Kademeli Su Isıtma Hk.

Yeriniz nerde ben istbuldayim burda 4420 enda cihazi 200 tl isi bilen kimse almaz en son 125 tl aldim 2 ay oldu eger pt 100 kullanmaz iseniz 85 tl baska bi modeli daha var kontaktor 30 tl sensor de 30 tl ayrica tesisatiniz ne durumda bilmedigimden restans kw standart bir monafaze tesisatin dayanabilecegi nominal akima gore soyledim daha yuksek kw gucu daha hizli isitma yapar ancak tesisata zarari olabilir hem 50 litre suyu yavas isitilsin istiyordunuz yanilmiyosam ssr role konusuna gelince kontaktor ac kapa yaparken mekanik olarak ses yapar ve zamanla asinir ve bozulur ssr role bi cesit elektronik kontaktordur ac kapa yaparken ses cikarmaz ve mekanikbir parcasi olmadigindan omru daha uzun kontaktore gore daha az yer kaplar ancak iyi sogutulmasi lazim yoksa arizalanir bazi modelleride aluminyum sogutma mevcut olmayanlara aliminyum sogutucu alip takmaniz ve panoya pano tipi fan koyup hava ile alimiyum sogutucusunu sogutmaniz gerekki dogru ve saglikli calissin iscilik acisindan kontaktore nazaran ve fan gereksimi de oldugundan onermem kontaktor daha iyi

Son düzenleme:
Yeriniz nerde ben istbuldayim burda 4420 enda cihazi 200 tl isi bilen kimse almaz en son 125 tl aldim 2 ay oldu eger pt 100 kullanmaz iseniz 85 tl baska bi modeli daha var kontaktor 30 tl sensor de 30 tl ayrica tesisatiniz ne durumda bilmedigimden restans kw standart bir monafaze tesisatin dayanabilecegi nominal akima gore soyledim daha yuksek kw gucu daha hizli isitma yapar ancak tesisata zarari olabilir hem 50 litre suyu yavas isitilsin istiyordunuz yanilmiyosam ssr role konusuna gelince kontaktor ac kapa yaparken mekanik olarak ses yapar ve zamanla asinir ve bozulur ssr role bi cesit elektronik kontaktordur ac kapa yaparken ses cikarmaz ve mekanikbir parcasi olmadigindan omru daha uzun kontaktore gore daha az yer kaplar ancak iyi sogutulmasi lazim yoksa arizalanir bazi modelleride aluminyum sogutma mevcut olmayanlara aliminyum sogutucu alip takmaniz ve panoya pano tipi fan koyup hava ile alimiyum sogutucusunu sogutmaniz gerekki dogru ve saglikli calissin iscilik acisindan kontaktore nazaran ve fan gereksimi de oldugundan onermem kontaktor daha iyi

Hocam zaten sorun orada işi bilmiyorum :) o yüzden netten bakınca 191 TL görünüyor. Siz nereden alıyorsunuz İstanbul'da ? Karaköy felan mı ?
Yavaş ısıtmak istemiyorum. İlk etapta 45-50 litre soğuk su 60-70 dereceye çıkacak ve sonrasında 90 dereceye kadar kademeli artacak. Yani evim ortalama 8-9 senelik tesisatın durumunu nasıl anlarım bilemiyorum. Ama ben ortalama 2500-3000 lik birşey düşünüyordum semaver rezistansı. http://www.rezistanssepeti.com.tr/R...tleri/Cay_Kazani_Semaver_Rezistansi_2500_Watt

191 tl fiyat liste fiyatidir pesin almada % 40 iskonto yapiyor firmalar benim aldgim yer 40 yapiyor bana surekli musterisi oldugum icin netteki fiyatlara aldanmayin arayip sorun iskonto nuz ne kadar pesin alimda deyin onlar soyler zaten cihazda oransal bant ayari var birde histeriz diye ayar var bant ayarini 4 yapip histeriz ayarinida 30 yaptiginizda istediniz gibi calisir daha profesyonel cozumler yuksek maliyetlidir wati yuksek resiztans koyarsaniz tesisata ne yapar bilemem gormedigim icin

,

Uzaktan erişim kısmı için kazanın bulunduğu ortamda olacağım zaten. Yani Bluetooth üzerinden de olabilir. Sadece 1. Aşama bitince uyarı alicam kazanın başına gidecem vs gibisinden. O nedenle daha ekonomik çözümler arıyorum.

Yok hocam kademeli olarak içinde birşeyler kaynayacak. Belirlediğimiz sıcaklık ve sürede kaynayacak. Çok fazla detay vermek istemiyorum ama şöyle diyelim. Oda ısısında bulunan su kazana dökülüp 70 derece sıcaklığa çıkacak ve alarm çalacak. Kazanın yanına gidip atıyorum içine makarna dokecegim ve o makarna 20 dk 72 derece sıcaklıkta kaynayacak. 20 dk sonunda uyarı gelecek ve ikinci 15 dk 75 derecede kaynayacak. Süreleri, içinde ne kaynayacagi ve dereceleri örnek olsun diye yazdım. Neden yemek taşıma kabı derseniz(benmari aklınıza geldiği için yazıyorum) normal çay otomatınida donusturebilirim fakat 50 lt için çok pahalı. O nedenle yemek taşıma kazanı. İhtiyacım olan derin ve silindirik bir tencere 50 lt ve buna altından rezistans ekletecegim ve bir adet musluk kaynak olacak. Pid kısmı işin biraz fantazi hali yani ilerisi için lazım olacak şimdiden iki masraf olmasın diye. Yoksa sıcak su 70 derecede 20 dk kaynayınca alarm çalsın ve kazanın yanına gidip tekrar programlayim ve 15 dk 80 derecede kaynasin olarak işimi görür. Aslinda bu manuel hali içinde bilgi verirseniz pis kısmını belki manuel elle hallederim yani iki hali ile neler lazım yazarsanız araştırayım ben zahmet olmazsa. Yanlız dalgalanma işime gelmez o nedenle on/off istemiyorum. Hassasiyet ise max 0.5 derece. Bu dediklerimi hobi için evde kullanacağım ticaret vs için değil. O nedenle en ekonomik şekilde içinden çıkmaya çalışıyorum.
Teşekkürler ilginiz için.

Burada temel sorun 60-70-80 C gibi sıcaklıklarda sabit tutmak değil, 60'dan 70'e 70'den 80'e geçişte ne kadar zaman harcanacak bu önemli. Buradaki zamanın kısa olması önemliyse kontrolcünün değil ısıtıcı rezistans gücünün önemi vardır. Zamanın önemi varsa bu sefer hem ısıtıcı rezistansın hemde kontrolcünün önemi vardır. Suyun soğuma durumunda da bu geçerlidir, suyu ısınıttınız 80 C diyelim, makarnayı boşalttınız üstten diyelim 5 kg, bu durumda suyun sıcaklığıda derhal düşecektir. Tekrar ısınması içinde süre geçecek. Bu tip durumlar için ısıtıcı gücünden kazandaki su hacmine kadar herşeyi dikkatle hesaplamanız lazım. Suyun sıcaklığını 0,0001 C hassasiyetle bile okusanız, önceki bahsettiğim sorunu aşmadığınız sürece bu size fayda sağlamaz.

Saygılar....

50 kilo suyun ısıtılması için her derecede 50 kilo kalori gerekir. Suyun başlangıçta 20 derecede olduğunu varsayarsak 70 derece için 50 derece farkla 2500 kilo kalori lazım. 1KW 238 Kilo kalori eder. Yani o suyu bir saatte 70 dereceye getirmek için 10.5 KW ısıtıcı lazım oda hiç ısı kaybı olmamasını halinde, zaten imkansız. 15KW en az gereken bu durumda. Tabi 1 saatte ısıtma için gereken rakam.

20 dakikada 70 dereceden 75 dereceye çıkış için 250 kilo kalori lazım. 1,05 Kwh buna gereken, 20 dakikada diyorsun, 3,15KWh eder, bu hesap 20 dakikada çıkması için.

15 dakikada 80 dereceye çıkarsın istiyorsun, 250 kilo kalori, 1,05KWh, 15 dakikada 4,2KWh eder, bu hesap 15 dakikada 5 derece artış için.

Şimdi soruyorum, bu proseste sıcaklığın sabit tutulması ne kadar önemli? Sıcaklık artış süresi ne kadar zamanda olmalı?

Git malzemeleri al demeden önce işlemin gerçekçiliğini konuşalım, boşa para harcamamış ol.

Merhaba @gochisar,
20 dereceden 70 dereceye 50 kg lık su için (ısıtıcı tam kapasite ile ve %100 verimle 1 saatte çalışırsa) 2,92 kW yeterlidir. Rezistans verimini %85 alırsanız ; 3,36 kW ve Kabın normal şartlarda yalıtıldığını kabul ederseniz %20'lık (ısıtıcı üzerinden) maksimum bir kayıp düşünürseniz 4kW'lık bir ısıtıcı yeterli olacaktır. Ancak sistemi PID ile kontrol edeceğinde 1 kW'lık bir ek, işletme maliyetini artırmayacağından 5 kW'lık bir ısıtıcı yeterli olacaktır. (Hassas hesaplama yapmadım. Kayıpları vs işin içine koyup hassas hesap yapabilmek için diğer özelliklerin ve ölçülerin belli olması lazım)
Diğer adımlar bu gücün altıında olacağından bu ısıtıcı gücü bir problem olmayacaktır.
İyi çalışmalar..

Evet haklısın, enerji dönüşümüm hatalı. Kalori için watt-saniye cinsinden dönüşüm çarpanı kullanmışım.

Düzeltme için teşekkürler. Minnetarım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri