Kablodan dolayı harcama

phase

Üye
Ana kesiciden 6 adet trafoya dağıtım yapılıyor.mesafeleri en düşüğü 50 m diyebiliriz.ana sayaç ölçüm kabininde yani tüm tesisisin harcamasını kaydediyor.Trafolardada lokal sayaçlar bulunmakta.Fakat ana sayaç ile diğer sayaçların toplamı arasında trafo kaybı haricinde büyük sayılabilcek kayıplar mevcut.Acaba ara kablolarda (orta gerilim) bir kayıp söz konusu olabilirmi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sanmıyorum 50 metre pekde uzun değil 500 mt çeken kişiler de sorun yok kompazyasyon panosu okmu

sayısal veriler olmadan doğru bir analiz yapılamayacağından;

1. Her bir trafonun güçleri
2-Her bir trafonun çıkışındaki sayaç ilk endeks ve son endeks değerleri(aynı anda okunması gerekir)
3-Ana sayacın ilk ve son endeks değerleri(trafo çıkışındaki sayaçları okuma anıyla aynı olacak)

verilmesi doğru olacaktır.

saygılar...

1600 kva trafo güçlerinin herbiri.Kwh olarak değil ama hesaplanan harcama ücreti olarak yaklaşık 180 000 lik faturada 12 000 tl kayıp.Trafo kaybı olarak bu yaklaşık 5000 tl çıkıyor .Geri kalanı 7000 ise muallakta.

Ana sayacınız muhtemelen primer ölçümdür..Trafolardaki lokal sayaçlarınız OG. demi AG demi ?

Sayaçlara giren akım ve gerilim değerlerini bir kontrol et. Fazın 1 inde bir sıkıntı olabilir.

kardeş boşta kayıp oranı ile mi hesap yaptın ortalama yüklenme durumuna göre mi ? boşta kayıp çok azdır yükte kayıp ona göre çok daha fazla çıkar. Her trafo aynı yüklenmemişse bunların kayıp oranlarını tek tek buldun mu? bunun dışında sayaçların kalitesinden kaynaklı olarak yüzde 1 2 fark olabileceğini düşünüyorum. bir de aklıma her trafonun havalandırması aynı mı ? birebir aynı marka değillerse mesela farklı soğutma şekillerine sahip iseler bile verim farkeder...

Çalışma durumlarına göre trafo kaybı hesabı yaptım.Analog sayaçlar ile dijitalin tutmaması da ayrı bir muamma

Localler ag de ana sayaç og

Tedaşla hesaplaşmaya ait ölçü sistemi OG de Lokal sayaçlar trafoların AG inde ise değerler arasında fark oluşur.
Lokal sayaçlar ile Toplam sayaç arasındaki fark % 3.5-4 oranından büyükse
-Lokal sayaçların bağlantı kontrolları
-çarpan kontrollarının yapılması ve doğruluğundan kesin emin olmak gerekir.
Toplam sayaç tedaşça kontrol edilmiş olması nedeniyle muhtemelen doğru ölçü yapmaktadır.
Başıma gelen buna benzer 4-5 deneyimde hatanın genelde tali sayaçlarda (Lokal) olduğunu tesbit ettim.
Sayaçların Analog veya dijital olmasıda farkı artırabilir.
Kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri