Kablo renkleri hakkında ?

Mrt-11

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde tahminen 10 yıldır kullanılmayan priz kablosu var ve ben bunu 3'lü priz yapiminda kullanmak istiyorum.Bir sorun var kablo renkleri bilindigi gibi(sariyesil-mavi-kahverengi) degil mavi kahverengi ve siyah renkte bu halde faz notr topraklama ayrimini nasil yapabilirim cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mavi nötr sıyah faz kahverengi topraklama veya mavi topraklama sıyah faz kahverengi nötr yapabilirsin.

Dikkat etmem gereken şey topraklama kablosunu fişte ve 3'lü prizde aynı renk olarak montajlamam faz ve nötr yönü farketmiyor zaten doğrumu düşünuyorum.

Fişte ve grup priz girişinde Toprak olarak seçtiğiniz kablo damarı üzerine "sarı yeşil izolebant" ile bir iki tur atarsanız iyi olur.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba elimde tahminen 10 yıldır kullanılmayan priz kablosu var ve ben bunu 3'lü priz yapiminda kullanmak istiyorum.Bir sorun var kablo renkleri bilindigi gibi(sariyesil-mavi-kahverengi) degil mavi kahverengi ve siyah renkte bu halde faz notr topraklama ayrimini nasil yapabilirim cevaplariniz icin tesekkur ederim.

AC beslemede kullanılan renkler:
Topraklama iletkeni (PE):
Eski standarda göre yeşil – sarı
Yeni standarda göre yeşil – sarı
Nötr iletkeni (N):
Eski standarda göre mavi
Yeni standarda göre mavi
Tek fazlı faz iletkeni (L):
Eski standarda göre kahverengi veya siyah
Yeni standarda göre kahverengi

Yeni standarda göre
Topraklama : yeşil sarı yok ? yerine : ?
Nötr : mavi
Faz : kahverengi

Elinizdeki kablo
mavi kahverengi siyah

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/prizden-gelen-3-kablo-ne-işe-yarıyor.12567/

http://tristorders.blogspot.com/2011/12/uzatma-kablosu-yapm.html

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri