Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Yamyam hocam gudurmamak elde değil ,35Hz leri bir gün duyacağım:DÇalışmalarınızı çok yakından takipdeyim.Arkadaşımız da güzel hassas çalışıyor. Eminim güzel sonuçlar elde edecek.

Sayenizde elektronik konusunda çok güzel bilgiler öğrendik.Kötek de yesek güzel sonuçlar aldık.

Westra bass hoparlör araştırırken bizim ampli için 4 ohm olarak mı araştırmamız gerekiyor?Bir de kaç cm olması gerekiyor?
Ciğerli @sasen1
Test etmiş olduğum hoparlörlerde westra 20cm ideal hoparlör.
Aynı hoparlörün 16cm olanları da 35Hz civarı ama kazancı düşük.
LM 1875 li amplin için önerim 4 ohm hoparlör kullanman.
Besleme gerilimin ve ampli tasarımı doğrultusunca en ideal hoparlör 4 ohm olmalıdır. 8 ohm kullanırsan darılmaz. Ampli hiç ısınmaz ama max elde edebileceğin güç daha az olacaktır.
Önereceğim hoparlör sistemi...
20cm 4 ohm westra bass
12cm mid hop
yüksek kazançlı tweeter.
Bu üç unsur temel unsurlardır. Bu üç hop ile uygun kalitede bir kabin yapsan bile tatminkar olacaktır (Köyde benim var )
Esasen burada westra hoparlör önermiş olsam da şart değildir. Ancak sitelere baktığımızda 35Hz lere inebilen başka hoparlör de göremiyoruz ne yazık ki.
Yıllar öncesinde 10-12$ gibi satılan westra lar ne yazık ki günümüzde pek alternatif bulamıyorlar.

HAA NOT:
Bir kabinde bass kazancını artırabilmek iki temel unsura dayanır.
1) Duyarlılığı yüksek bass hoparlör kullanmak.
Bu tip hoparlörler ecik bahalıdır.
2) Uygun duyarlılıkta iki adet bass hoparlör kullanmak.
Bu da empedans sorunu oluşturmaktadır. İki adet bass hoparlörü paralel bağlamak suretiyle 4 ohm sistem empedansı uyarlanabilir. Ama hoparlörler 4 ohm ise paralel bağlamak empedansı 2 ohm yapar. Ampliler için sakıncalı olabilir.
4 ohm hoparlör bulunabiliyorsa seri bağlantı ile 8 ohm yapılabilir. Son testlerimde sakınca görülmemiştir.
Her bir hoparlörün bass kazancı 87db/SPL ise iki adet hoparlör 90db/SPL kazanca ulaşacaktır. Bu da çok para vermek ile uygun kalitede iki hoparlörün kullanımını ifade eder.

Son düzenleme:
benim bildiğim kasanın titreşim yapmaması gerek mermerden çok güzel kabin olur diyenler gördüm...

istesen de yapamazsın, işitme sorunum var, ve elektronikçi değilim. ama konuya yazdığınız her şeyi okuyorum böylelikle LBAm genişliyor
Tabiri caizse bu konuda çok yamyamımdır :D
Bende bile işitme sorunu bulunuyor. Ama 4 kHz lerde. Yüksek frekanslarda yaşımın gereği kadar zayıfım.
Tüm dost ve arkadaşlarımın bu konulardaki çalışma ve başarıları beni de memnun etmektedir.

Tabiri caizse bu konuda çok yamyamımdır :D
Bende bile işitme sorunu bulunuyor. Ama 4 kHz lerde. Yüksek frekanslarda yaşımın gereği kadar zayıfım.
Tüm dost ve arkadaşlarımın bu konulardaki çalışma ve başarıları beni de memnun etmektedir.
beynimdeki sesleri duymama engel değil, sadece karşımdaki konuşurken bana küfür mü ediyor, dua mı ediyor anlamıyorum. yani kelimeleri anlamıyor beynim. sadece gürültü, sadece ses. anlam ifade etmiyor. ne kadar zor biliyor musun? kaç tane uzmana gittim. duyma yetim yerinde ama ben konuşulanı ben anlamıyorum.

beynimdeki sesleri duymama engel değil, sadece karşımdaki konuşurken bana küfür mü ediyor, dua mı ediyor anlamıyorum. yani kelimeleri anlamıyor beynim. sadece gürültü, sadece ses. anlam ifade etmiyor. ne kadar zor biliyor musun? kaç tane uzmana gittim. duyma yetim yerinde ama ben konuşulanı ben anlamıyorum.
Sende de 4 kHz zayıflaması var sanırım.
Bir kulak burun ümük.. Pardon... Boğaz laboratuarında saf audio testi yaptırırsan sonuç ortaya çıkacaktır.
Çaresi ise mümkün mertebe geniş bandlı ses sistemleri ile düşük seviyede ses dinlemek. Ben 1 yıldır TV bile açmıyorum kulağım kuyruğum açıldı.
1 seneden önce senin gibi konuşulanları anlamıyordum.
Haa bir de kulak temizliği önemli imiş. Ancak bu işlem için ilaç önerilmiyor.
Sadece yardımcı damlalar yeterli imiş.
Kulaklar zaten kendi kendilerini temizliyorlarmış.
Benim kulaklarım kendi kendilerini azcık temizledi.
Hoş yastıklar ecik battı ama olsun.
Keşke sen de bizim ekibe dahil olsan da seni de gudurtsak :D

az önce bu çalıyordu pandemi öncesi bir süre ve şu sıralar kulaklık kullanımını azalttım hatta bitirdim GM5P stok ve Intum INBH01 var Sony MDR-E15 sonradan aldığım işitmede sorunum yok çok şükür...
travel gitar yapmayı düşünüyorum...