Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

279-452_ALT_1.jpg
279-452_ALT_0.jpg

eskiden bunun karesini kullanıyordum 1984'den kalma... 1984'de almadım...

3.3leri seri bağladım yine ısınma devam ediyor. Amplide %60 sesten sonra ciddi derecede ısınmaya başlıyor. Tek 3.3 ile pek farkı olmadı.

Bu arada kabinin birini tamamlayıp en azından bass performansını da duymak istiyorum. Bu yüzden sadece bass hoparlörlerini direkt bağlayıp test edeceğim.
Mid ve tweeter hoparlörlerini yerine takacağım ama bağlamayacağım. Crossover olmadan deneyeceğim yani.

Ekli dosyalar

• seri-3.3-.jpg
    seri-3.3-.jpg
    381 KB · Görüntüleme: 7
3.3leri seri bağladım yine ısınma devam ediyor. Amplide %60 sesten sonra ciddi derecede ısınmaya başlıyor. Tek 3.3 ile pek farkı olmadı.

Bu arada kabinin birini tamamlayıp en azından bass performansını da duymak istiyorum. Bu yüzden sadece bass hoparlörlerini direkt bağlayıp test edeceğim.
Mid ve tweeter hoparlörlerini yerine takacağım ama bağlamayacağım. Crossover olmadan deneyeceğim yani.
Dogalgazin fiyatının cep yakacağı önümüzdeki kış aylarinda hem müzik dinleyip hem ısınmak aslında kötü fikir değil bence :)

ÖNEMLİ NOT:
Farkında olmadan amplini aşırı yüklüyorsan yani fazla açıyorsan bu ısınmalar normaldir.
Ampli seviyesi kendi gücünü aşmışsa aşırı harmonik üretir. Yani çıkışları kare dalga oluyor olabilir.

Son düzenleme:
twitterlara 12v 20watt tavan lambası diye satılan lambadan bağla akkor flamanlı olsun led değil.

ÖNEMLİ NOT:
Farkında olmadan amplini aşırı yüklüyorsan yani fazla açıyorsan bu ısınmalar normaldir.
Ampli seviyesi kendi gücünü aşmışsa aşırı harmonik üretir. Yani çıkışları kare dalga oluyor olabilir.
O halde işi garantiye almak için dirençleri daha yüksek W olanlarla değiştirebilir miyiz? Çok gerek olur mu?
Sonradan eklediğimiz 5W tweeter direncinde hiç ısınma olmadı neredeyse. Sesi %90 seviyesinde de denedim bu direnç ısınmıyor :D

Harmonik konusunu bilemiyorum ölçü aletim olmadığı için ama direnç ısısını ölçmek için diğer amplide de denemiştim. Onun gücü STK'lı olana kıyasla çok yüksek olmadığı için ses %80lerdeyken anca ısınmaya başlıyor. Belki yarıdan fazla güç farkı vardır iki ampli arasında.

Dogalgazin fiyatının cep yakacağı önümüzdeki kış aylarinda hem müzik dinleyip hem ısınmak aslında kötü fikir değil bence :)
Kartın kabinin içinde olması bir tık sıkıntı yaratabilir sadece :D
twitterlara 12v 20watt tavan lambası diye satılan lambadan bağla akkor flamanlı olsun led değil.
En son iki tweeterım bağıra bağıra yandıktan sonra çok dikkatli davranıyorum :D Bu lambaları tweeter hoparlörlerinden önce bağlamak gerekiyor sanırım.

Önemli bir husus var.
Eğer test yaparken bas hopları bağlamamışsan, amplin kapasitif yüklenmiş olabilir. Çünkü ampli çıkışında seri kondansatörler tüm yükü devralıyor.
Test yaparken ya tüm hopları bağlıyacaksın ya da duymak istemediğin hop yerine 8 ohum DAŞ direnç bağlayacaksın.
NOT:
Benim crossoverdaki mid dirençleri 5W. Heç ısınmıyolar.