Kablo kesiti seçimi

Merhabalar yaptığım bir güç kaynağı için bilgi almak istiyorum da. Forumda da araştırdım genelde ev şebekesiyle ilgili bilgiler verilmiş biraz kafam karıştı doğrusu.
1) DC için 0,75-1-1,5 gibi kesitte kablolarla kaç amper çekilebilir(1,2-24 volt aralığında)
2) SMPS beslemek için 1.7 Amper çektiği yazıyor üzerinde çalıştırmak için tavsiye ettiğiniz kesit ne olur? Ben çalıştırıyorum yine ama en yeterli ve doğru olanı öğrenmek için soruyorum. (AC de kesitler değişiyor mu DC göre onu öğrenmek istemiştim yani)
3) Son olarak da yaptığım birçok devredeki ara bağlantıları elimde eski metrelerce cat5 (sanırım zil teli ile aynı kesitteler) kablo var onun içinden soyarak ikili veya üçlü kullanıyorum. Onun kesti kaç mm^2 dir ve kaç amper geçirebilirim yine?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
DC de Sürekli tek yönlü gerilim verdiğinden ısınma daha çok olur.Daha kalın kablolar tercih edilir.

Çok fazla faktör var.Kullanılan malzemenin saflığına bağlı.Ortam sıcaklığına bağlı.Mesafeye bağlı.Ortalam diyorsan 1.5 kablodan 13-15 amper 0,75 ten 8-10 amper civarı.

Zaten kullandığım modul internetteki testlerde 8 A fazla veremiyor o zaman kablolamayı tek kanal 1.5 luk ile yapmayı düşünüyorum. Çok kanal mı olmalı. Bir de modüle 24volt 6,5A smps girişi için uygun fiyatlı bir soket tavsiyeniz olur mu? Normal dc jacklar internette 1A diyor hep. Yardımlarınızı bekliyorum kafam çok karışmıştı kesit konusunda çok teşekkür ederim.

Selamlar..
Kablo kesiti mesafeye göre değişir..çok uzak mesafe olmadığı sürece 8 A güç için 1mm kablo koysanız yeterli olur..
Dc de daha kalın kablo kullanılır şeklinde bir algı var ama makinelerde 12-24 volt güç kabloları 0.75 veya 1 mm genelde..0.75 mm kablo mesafe çok fazla değilse 7-8 A rahat taşıyabilir.
Cat5 kabloları tek teli 0.25 mm sanırım..2teli birleştirip kullanıyorsanız 3-4 A taşıyabilir

Selamlar..
Kablo kesiti mesafeye göre değişir..çok uzak mesafe olmadığı sürece 8 A güç için 1mm kablo koysanız yeterli olur..
Dc de daha kalın kablo kullanılır şeklinde bir algı var ama makinelerde 12-24 volt güç kabloları 0.75 veya 1 mm genelde..0.75 mm kablo mesafe çok fazla değilse 7-8 A rahat taşıyabilir.
Cat5 kabloları tek teli 0.25 mm sanırım..2teli birleştirip kullanıyorsanız 3-4 A taşıyabilir
Tam aradığım cevaplardı gerçekten çok teşekkür ederim sağ olun. Güç kaynağı kutusu için iç bağlantıları tek damarlı 1,5 mm2 kullanacağım bir fark yaratmaz sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri