Kaçak akım rölesi seçimi

mtilki

Üye
s.a değerli üstadlar hata akım koruma anahtarı seçerken siemens markaya a tipi ac tipi f gibi değerler gördüm ,
internette araştırdım pekte bir şey anlamadım , daha doğrusu anladım ama listelerde göremiyorum
bulunduğum işletmede
220v ve 380v beslemeli sürücüler mevcut
soft starterlar var
normal 3 fazlı kumanda devreleride mevcut
led aydınlatmalar vs

listelerde a ve ac tipi var anladığım kadarıyla ikisi arasında seçim yapacak olsam a tipi bana daha uygun

fakat sanayide f ve b tipi gibi anladım ben fakat listelerde bulamıyorum

ilk olarak doğru anlamışmıyım

bana en uygun olanı hangi tip ürün ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar,

Ben de yeni evimdeki flaş marka kaçak akım rölesini değiştirmeyi düşünüyorum, tavsiye ettiğiniz markaları yazabilir misiniz? siemens ile şınaydır aynı kalitede midir?

Teşekkürler, saygılar

Ben siemens, abb ve legrand tercih ediyorum. Bahsettiğiniz markayı kullanmadığım için bir kıyas yapamam fakat kötü bir ürün olduğunu sanmıyorum. Viko kullananlarda memnun. Tercihinizi hangi markadan yana kullanırsanız kullanın ama en kötü A tipi cihaz alın derim.

Minimum A Tipi
Nomial kısa devre akımı 10 kA = 10000 Amper
  • Toprak Kaçak Akım Röleleri
Kaçak akım açma değerleri ve süreleri ayarlanabildiğinden genellikle sanayide ve büyük yüklerde tercih edilen kaçak akım röleleridir.

Kaçak akım röleleri sinüzoidal dalga formlarına göre de ayrılırlar;

• AC tipi röleler, sadece alternatif akımda kullanılırlar ve çok hassastırlar.
  • A tipi röleler, alternatif akım ve doğru akımda kullanılabilen rölelerdir.
  • B tipi röleler, yüksek frekanslı kaçak akımların alternatif ve doğru akım çeşitlerinde algılanmasında kullanılan rölelerdir.
  • F tipi röleler, çalışma frekansı 10-1000Hz aralığında olduğundan, 50/60Hz frekans değişimlerinde gereksiz açma yapmazlar. Kaynak makinelerinde bile kullanım şansına sahiptirler.
  • K tipi röleler, harmoniklere karşı alçak getiren filtre özelliği ile özellikle invertörlü sistemlerde kaçak akım gereksiz açma sorununu çözen rölelerdir.

listelerde a ve ac tipi var anladığım kadarıyla ikisi arasında seçim yapacak olsam a tipi bana daha uygun

fakat sanayide f ve b tipi gibi anladım ben fakat listelerde bulamıyorum
Size B tipi veya F tipi lazım ama B tipi sanayii makineleri için daha uygun anladığım kadarıyla
Ben de yeni evimdeki flaş marka kaçak akım rölesini değiştirmeyi düşünüyorum
Viko,makel yerli ürünler Legrand,siemenes,schneider Türkiye de üretim yapan yabancı markalar her hangi birini takabilirsiniz en kısa zaman da bu marka ve benzerlerinden kurtulun geçen gün de bir akrabamın yeni taşındığı evde ER-DEM diye bir marka vardı çamaşırmakinesi bulaşık makinesi fişe takamıyordu

Teşekkürler..
Mevcut kirada oturduğum evde de federal marka var ev 2015 yapımı, arada bir test tuşuna basıyordum şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı, ancak artık test tuşuna tepki vermiyor nasıl olduysa şartel sıkışmış.. federal markaya da güvenemeyiniz.

Saygılar..

Teşekkürler..
Mevcut kirada oturduğum evde de federal marka var ev 2015 yapımı, arada bir test tuşuna basıyordum şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı, ancak artık test tuşuna tepki vermiyor nasıl olduysa şartel sıkışmış.. federal markaya da güvenemeyiniz.

Saygılar..

Yenilemeniz firma seçimi ve kalitesi ?

ancak artık test tuşuna tepki vermiyor nasıl olduysa şartel sıkışmış

Tesisatınız durumu ? ( alt yazı ve video durumu olabilir )
Siğorta ve kakr ilişkisi ......

Kaçak akım koruma anahtarı seçimi için 5. Adım ise Nominal akım değeri (In) uygun Kaçak Akım Rölesi Seçimidir.

Kaçak akım koruma röleleri
herhangi bir termik veya manyetik koruma yapmazlar.
Ancak nominal olarak üzerinden akacak olan akıma göre seçilmelidir.
Kendinden önceki devre kesicinin izin verdiği nominal akımı taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir.

Bir başka ifade ile kendinden önceki devre kesici ile en az aynı nominal akım değerine sahip olmalıdır.
Hatta kaçak akım koruma anahtarının nominal akım değeri sigortanın üstünde tercih edilebilir şöyle ki 32A bir sigortanın olduğu hatta 40A kaçak akım koruma anahtarı koymanın hiçbir zararı yoktur.
32A bir sigortanın olduğu hatta 25A kaçak akım koruma anahtarı konmaz..

Son düzenleme:
Teşekkürler..

Saygılar..
Eğer kaçak akımınızdan olması gereken akımdan daha fazla akım geçtiyse kontakları yanmış olabilir
ancak artık test tuşuna tepki vermiyor nasıl olduysa şartel sıkışmış

Tesisatınız durumu ? ( alt yazı ve video durumu olabilir )
Siğorta ve kakr ilişkisi ......

Kaçak akım koruma anahtarı seçimi için 5. Adım ise Nominal akım değeri (In) uygun Kaçak Akım Rölesi Seçimidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri