kaçak akım ve sayaç bağlantı

mcrazy83

Üye
iyi akşamlar.
kuvvetli şimşek çaktığında kaçak akım neden atar..aynı panoda sayaç bağlantı yerlerinde kabloların izolesi uçtan biraz erimeye başlamış neden dir
teşekkürler şimdiden..tesisat 20 yıllık falan

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayac klemensınde baglantılar gevşek, ekı tesıatlara kablı kesıtı 2.5 mm. olabılıyordu, tesısat yükü artmısdır, gevseklıkden dolayı yanmalar olur.
KAR atması ıse, bına yanlarında yakında paratöner yoksa atabşlşr, başıma geldı. Luks bır sıteye teknık eleman olarak başladım, ils sorum" paratöner nerde" olmusdu. 500 metre ılerde bır AVM vardı, o var koruru ıdye yaptırmadık dedıler.
Ama, dediğiniz gib, her yagmur yagdıgınd, şimşek çaktıgında, daırelerde KAR acıyordu. Ben ayrıldaıkdan sonra bır gun bakdımparatöner tesısatı yapılıyor.
.

sayaç klemens bağlantıları sıkı yokladım..kablo kesiti 4 lük
acaba diek sayaç arası yada sayaçtan 3.kat sigorta kutusu arası kabloyu değiştirsek sorun çözülürmü.
6 lık yapsak

her yağmurda atmıyor KAR..3-4 gün önce oldu ilk defa.kuvvetli şimşekte oldu 3-5 kez..
bi arkadaş KAR özelliğini kaybetmiştir,kuvvetli şimşekteki titreşimden dolayı KAR atıyordur dedi.KAR ı değiştirmen lazım dedi.
ilgisi olabilirmi acaba

daha öncede olmuştu sayaç bağlantı klemensinde bu durum
lambalar bu ara çok pırpırlanıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şarjlı havalarda(Yıldırım, şimşek...) K.A.R'nin açmasını tamamen engellemek pek mümkün değildir. Önlem olarak kaliteli ürünler kullanmak, yatay ve dikey seçicilik kurallarına dikkat etmek daha iyi sonuç almanızı sağlar bu konuda.
Ancak nihai çözüm "Tekrar Kapatmalı" tip K.A.R kullanmaktır.

çok sağolun ustalar anladım
peki sayaç bağlantı klemensindeki kablo erimesi
kabloyumu yenileyecez

KAR da en iyi marka hangisi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bağışık tipi olanlar iyidir.

Benim de hafta donu güvenlik kameralarına düştü YILDIRIM tesisatta bişey yok ama kameralar ve tv gitti pano yenileyecem bende

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri