Asenkron Motorların Besleme Hattı Kesit Hesabı

dumanonur

Üye
Arkadaşlar... çalıştığım projede klima santrallerimiz var. Bilindiği üzere asenkron motor. Güçlerine göre kablo kesitini kontrol etmek istiyorum. Ama akım taşıma kapasitesine göre projede farklı kesitler var. Bunların kablo kesitini belirlerken kalkış akımını güçten hesaplanan akımın kaç katı olarak almamız lazım? Bide kimisine yıldız ücgen kimisine frekans convertor kullanmış. Nasıl karar veririz? Teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekteki programdan yararlanabilirsiniz.Normal gerilim düşümü % 3,start gerilim düşümü % 15 ten fazla olmamalıdır.Motor güç girişi kW olacaktır.

Ekli dosyalar

• Desteknik.xls
    52.5 KB · Görüntüleme: 69
  • Direkt start gerdüş miktarı.jpg
    Direkt start gerdüş miktarı.jpg
    306.4 KB · Görüntüleme: 80
Arkadaşlar... çalıştığım projede klima santrallerimiz var. Bilindiği üzere asenkron motor. Güçlerine göre kablo kesitini kontrol etmek istiyorum. Ama akım taşıma kapasitesine göre projede farklı kesitler var. Bunların kablo kesitini belirlerken kalkış akımını güçten hesaplanan akımın kaç katı olarak almamız lazım? Bide kimisine yıldız ücgen kimisine frekans convertor kullanmış. Nasıl karar veririz? Teşekkürler...

Kesit kontrolünde 2 farklı durumu mutlaka uygulamak gerekir sadece gerilim düşümü yönünden bakarsanız mesafe kısa olduğunda gerilim düşümü kurtardığı halde akım kontrolü yaptığımızda kesitin kurtarmadığını görürüz.Yada tersi durum da akım yönünden kurtardığı halde gerilim düşümü yönünden kurtarmadığını görürüz.Kesiti belirlerken motorların tam yükte ki akımlarını hesap ederek yapmak mantıklı olur.Demeraj akımlarına göre kesit belirlenmez.

Yıldız üçgene gelince etiketinde 380/660 volt yada 400/690 volt yazıyorsa bu motorlara yıldız üçgen yol verebilirsin.Frekans convertörüyle her motora yol verebilirsin fakat yıldız üçgen olmayan motora yıldız üçgen yol veremezsin

Bi örnek vererek durumu açıklayayım. Projede 38,3 kW klimaya 5x35 mm2 kablo istemiş projeci arkadaş. Akım taşıma kapasitesine göre bakınca akım hesabından yaklaşık 73A akım çektiğine göre 4x16 n2xh kablo yeterli görünüyor. Mesafede yaklaşık 35 mt. Ben bu durumu anlayamadım. Ve bu sadece bir örnek. Her motorda bu söylediğim geçerli.

Bi örnek vererek durumu açıklayayım. Projede 38,3 kW klimaya 5x35 mm2 kablo istemiş projeci arkadaş. Akım taşıma kapasitesine göre bakınca akım hesabından yaklaşık 73A akım çektiğine göre 4x16 n2xh kablo yeterli görünüyor. Mesafede yaklaşık 35 mt. Ben bu durumu anlayamadım. Ve bu sadece bir örnek. Her motorda bu söylediğim geçerli.
gerilim düşümü hesabını da yapmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri