Kaçak Akım Röleleri

kaçak akım rölesi fark rölesidir. yani fazdan çıkan akım tam olarak kardeşi nötürden geri dönmüyorsa kaçak akım rölesi devreyi açarak koruma yapar.
örneğin toprakla bvağlantımızı kestik ayağımız toprağa iletim sağlamıyor. ve kullandığımız k.a.r de 40 A 30 mA değerinde olsun . üzerimizden geçen akım bu durumda 30 A olursa biz çarpılırız hatta rahmetli dedemizin yanına da gideriz bu arada.. ama kaçak akım rölesi devreyi açmaz.yani fazdan 30 A çıktı toprağa kaçak olmadığı için hepsi vücudumuzdan geçti ve nötürden geri döndü.
anşalıldı mı ? biraz karışık anlattım ama çalışma mantığı bu yani
bu durumda topu dikeriz diyosunuz yani.kaçak akım rolesi bi işe yaramamış olur.doğrumu anladım?

Yok öyle birşey Sn elektrikci ! yok öyle bir şey Sn helojen ! ilk paragraftaki açıklamalarınız güzel ondan sonra yanlış bilgiler vermeye başladınız Sn elektrikci.
Diyorsunuzki toprakla bağlantımızı kestik ayağımız toprağa iletim sağlamıyor ee güzel. Gelelim yanlış olan kısıma bu durumda üzerinden akım geçmesi için devreye seri girmen lazım arkadaşım aksi taktirde üzerinden akım geçmesi mümkün değildir. Cihazın şasesindeki kaçağa maruz kalıp toprakla temasın olmamasıyla havai hatta konan kuşun hiç bir farkı olmaz. He yok ben fazı kaçak noktasından yakalar diğer elimlede nötr'ü bulur tutarım diyorsan ki bu olay tam bir mucizedir epey bir uğraşmak gerekir :) o zaman tabiiki çarpılırsın :)

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama yoksa kaçak akım rölesi kaçak olduğunda açmaz kaçak gövdede bekler ve bir iletken ( bu bizde olabiliriz yada toprağa akım taşayacak başka bir iletken) gövdeye temas ettiğinde kaçak akım rölesi devreye girip kaçağı algılar ve açar.

bu kaçak akımı rolesinin kaç ameper lik seçileceğini neye göre seçiyoruz örneğin 3x16 lik bi sigortam var bunun ucuna kaçak akım rolesi koyucam bu röleylede 1x10A LİK 3 adet sigortayı beslicem budurumda K.A.R ın değeri ne olucak

şantiye panolarında kullanılan kaçak akım röleleri şantiye şartlarından dolayı sık sık atmaktad ve çalışmayı etkilemektedir.bunu sağlıklı olarak (kaçak akım rölesini iptal etmeden) nasıl önleyebiliriz?

şantiye panolarında kullanılan kaçak akım röleleri şantiye şartlarından dolayı sık sık atmaktad ve çalışmayı etkilemektedir.bunu sağlıklı olarak (kaçak akım rölesini iptal etmeden) nasıl önleyebiliriz?

Ana panoya selektif(akım ve süre seçilebilen tip) kar konulur.Gereksinmeye göre çıkışlar için aayrı ayrı konulursa sorun tüm sistemi etkilemez

bu kaçak akımı rolesinin kaç ameper lik seçileceğini neye göre seçiyoruz örneğin 3x16 lik bi sigortam var bunun ucuna kaçak akım rolesi koyucam bu röleylede 1x10A LİK 3 adet sigortayı beslicem budurumda K.A.R ın değeri ne olucak

Sizin örneğinizden yola çıkarsak 25A grup KAR işinizi görür

hocam çok iyi demişssin bende 25 koydum ama bunu yorumlarken neye göre koyduk neden 25 yani diyim kısaca

hocam çok iyi demişssin bende 25 koydum ama bunu yorumlarken neye göre koyduk neden 25 yani diyim kısaca

KAR ların üzerinde 2tür akım bilgisi bulunur.Birinci azami akım(25A-40A-63A vs.)ikinci kaçak akım değeri 30ma-300ma
KAR seçilirken çıkışındaki sigortaların toplam akımını karşılayacak şekilde seçim yapılır.16A için en uygunu doğal olarak 25a dir.Azami akım değeri cihazın sorunsuz çalışabileceği en üst değer olduğundan çıkışındaki sigortaların toplamından küçük seçilir ve tüm alıcılar yüklü çalışırsa toplam değer bu değerei geçeceğinden sorun çıkabilir.
Özel KAR lar hariç KAR aşırı akımdan ve kısadevreden açmadığından sigorta kullanımı ve seçimi önem arzeder

meraba arkadaşlar. yeni yapılan bir hastane inşaatının testlerine girmiş bulunuyoruz. Kat dağıtım panolarına enerji verdik bir sorun yok. Giriş sigortalarını kaldırdığımızda da bir sorun oluşmuyor. Ancak bazı linye gruplarının başındaki kaçak akım röleleri hiç kaldırılmıyor. tüm linyelerin çıkış sigortalarını indirmeme rağmen yinede kaçak akım rölesi kalkmıyor. sebebi ne olabilir. kaçak akım rölesinin çalışma prensibine göre giden akım geln nötr akımına eşit olmalı diye biliyorum. Çıkış sigortaları inik olduğu için zaten çıkış akımı olmamış oluyor. nötr toprak teması olsa bile çıkış akımı olmadığı için yine de kaçak akım kalkması gerekmezmi???

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri