Kablo Isınması

muhkem61

Üye
Merhaba,

2 adet pompa için harici pano yaptık ikisi toplamda 380 A çekiyor. Ana panoya koyduğumuz ana şalter ile harici pano arasına her faza 1x240 kablo çektik 17 m mesafede. Bu kabloların sıcaklığı 40 ile 50 derece arasında değişiyor. Ana panoda bara ile şalter arasına 50 cm kadar mesafeye de 1x185 kablo bağladık dar alan ve kısa mesafe olduğu için 240 lık olmadı oraya. onun sıcaklığı 55 dereceyi geçiyor. Bu kablolar yetersiz mi geliyor da bu kadar ısınıyor ya da bu normal mi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,

2 adet pompa için harici pano yaptık ikisi toplamda 380 A çekiyor. Ana panoya koyduğumuz ana şalter ile harici pano arasına her faza 1x240 kablo çektik 17 m mesafede. Bu kabloların sıcaklığı 40 ile 50 derece arasında değişiyor. Ana panoda bara ile şalter arasına 50 cm kadar mesafeye de 1x185 kablo bağladık dar alan ve kısa mesafe olduğu için 240 lık olmadı oraya. onun sıcaklığı 55 dereceyi geçiyor. Bu kablolar yetersiz mi geliyor da bu kadar ısınıyor ya da bu normal mi
Bu yazdıklarınızı iptidai olarak da olsa bir çizim ile anlatsanız daha iyi olur . Siz sistemi bildiğiniz için size kolay geliyor ama sistemi tanımayan birisinin kafası duman oluyor . O oraya bu buraya şu şuraya vs . Ayrıca sıcaklık ölçebildiğinize göre herhalde termal kameranız da var . İlk önce bağlantı pabuçlarındaki ısınmaya odaklansanız iyi olur .

Son düzenleme:
Sıcaklıklar ,NYY için 70°C,N2XH için
90 °C tır.Kablo ısınmyorsa,büyük se-
çilmiş demektir.
Ben o kadar ısınan kabloyu görsem euzu besmele çekerim herhalde baba . Normal kesitinde seçilmiş bir kablonun ben bu arkadaşın bahsettiği sıcaklıklarda çalıştığına hiç şahit olmadım . Tabi senin tecrüben bizden daha fazla baba .

Sıcaklıklar normal sınırlar içinde hatta 17 metre için olan az bile ısınmış çünkü 240 lık olduğundan.. bizim vucut sıcaklığımız bile 37 derece..185 lik sanırım akıma göre sınır değerde ama kısa mesafede oda normal sayılır..pano içi havalandırma durumu nedir?

Ben,ana besleme ve sürekli devrede
kalan kablolar için,akım taşımaya ilaveten,kablolardaki ısı nedeniyle kaybolan güç kayıpları yönündende
tahkiki ( yani,kabloların,akım taşıma
kapasitesi altında çalışmasını / az
ısınmasında yarar olduğunu ) hep
savunuyorum.Kullanırken sarfedilen
enerjinin,alınırken harcanacak parayı ! , belli bir sürede geri ödiyeceği gö-
rüşündeyim.

Ben,ana besleme ve sürekli devrede
kalan kablolar için,akım taşımaya ilaveten,kablolardaki ısı nedeniyle kaybolan güç kayıpları yönündende
tahkiki ( yani,kabloların,akım taşıma
kapasitesi altında çalışmasını / az
ısınmasında yarar olduğunu ) hep
savunuyorum.Kullanırken sarfedilen
enerjinin,alınırken harcanacak parayı ! , belli bir sürede geri ödiyeceği gö-
rüşündeyim.
50 senelik mühendislikten süzülüp gelmiş mükemmel bir bilgi . Teşekkürler sami baba .

50 - 60 MW lık tesislerde çalışınca
bu gerçek daha iyi anlaşılıyor.Fran-
sızlar,ana besleme hatları için 1 Amp / mm² kuralına göre kablo se-
çiyorlar.

Ekli dosyalar

• Play Stor Kablolardaki güç kayıpları.jpg
    Play Stor Kablolardaki güç kayıpları.jpg
    94.7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Merhaba,

Durgun elektrik bazı durumlarda fazla ısınma yapar,bir akıllı telefonda bile durgun elektrik el yakıyor,toprak önemli ve gevşeme var mı kontrol gerekiyor!!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri