K.K.T.C. elektrik

Ertug_TR

Üye
Selam Sayın Üyeler ;

K.K.T.C'de Elektrik kaç volt'tur. O.G'mi Y.G. mi kullanılır. KIBTEK'in tarifeleri nasıldır. Kompanzasyon oranları Turkiye'deki gibi midir. Ne kadar güçten sonra kompanze yapmak şarttır.Kısacası elektrik sistemi hakkında bilgi lazım.Şimdiden teşekkürler.

ben kktc de çalışan bir teknisyen olarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle AG sebekeleri aynen türkiyede olduğu gibi 220-380 volt. OG ler ise 11000 volt.Yine türkiyeden farlı olarak burada ingiliz sistemi kullanılıyor yani AG havai hatlar ikişerli parelel olarak degil beş telde(3 faz 1 nötr 1 sokak fazı) alt alta çekiliyor.Kompanzasyon işine gelirsek burda kompanzasyon diye bi olay yok.ilk geldiğimde bende çok şaşırmıştım ama hakikatan öyle.yetrli olmuştur umarım başka aklına takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım.

sayın murtazagunal bildiğim kadarı ile 240 -420 olması lazım. Ama sen şu an ordaysan ölçmende fayda var kullanılan cihazların 220 olmasına aldanma

neresinde çalışıyosun ben iki yıl kadar orda çalıştım, msn adresini verebilirmisin bende oraya tekrar gelmeyi düşünüyorum

Sayın Murtazagunal ;

BEnimde duuyduğum faz-nötr bilemeyeceğim ama faz-faz arası 410V diye duydum.Kompanzasyon istenmediği gerçekten mi ? Bende ilk defa sizden duydum. Çağın sorunu enerji, kompanzasyon istenmemesinin nedeni nedir? Acaba yeterince reaktif enerji tüketilmiyor mu diyeceğim ama imkansız. Bana daha detaylı bilgiler gönderebilirseniz sevinirim. Hangi güçten sonra işletmeye O.G. çekip trafo koymamız gerekir v.s. ama özellikle kompanze konusu ilginç. Yardımlarınızı bekler saygılar sunarım...

sayın elektrokur ve sayın ertug_tr
burda türkiyeye bağlı bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım.(lefkoşada)sorumlulğumda 1000 kva civarı bir kurulu güç var ve kesinlikle kompanzasyon istemiyolar.hatta buradaki elektrik faturalarında reaktif diye bir kısım görmedim zaten.ilk geldiğim zamanlarda burada hiç kompanzasyon yok faturalar cezalı geliyodur herhalde diye düşünerek kıbtek e gidip sorayım dedim.ama kıbtek te kompanzasyon dedikçe acayip acayip suratıma baktılar ve burada öyle bişey yok dediler.voltaj konusuna gelirsek özellikle kış aylarında voltaj problemi yaşadığımız oluyor ve bu yüzden sürekli voltajları kontrol ediyoruz faz-faz maximum 400 v faz-nötr ise maximum 240 v oluyor. ama genelde 385- 230 v seviyelerinde seyrediyor.burada sürekli olarak dengeli bir voltaj almak zor.ama her sene daha iyiye gidiyor.trafo konusundada çok katı kuralları var.bütün trafoların mülkiyeti kıbtek e ait.trafo binalarına kesinlikle kıbtek yetkilisi olmadan giremezsiniz.kaç kva dan sonra trafo istedikleri konusunda net bir bilgim yok.

sayın elektror
msn adresim *************@hotmail.com

Burası Zaten bilgi alış - verişi yapılan bir platformdur
Forum konuları içerisinde msn yada e-mail adresi vermek yasaktır.
[size=10pt][size=10pt][/size][/size]

Bu mesaj en son "22 temmuz 2008 " tarihinde, saat " 21:01 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.
saygılar

Sayın Murtazagunal:
K.K.T.C. Elektriği Türkiye'den mi alıyor bir doğru akım projesi vardı bilmiyorum bitti mi ? Siz elektrik kurumundamı çalışıyorsunuz.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Kolay Gelsin.

sayın ertug_tr
elektriği türkiyeden almıyor.kendilerine ait bir elektrik üretim santrali var.yanlış bilmiyorsam bir termik santral olması lazım.rum tarafına yakın bazı kesimler rum tarafından satın alınan elektrikle besleniyor.ama türkiyeden elektrik ve su getirme projeleride var.
saygılar

ben kktc de çalışan bir teknisyen olarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle AG sebekeleri aynen türkiyede olduğu gibi 220-380 volt. OG ler ise 11000 volt.Yine türkiyeden farlı olarak burada ingiliz sistemi kullanılıyor yani AG havai hatlar ikişerli parelel olarak degil beş telde(3 faz 1 nötr 1 sokak fazı) alt alta çekiliyor.Kompanzasyon işine gelirsek burda kompanzasyon diye bi olay yok.ilk geldiğimde bende çok şaşırmıştım ama hakikatan öyle.yetrli olmuştur umarım başka aklına takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Selam;
Sistemde bir değişiklik var mı?

kıbtek in teknecikte bir termik santrali mevcuttur. voltaja gelince 11kv orta gerilim 66 kv yüksek gerilim ag de ise 240 ve 415 dir kompanzasyona gelince yaygın degildir.sadece büyük işletmeler enerji verimliliğini arttırmak için kendi bünyelerinde yapıyor reaktif ölçüm ve ceza bulunmamaktadır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri