Kablo Kesiti Hakkında

Axi_RuZGaR

Üye
Arkadaşlar öncelikli olarak konuyu açma nedenim elektrikle ilgili az bilgim olması ve her sorduğum ustanın konuyla ilgili farklı yaklaşımlarda bulunması sonucu kafamda bir fikir gelişmekle beraber doğruluğundan da emin olamayışım.
Arsamın içinde ev yaptığım nokta yola 65m mesafede, elektrik direği ile arsam arasında ortalama 20mlik bir mesafe bulunuyor. Kablonun yer altında olmasını istiyorum ve bu kabloları 32mm kangal su borularıyla korumayı düşünüyorum. Çalıştırmayı düşündüğün aletlerin toplam enerji tüketimi maksimum 12-15Kw arası olacaktır.

Yaptıracağımız işi kabaca özetlemek gerekirse;
1- Elektrik direğinden sayaca kablo çekilmesi
2- Sayaçtan eve kablo çekilmesi
3- Evin iç tesisatı

1- Sayaca kadar çekilecek kablonun kalınlık ve durumuna elektrik idaresinin karar verdiği söylendi. Burada sormak istediğim 2x6 yeterli dendiği halde ben 2x10 veya 4x10 kablo kullanabilirmiyim yani elektrik idaresi asgari kesitimi söyler.
2-Sayaç ile ev arası 65m olup hattın evin arkasına dolaşmasıyla kabaca 80m'yi bulabilir. Sayaç sonrası olduğu için bu mesafede kullanılacak kabloya elektrik idaresi müdahale edebilir mi? Bu mesafe uzun olduğu için 2 adet rögar kullanmayı düşünüyorum yeterli olur mu. Bu hattın aynı kalınlıkta yekpare bir kabloyla mı döşenmesi gerekir? Kablo markası olarak HES veya ÖZNUR uygunmudur?
3-Ev içi tesisatta standart tüketim olup prizler için 2,5 lambalar için 1,5 kesit yeterli mi? Kablo markası olarak HES veya ÖZNUR uygunmudur?

Kafamda oluşan düşüncede sayaç sonrasında 25-25-30 olarak ayırıp 25. ve 50. metrelere rögar koymayı düşünüyorum.
İlk 25mlik kısımdaki rögarı arsa içinde farklı ihtiyaçlarım olması halinde kullanabileceğim dağıtım alanı olarak da düşünmekteyim. ilk 25metrede 2x16, ikinci 25m 2x10, son kısım 30m 2x6 kablo uygun olur mu?

Örneğin Elektrik idaresinin sayaca kadar olan kısımda 2x10 kablo kullandırması halinde sayaç sonrası 2x16 kablo kullanmak anlamsız olur mu? Yani sayaç öncesi ve sonrasının uyumlu olması gerekir mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar.
Öncelikle kablo markaları konusunda HES ve Öznur kablo iyidir,
HES kablo bir tık önde diyebiliriz.
En önemlisi sayaca kadar 2x10 kullanılsa,
Sayaçtan sonra 2x16 kullanmak sadece komik olur.
Direkten sayaca kadar olan kabloyu tedarikçi belirler,
2x10 yerine daha fazla kesitte kablo kullanmak isterseniz ücret talebi doğar sanırım.
Tek anlayamadığım durum sayaç sonrası eve kadar 80 metre demişsiniz,
Sayacı nizamiye kapısı gibi biryere mi koymak zorundasınız.

Merhabalar.
Öncelikle kablo markaları konusunda HES ve Öznur kablo iyidir,
HES kablo bir tık önde diyebiliriz.
En önemlisi sayaca kadar 2x10 kullanılsa,
Sayaçtan sonra 2x16 kullanmak sadece komik olur.
Direkten sayaca kadar olan kabloyu tedarikçi belirler,
2x10 yerine daha fazla kesitte kablo kullanmak isterseniz ücret talebi doğar sanırım.
Tek anlayamadığım durum sayaç sonrası eve kadar 80 metre demişsiniz,
Sayacı nizamiye kapısı gibi biryere mi koymak zorundasınız.
Evet sayaç arsanın önünde bulunan duvar alanında olacak. Zaten yeni uygulamada böyle sanırım. Diğer konularla ilgili bilgi verebilirmisiniz

Direkten sayaca, sayaçtan bina içindeki tali panoya kadar bütün kesitler 10 mm olsa da olur sorun yok.
Bina içinde prizler için 2.5 mm,
Lambalar için 1.5 mm kesit en az olması gereken zaten.
25 metrede bir rögar koyacaksınız eğer,
Özellikle bina içi tesisat özenli yapılmalı.
Birde şu varki atıyorum 1.rögardan sigorta atarsa oraya kadar gitmek lazım :)

Direkten sayaca, sayaçtan bina içindeki tali panoya kadar bütün kesitler 10 mm olsa da olur sorun yok.
Bina içinde prizler için 2.5 mm,
Lambalar için 1.5 mm kesit en az olması gereken zaten.
25 metrede bir rögar koyacaksınız eğer,
Özellikle bina içi tesisat özenli yapılmalı.
Birde şu varki atıyorum 1.rögardan sigorta atarsa oraya kadar gitmek lazım :)
Hocam rögar kısımlarına sigorta koymayı düşünmedim daha çok kolay müdahale için olacaklar eğer sıkıntı olursa bina içindeki kaçak ve sigorta atar büyük sıkıntıda sayaç sigortası atar diye düşündüm. Eğer ilerde hat alırsam o zaman rogari kontrol panosuna dondurebilirim

gücünüz 12-145 kw, gibi olduguna göre, 4x6 veya 4x10 mm, idare karar verecektir.

gücünüz 12-145 kw, gibi olduguna göre, 4x6 veya 4x10 mm, idare karar verecektir.
Hocam ayrımda burda başlıyor bazı arkadaşlar 2 kanal kablo yeter diyor topraklama bina tarafından alırız diyorlar işin doğrusunu bulmak zor 4 kanal kullanmaktaki amaç nedir

Yükünüzün 12-15 kW civarı olduğundan bahsetmişsiniz. Kullanacağınız yerde 3 fazlı cihazlar (3 fazlı motor, 3 fazlı dalgıç pompa vs.) çalıştıracaksanız aboneliğinizin 3 fazlı olması gerekmektedir. Eğer 3 fazlı abonelik olursa 3 faz ve 1 nötr için 4x kablo kullanılması gerekmektedir. Bu kadar yüksek güç çekecekseniz ve ileriyi düşünerek 3 fazlı abonelik almakta ve altyapıyı ona göre yapmakta yarar var.

Hocam ayrımda burda başlıyor bazı arkadaşlar 2 kanal kablo yeter diyor topraklama bina tarafından alırız diyorlar işin doğrusunu bulmak zor 4 kanal kullanmaktaki amaç nedir
O, bazı arkadaslar, hangi semtde kasaplık yapıyorsa, aman diyeyim yolunu değiştir. 15 kw, yukun, tek fazla beslendiğini nerde görmüşler ??

O, bazı arkadaslar, hangi semtde kasaplık yapıyorsa, aman diyeyim yolunu değiştir. 15 kw, yukun, tek fazla beslendiğini nerde görmüşler ??
elinize sağlık hocam.
-------
İç Tesisat Yönetmeliği:
Madde 22 – (Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) İZİN VERİLEN EN BÜYÜK YÜK DEĞERİ
Üç fazlı tesislerde nötr iletkeni bulunanımda faz-nötr arasına nötr iletkeni bulunmayanlarda iki faz arasına
bağlanacak yükün değeri (bağlantı gücü) en çok 5 KW olabilir. KW' in üzerindeki beslemeler üç farlı sistemle yapılır.
( Değişik ek: RG 25/10/1996- 22798)Bu hükmün uygulanmasında bazı yörelerde teknik zorunluluklardan dolayı
değişiklik yapılması, gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla, kuruluş Yönetim Kurulu veya Karar organının yetkisindedir.
---
yönetmeliğe göre 5 kW üzeri abonelikler trifaze olmalı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri