Kademeli Su Isıtma Hk.

Darkgod

Üye
Merhaba,

Yaklaşık 50 litre kazanda kademeli olarak su ısıtmak istiyorum. Bir kere programlayıp tekrar uğraşmadan sırasıyla takip etsin istiyorum. On/ Off olarak değil de , enerjiyi azaltarak kontrol şeklinde düşünüyorum. Hatta bu sistemi Bluetooth ile veya bir yazılım ile mobil cihazlar ile hem uyarı , hem de ne aşamada olduğunu görebiliriz sanırım , bunu da ayrıca merak ediyorum. Hassasiyet max. 0.5 derece arasında ve kullanacağım max. Sıcaklık 90-100 derece. Elimizde sadece kazan olduğunu düşünerek cevap verirseniz detaylı şekilde çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Örneğin;
  1. 60 °C › 30 dk
  2. 70 °C › 40 dk
  3. 80 °C › 10 dk

Enda 4420 kodlu isi kontrol saatinin self tune ozelligini kullanarak ve pt100 isi sensoru takarak istenilen zamanlarda ve hasasiyette suyu isi tabilirsiniz cihaza ayrica bir plc baglayabilir eternet portu uzerinden internetten degerleri mobil olarak izleyip degistirebilirsiniz

Enda 4420 kodlu isi kontrol saatinin self tune ozelligini kullanarak ve pt100 isi sensoru takarak istenilen zamanlarda ve hasasiyette suyu isi tabilirsiniz cihaza ayrica bir plc baglayabilir eternet portu uzerinden internetten degerleri mobil olarak izleyip degistirebilirsiniz

Cevap için teşekkürler. Bazı benzer konularda SSR role de gerektiği yazıyor. Bana sadece pt100 prob ve 4420 mi lazım? Bu arada plc dediğiniz pid cihazı fiyatlarındaymis. Daha makul Android ile haberleşme çözümleri yok mu acaba?

Kontrol için öncelikle ısı yükünü bilmeniz lazım. 50 litre kazanda su boşta mı bekliyor? Yoksa bir yerden devir daim oluyor mu bunu hesap etmeniz lazım.

Saygılar....

Kontrol için öncelikle ısı yükünü bilmeniz lazım. 50 litre kazanda su boşta mı bekliyor? Yoksa bir yerden devir daim oluyor mu bunu hesap etmeniz lazım.

Saygılar....
Normal oda ısısında duran bir su. Gıda için kullanılacak , yani 3 damacana su yemek taşıma kazanına eklenecek. Yemek taşıma kazanına rezistans yaptıracağım. Ev elektriği ortalama kaç watt rezistans kaldırır onu da merak ediyorum.

Cevap için teşekkürler. Bazı benzer konularda SSR role de gerektiği yazıyor. Bana sadece pt100 prob ve 4420 mi lazım? Bu arada plc dediğiniz pid cihazı fiyatlarındaymis. Daha makul Android ile haberleşme çözümleri yok mu acaba?
Plc yi sisteme uzaktan erisim icin dahil ettim kullanmasanizda olur uzaktan erisim istemiyo iseniz 4420 ve pt 100 prob isinizi fazlasiyla gorur ayrica 4420 de pid kontrolde mevcut

Normal oda ısısında duran bir su. Gıda için kullanılacak , yani 3 damacana su yemek taşıma kazanına eklenecek. Yemek taşıma kazanına rezistans yaptıracağım. Ev elektriği ortalama kaç watt rezistans kaldırır onu da merak ediyorum.
Benmari için mi? PID olması ne fayda getirecek ki? Mevcut elektrikli rezistansı işinizi görmedi mi?

Saygılar...

,
Plc yi sisteme uzaktan erisim icin dahil ettim kullanmasanizda olur uzaktan erisim istemiyo iseniz 4420 ve pt 100 prob isinizi fazlasiyla gorur ayrica 4420 de pid kontrolde mevcut
Uzaktan erişim kısmı için kazanın bulunduğu ortamda olacağım zaten. Yani Bluetooth üzerinden de olabilir. Sadece 1. Aşama bitince uyarı alicam kazanın başına gidecem vs gibisinden. O nedenle daha ekonomik çözümler arıyorum.

Benmari için mi? PID olması ne fayda getirecek ki? Mevcut elektrikli rezistansı işinizi görmedi mi?

Saygılar...
Yok hocam kademeli olarak içinde birşeyler kaynayacak. Belirlediğimiz sıcaklık ve sürede kaynayacak. Çok fazla detay vermek istemiyorum ama şöyle diyelim. Oda ısısında bulunan su kazana dökülüp 70 derece sıcaklığa çıkacak ve alarm çalacak. Kazanın yanına gidip atıyorum içine makarna dokecegim ve o makarna 20 dk 72 derece sıcaklıkta kaynayacak. 20 dk sonunda uyarı gelecek ve ikinci 15 dk 75 derecede kaynayacak. Süreleri, içinde ne kaynayacagi ve dereceleri örnek olsun diye yazdım. Neden yemek taşıma kabı derseniz(benmari aklınıza geldiği için yazıyorum) normal çay otomatınida donusturebilirim fakat 50 lt için çok pahalı. O nedenle yemek taşıma kazanı. İhtiyacım olan derin ve silindirik bir tencere 50 lt ve buna altından rezistans ekletecegim ve bir adet musluk kaynak olacak. Pid kısmı işin biraz fantazi hali yani ilerisi için lazım olacak şimdiden iki masraf olmasın diye. Yoksa sıcak su 70 derecede 20 dk kaynayınca alarm çalsın ve kazanın yanına gidip tekrar programlayim ve 15 dk 80 derecede kaynasin olarak işimi görür. Aslinda bu manuel hali içinde bilgi verirseniz pis kısmını belki manuel elle hallederim yani iki hali ile neler lazım yazarsanız araştırayım ben zahmet olmazsa. Yanlız dalgalanma işime gelmez o nedenle on/off istemiyorum. Hassasiyet ise max 0.5 derece. Bu dediklerimi hobi için evde kullanacağım ticaret vs için değil. O nedenle en ekonomik şekilde içinden çıkmaya çalışıyorum.
Teşekkürler ilginiz için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
O zaman bi tane 4420 enda al oransal bant ayarini 1 yap pt 100 tak bide 2 kw kontaktor bide 1500 wat restans tak isini gorur toplam maliyet iscilik haric 200 tl isini gorur

O zaman bi tane 4420 enda al oransal bant ayarini 1 yap pt 100 tak bide 2 kw kontaktor bide 1500 wat restans tak isini gorur toplam maliyet iscilik haric 200 tl isini gorur
Hocam sadece 4420 200 TL görünüyor hesabınız yanlış mı acaba? Bu arada SSR role dediğimiz şey kontaktor mu oluyor ? Yoksa ona ihtiyaç yok mu? Son olarak 1500 watt rezistans 50 lt suyu sanırım çok geç kaynatır. Ev tesisatı ortalama ne kadar kaldırır ?
https://www.kartalotomasyon.com.tr/ET4420-230VAC-PID-Dijital-Termostat-48x48mm,PR-304.html

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri