Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Senin deyiminle gondansatörler de geldiler abi :) 3.3ten fazla almışım fark etmeden.

Kartın boyutunu 14x14cm olacak şekilde az daha büyülttüm bu arada. Özellikle 22uF kondansatörün fazlaca büyük olacağını fark ettim araştırırken. Doğru da çıktı :) Plaketim de geldikten sonra baskıyı ütüynen plakete basacağım.

Bu esnada kabinin içini yalıtmaya devam ediyorum bende.
Midlerin ve tizlerin bağlantısını ayrı delik açmadan karşılıklı ince somunlu vidalarla yapacağım.
Crossover kartının da yalıtım malzemesinin altında kalmaması için belirlediğim 4 bölgesinden uzun somunlarla monte edeceğim. Yani kart kabin içinde açıkta duracak. Ciddi bir ses yansıma sorunu olmaz diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 10b7b401-aa49-4aa4-9ebb-ddcf055600a7.jpg
    10b7b401-aa49-4aa4-9ebb-ddcf055600a7.jpg
    313.3 KB · Görüntüleme: 10
  • 67ced8a6-b46b-46d5-9dbf-616313f1130a.jpg
    67ced8a6-b46b-46d5-9dbf-616313f1130a.jpg
    489 KB · Görüntüleme: 8
  • guncel-pcb.jpg
    guncel-pcb.jpg
    29 KB · Görüntüleme: 9
yunus kardeş, kabini suntadan yapman kötü olmuş. montajda sıkıntı yaşamaman için vidalama yapacağın yerleri işaretle ve talaş kısmına (zayıf olan yan yüzeylere) kullanacağın vidaya uygun dubel delip çak ve vidalama yapmadan önce mutlaka bir gün beklet beyaz tutkalla kesim zayıf yüzleri boya. burada amaç yapıştırmak değil suntanın sağlamlığını sağlamaktır. bir daha ki sefere mdf kullan, marangoza kestirirsen de kanal geçmeli osun kabin.

yunus kardeş, kabini suntadan yapman kötü olmuş. montajda sıkıntı yaşamaman için vidalama yapacağın yerleri işaretle ve talaş kısmına (zayıf olan yan yüzeylere) kullanacağın vidaya uygun dubel delip çak ve vidalama yapmadan önce mutlaka bir gün beklet beyaz tutkalla kesim zayıf yüzleri boya. burada amaç yapıştırmak değil suntanın sağlamlığını sağlamaktır. bir daha ki sefere mdf kullan, marangoza kestirirsen de kanal geçmeli osun kabin.
Marangoz kendisi de MDF kullanmamı genelde de herkesin MDF kullandığını söylemişti ancak etraftaki MDFlerin kalitesini bilemeyince sunta ile ilerledik mecburen. Suntanın seste dezavantajının olmayacağını düşünmekteyim.

Suntanın da montajı biraz zor bildiğiniz gibi dikkatli ve acele etmeden ilerlemek gerekiyor. Böyle ağır ve büyük plakaları zarar vermeden montajlarken dikkat etmek gerekiyor. Çok eskiden yaptığım kabin de suntaydı ama o küçüktü.

Aslında plakaya önce bol tutkal döktüm hemen sonrasında ince matkap ucu ile birazını delip sonra da vidaladım. Elimde işkence olmadığından dolayı bu şekilde ilerliyorum.
İç kısımlardaki köşeleri de silikon çeker gibi bol bol tutkal ile boşluk kalmayacak şekilde yalıtıyorum. Antalyada 4 saatte kuruyor zaten sıcaktan :D

bir bar sahibi vardı, elektronik işlerini biz yapardık. sese çok önem verirdi. evi için amerikadan kabin getirtmişti. orada bile mdf kullanıyorlar. suntalar eskiden kaplamasızdı. kenarlarına masif dönerdik. işlemesi zordu ama iş çıkartırdık macun boya derken pırıl pırıl olurdu. daha evvel bilseydim sunta yapacağını boya sorun olmasa yada değişik renk vererek estetik bir görüntü verebilirim deseydin sana da 5 mm masif yap derdim.

Şipirdek ve çipindirik :D
Artık işe koyulabiliriz. Eğer bir aksilik olmazsa dinleyenler guduracaktır.
Bu arada MDF diyenlere KÖTEK ve de 👊 sumsuk :D
Biz yıllar önce 4 çeşit MDF yi SUNTA'yı ve Ağaç malzemeyi işyerinde ilgili aletlerle test etmiştik.
MDF ler 100Hz ila 200Hz arasında öyle titreşiyordu ki, sanki harici 200Hz veren başka bir hoparlör bağlıymış gibi.
Tabii ki bu tür ölçümleri herkesler yapmaz. Çoğu kişiler kulakları kuyrukları ile ölçer sesi. Haliyle 100-200Hz lerin ecik daha fazla çıkması bu gibi insanlarda bass seslerin daha iyi olduğu yönünde izlenim bırakırdı.
Ama bas bölgesindeki lineerite bir kabinin en önemli unsurudur. Ben bu konuda çok uzun araştırmalar yapmıştım.
Bir arkadaşın tanıdığı marangoz aracılığı ile numarasını hatırlamadığım bir MDF daha getirtmiştik. Ancak bu mdf kaplamalı suntadan daha pahalı idi.
Paraya kıyıp bir tabaka almıştık. Bu tabaka ile de iki adet özel sub woofer kabini yapmıştık.
Marangoz bizim sub wooferı merak etmiş olacak ki kendisine de bir adet yapmış ve bu kabine iki adet uyduruk çipindirik PC hoparlörü bağlamıştı.
Kabin öyle dadlı çalıyordu ki atölyede gelenleri gudurtuyorlardı :D
Bir ara arabası için aynı sub wooferdan yapmış ve kalibrasyonu için beni çığırmışlardı. Benzer sistemli iki arabadan birisinde 4 adet 20cm bass, benim tasarladığım kabinde ise 2 adet aynı marka bass hoparlörden vardı.
Benim tasarımım sub woofer 4 hoparlörlü sistemi sollayınca oradaki herkesler gudurmuşlardı. Üstelik kullanılan hoparlörlerin rezonans frekansları 40-45Hz gibi idi. Belki de daha fazla idi.
Bir ara aynı kabinin imalatını yapmak istemişlerdi. Ne yaptılar bilmiyorum.

Şipirdek ve çipindirik :D
Artık işe koyulabiliriz. Eğer bir aksilik olmazsa dinleyenler guduracaktır.
Bu arada MDF diyenlere KÖTEK ve de 👊 sumsuk :D
Biz yıllar önce 4 çeşit MDF yi SUNTA'yı ve Ağaç malzemeyi işyerinde ilgili aletlerle test etmiştik.
MDF ler 100Hz ila 200Hz arasında öyle titreşiyordu ki, sanki harici 200Hz veren başka bir hoparlör bağlıymış gibi.
Tabii ki bu tür ölçümleri herkesler yapmaz. Çoğu kişiler kulakları kuyrukları ile ölçer sesi. Haliyle 100-200Hz lerin ecik daha fazla çıkması bu gibi insanlarda bass seslerin daha iyi olduğu yönünde izlenim bırakırdı.
Ama bas bölgesindeki lineerite bir kabinin en önemli unsurudur. Ben bu konuda çok uzun araştırmalar yapmıştım.
Bir arkadaşın tanıdığı marangoz aracılığı ile numarasını hatırlamadığım bir MDF daha getirtmiştik. Ancak bu mdf kaplamalı suntadan daha pahalı idi.
Paraya kıyıp bir tabaka almıştık. Bu tabaka ile de iki adet özel sub woofer kabini yapmıştık.
Marangoz bizim sub wooferı merak etmiş olacak ki kendisine de bir adet yapmış ve bu kabine iki adet uyduruk çipindirik PC hoparlörü bağlamıştı.
Kabin öyle dadlı çalıyordu ki atölyede gelenleri gudurtuyorlardı :D
Bir ara arabası için aynı sub wooferdan yapmış ve kalibrasyonu için beni çığırmışlardı. Benzer sistemli iki arabadan birisinde 4 adet 20cm bass, benim tasarladığım kabinde ise 2 adet aynı marka bass hoparlörden vardı.
Benim tasarımım sub woofer 4 hoparlörlü sistemi sollayınca oradaki herkesler gudurmuşlardı. Üstelik kullanılan hoparlörlerin rezonans frekansları 40-45Hz gibi idi. Belki de daha fazla idi.
Bir ara aynı kabinin imalatını yapmak istemişlerdi. Ne yaptılar bilmiyorum.
45Hzler de çok yüksekmiş abi beh :D 35Hzlerin tadını alınca ben önceden bass duymuyormuşum demiştim bu Westraları ilk denediğimde :D

45Hzler de çok yüksekmiş abi beh :D 35Hzlerin tadını alınca ben önceden bass duymuyormuşum demiştim bu Westraları ilk denediğimde :D
sizin kulaklar sağlam, ben 18 yaşında geçirdiğim bir kaza sonucu beynimde oluşan hasar yüzünden iyi duyamıyorum. o yüzden ses sistemleri benim ilgi alanıma giremiyor. siz siz olun 2 teker üzerinden dünyaya kafa atmayın. beyninizde ciddi hasarlar bırakabiliyor. hasarların devamını saymasam da olur.

Üstelik bu kabinleri bitirdiğinde 35Hz teki kazancın da yükselecek.
Böylece iki kabin arasındaki kazanç faktörünü de kulağınla kuyruğunla anlayabileceksin.
Önceki kabinlerde bas hoparlöre tıkladığında dımp dımp diye ses duyardın, bu kabinlerde bas hoparlöre hafif tıkladığında HÖRF HÖRF diye ses duyman lazım :D

Özel NOT:
KıymETli @sasen1 den de gudurtular görüyorum.
Esasen Sasen ampli tesleri yaparken daha önce elindeki orijinal SONY hoparlörler ile kulaklığı kıyaslamış, SONY'lerden 35Hz leri bir türlü duyamamıştı.
Hatta o zamanlarda 35Hz leri duyabilmek için hoparlör önerisi bile istemişti.
Tabii ki westralar bulunabilir olmadığı için de önerememiştim. Ancak böyle bir fırsat eline geçerse en azından 1 çift westra bass temin edebilirse arkadaşımızı da gudurtabiliriz.
Zaten anlaşıldığı üzere kendisi de ÇİLDİR ÇİLDİR bu konuyu takip ediyor.
Sasen de iyi bir elektronikçi olup, kötek yemek pahasına bazı disiplinleri öğrenmiş birisidir. Eğer durumu uygun ise o da böyle bir kabin yapımına girebilir.

Özel NOT:
KıymETli @sasen1 den de gudurtular görüyorum.
Esasen Sasen ampli tesleri yaparken daha önce elindeki orijinal SONY hoparlörler ile kulaklığı kıyaslamış, SONY'lerden 35Hz leri bir türlü duyamamıştı.
Hatta o zamanlarda 35Hz leri duyabilmek için hoparlör önerisi bile istemişti.
Tabii ki westralar bulunabilir olmadığı için de önerememiştim. Ancak böyle bir fırsat eline geçerse en azından 1 çift westra bass temin edebilirse arkadaşımızı da gudurtabiliriz.
Zaten anlaşıldığı üzere kendisi de ÇİLDİR ÇİLDİR bu konuyu takip ediyor.
Sasen de iyi bir elektronikçi olup, kötek yemek pahasına bazı disiplinleri öğrenmiş birisidir. Eğer durumu uygun ise o da böyle bir kabin yapımına girebilir.
Yamyam hocam gudurmamak elde değil ,35Hz leri bir gün duyacağım:DÇalışmalarınızı çok yakından takipdeyim.Arkadaşımız da güzel hassas çalışıyor. Eminim güzel sonuçlar elde edecek.

Sayenizde elektronik konusunda çok güzel bilgiler öğrendik.Kötek de yesek güzel sonuçlar aldık.

Westra bass hoparlör araştırırken bizim ampli için 4 ohm olarak mı araştırmamız gerekiyor?Bir de kaç cm olması gerekiyor?

Son düzenleme: