Kablo çekilirken pay bırakılmalı mı?

elek

Profesyonel Üye
AG kablosu veya OG kablosu çekilirken 1-2 metre pay bırakılmalı mı?
Örnek 1;
Direk üzerinde ayırıcıdan inerek 30-40 mt sonra trafo köşküne giren OG kablosu?
Şunu düşünüyorum;
Kablo başlığı yaparken yanlış yerden kesilebileceğini düşünerek pay bırakma...
Birde kabloyu düşünüyorum,ağır bir kablo,nerede pay bırakılır ki:D
Bırakılmaz herhalde..
Örnek 2;
Ana panodan 250 mt mesafede beslenen tali pano?
Eskiden bir şantiyede yüzlerce metre 95 lik ,70 lik kablo çekmiştim.
Fakat pay verdiğimi hatırlamıyorum.Yanlış mı yaptım acaba.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
OG kablosu çekerken biraz pay bırakmak mantıklı.Kablo başlığının düzgün yapılmaması sonucu patlama ihtimali var.Pay bırakmak kabloya ek yapmaktan daha mantıklı.

bencede bir miktar pay bırakılmalı.Kablonun payınıda trafo köşkünde bırakılmalı.

kabloda pay muhakkak bırakılmalı olakı çekım hatası baslık patlamsı yer degişikligi gibi etkenler dusunulmelı ek mumkun oldugu kadar az olmalı

XLPE kablo için biraz fazlalık bırakılması (direkte, traversin üstünden sarkıtılıp tele ondan sonra bağlanması, beton köşkün altında hücreye girişte kablonun genişten alınarak hiç olmazsa yarım tur fazlalık bırakılması ), daha sonra oluşabilecek kablo başlığı hasarının en aza indirilmesini sağlar.

pay bırakılması her zaman mantıklıdır.
og monoblok köşkünde xlpe kablosu 2 metre fazladan uzun olması istenir. benzer şekilde branşman hatların direk taraflarında halka haline getirilmiş olduğunu görürsünüz. arıza olması durumunda kablo uçları kömürleşir iletkenliğini yitirir.

Cevaplar için teşekkür.
Bununla ilgili resimler varmı arkadaşlar.

Cevaplar için teşekkür.
Bununla ilgili resimler varmı arkadaşlar.

Biraz şekilsiz bırakılmış ama genede iş görür. Direke 4 adet xlpe kablo görülmekte. Birisi yedek (En sağdaki).

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

OG kablosunda yedek?
Amacı nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,291
Son üye
elifaras

Yeni konular

Geri