kaçak akım k. r. yönetmeliği ??

fearalive

Üye
kaçak akım koruma rölesi kullanımı yönetmeliği hakkında bir arkadaşımız daha araştırma yapmış, hatta şöyle bir cevap gelmiş
ama ben bu yönetmeliklerde bu maddelerde böyle bir bilgiye ulaşamadım,

iç tesisat yönetmeliğinde kullanılması gerektiği ile ilgili bir bilgi var ama benim asıl öğrenmek istediğim fabrika otomasyonlarında kullanılması gerekliliği varmıdır, yardımınızı bekliyorum

elektrik iç tesisat yönetmeliğinin 18. madddesinde yazıyor.
her panoya konulması gerekir.
hangi sistemde nasıl koruma yapılacağı topraklama yönetmeliğinin 3. bölümünde var.

İnsan hayatının mevzubahs olduğu her yerde, kullanmaktan daha tabii ne olabilir.Büyük
güçlü makinalarda,bu korumanın olmaması halinde ( mesela,motorlarda sargı/stator sacı
teması durumu ) oluşacak hasarı düşünbiliyormusunuz ? Bizde,bu cihazların kullanım zo-
rululuğu,yanılmıyorsam,1995 yılında getiridi.Halbuki,benim bildiğim,yurt dışında 1970 li yıl-
lardanberi kullanılıyor.Sadece kullanmak değil,en kalitelisini kullanmak gerekir.

günümüz şartlarında kullanılan, gerek topraklama sistemi kalitesi gerekse montaj hataları nedeniyle, buna endüstriyel ortamdan hatta gayrihtiyari indüklenecek gerilimleri de katabiliriz, kaçak akım yönünden sıfırlanmış stabil bir sistem yapmak mümkün değil gibi görünüyor.
kullanmamak için bahane olarak söylemiyorum insan hayatı herşeyin önünde, ama bu gibi fabrika ortamları için böyle bir mevzuat ve yönetmelik varmı merak ettim

günümüz şartlarında kullanılan, gerek topraklama sistemi kalitesi gerekse montaj hataları nedeniyle, buna endüstriyel ortamdan hatta gayrihtiyari indüklenecek gerilimleri de katabiliriz, kaçak akım yönünden sıfırlanmış stabil bir sistem yapmak mümkün değil gibi görünüyor.
kullanmamak için bahane olarak söylemiyorum insan hayatı herşeyin önünde, ama bu gibi fabrika ortamları için böyle bir mevzuat ve yönetmelik varmı merak ettim

1984 yılında kurmuş olduğumuz 10 MVa lık bir tesiste,55 kw üstündeki tüm motorlarda,to-
roidal akım trafolu toprak kaçak koruma,stator izolasyon koruma,termistör koruma ( tüm
motorlarda ) uyguladık ve halen çalışıyor.Topraklama tesiatının iyi yapıldığı yerlerde,bu
devreler sorunsuz çalışır.Yönetmelikler,asgari şartları belirler.Azamisi,sizin inisyatifinize
kalmıştır.Bir iş kazası durumunda ( hele ölümle sonuçlanmış ise ),postu kurtarmak çok zor-
dur.Fabrika otomasyonlarında,genellikle,izole gerilim kullanırız.Yönetmeliği açsanız,Allah bi-
lir bu da yoktur.İhtiyaçları,zorunluluklar belirler.Siz,zorunluluk görüyor ve en önemlisi
İNANDIRABİLİYOR iseniz,istediğniz hertürlü uyguamayı yaptırırsınız.Ana formül,ÖNCE İNSAN
dır.

09. 07. 1996 tarihinde TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nde Firmayetkileri, Elektrik Mühendisleri Odası, Elektromekanik Tesnisyenler Odası, Enerji Bakanlığı ve çeşitli bölgelerden gelen TEDAŞ temsilcilerininbirlikte yaptığı toplantıda 18. maddenin 2. paragrafının aşağıdaki şekildedüzenlenmesi kararlaştırılmıştı.
"Yapı bağlantı kutusuna (ana buat veya kofre) yangın koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eşitli,anma akım değerleri yeterli büyüklükde olan hata akımı koruma düzeneği ile birlikte otomatik sigorta veya termikmanyetik şalter ayrı, ayrı da birlikte kullanılmalı ve tüm koruma düzenleri arasında seçicilik sağlanmalıdır."
Fahri abimin de dediği gibi yönetmelik ve kuralları bir kenara bırakıp teknik eleman olarak düşündüğümüzde yangın koruma ve hayat koruma eşikli kaçak akım koruma rölelerinin selektiviteyi sağlayarak kullanmanın bir gereklilik olduğunu zaten idrak edebilmemiz gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,545
Kullanıcılar
450,544
Son üye
my guner

Yeni konular

Geri