatör harici diğer elemanlar devredeyken cızırtı yok ama ilgili yerlere kondansatörlerleri ayrı ayrı değdirerek test ettiğimde elamandan ses duyuluyor.

Aksiliklerin arkası kesilmeyecek belli ki :confused: Çinlilere denk gelmeseydik iyiydi.

Tweeter kondansatöründen diğer kondansatörlere göre çok daha fazla ses çıkıyor haliyle. En az bass kondansatöründen ses duydum.
Bu şekilde yeni devre elemanlarını alana kadar kullansak bir problem çıkar mı emin değilim. Gerçi yeni alacağım kondansatörün bile sağlam olacağından şüpheliyim.

Güvenilir olarak sipariş verebileceğim yada buralardan alabileceğim yerlere bakıyorum, umarım satan vardır.

Sonradan satın aldığım tweeterları sipariş ettiğim siteye bakıyorum. Vishay gibi markalar yok fakat işimi görebilecek çeşitler var gibi. Tweeterlar gelmek üzereler bilseydim hepsini beraber alırdım :D

Eğer 60 € gibi fiyatlara çıkıyorsak zaten direkt hazır kartı sipariş etmek daha mantıklı olacak sanırım.

https://www.soundimports.eu/en/crossover-components/

Fena halde gudurdum. Fiyatlar iyicene gudurmuş. Zamanında 10 $ a aldığım gondansatörler bile 25 euro olmuş.
İşe yarar filtre bakındım o bile en az 1000TL civarı.
https://tr.aliexpress.com/i/32951137470.html

Şimdilik şu testi yap.
Mid bölgesindeki 3.3uF ı sök ve yerine 2.2uF tan iki adedini seri bağlayıp tak. Dirençteki ısınma azalması lazım.

Abi gudurmamak elde değil ki :D Malzemenin fiyatının dolar-euro olarak artmasını geçtim birde burada o fiyatları 18 ile çarpıyoruz :D

Bu duruma göre linkini gönderdiğin kartın fiyatı çok iyi bence. İki kart birlikte satılıyor anladığım kadarıyla.

Bahsettiğim sitede de kaliteli kondansatörlerde 2.2 uF bile 8-9 € civarından başlıyor. Her türlü 60 € bandını geçiyoruz. Aliexpress'te bu tarz uygun kartlar var ise almak daha mantıklı.
Bendeki şansa bu kartlardaki kondansatörler de öter kesin.

Elimde fazladan bir tane 3.3 uF kondansatör vardı. Her kartta birer tane 2.2 uF kondansatör var yani. Seri bağlayamayız gibi.